21 Nisan 2018 Cumartesi

  • 4,076 TL
  • 5,009 TL
  • 175,11 TL
  • 110.932
ISPARTA 16°
ISPARTA BELEDİYESİ'NİN 5 RAKİBİ VAR

ISPARTA BELEDİYESİ'NİN 5 RAKİBİ VAR

BAŞKAN GÜNAYDIN CANLI YAYINDA AÇIKLAMA YAPIYOR

BAŞKAN GÜNAYDIN CANLI YAYINDA AÇIKLAMA YAPIYOR

YAKIT TANKERİ İLE ÖĞRENCİ SERVİS MİNİBÜSÜ ÇARPIŞTI

YAKIT TANKERİ İLE ÖĞRENCİ SERVİS MİNİBÜSÜ ÇARPIŞTI

BURDUR ŞEKER FABRİKASI İHALESİ İÇİN DOSYA SUNULDU

BURDUR ŞEKER FABRİKASI İHALESİ İÇİN DOSYA SUNULDU

ÖLMEDEN YAPILMASI GEREKEN 100 ŞEY ARASINDA

ÖLMEDEN YAPILMASI GEREKEN 100 ŞEY ARASINDA

Isparta

TÜRKİYE'nin gül bahçesi Isparta'da hasat sezonuyla birlikte gül turizmi de başladı.

Gül yağı üretiminin önde gelen firmalarından Gürkan A.Ş.'nin üçüncü nesil temsilcisi Gülşah Gürkan'ın davetiyle hafta sonu Isparta'ya gelen yerli ve yabancı turistler önce gül topladı, ardından da kendileri için hazırlanan gül havuzlarında yüzdü. Türkiye'nin ilk şişede gül suyunu üreten Gülşah Gürkan, "Ölmeden önce yapılması gereken 100 şeyden biri gül toplamaktır. Bugün konuklarımız bu deneyimi yaşadı" dedi.


Yaklaşık 50 yıldır gül üreten Gürkan A.Ş.'nin üçüncü nesil temsilcisi 41 yaşındaki Gülşah Gürkan, Isparta'nın gül turizmine açılması noktasında yerli ve yabancı turistler için özel programlar düzenledi. Hafta sonu Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerden Isparta'ya gelen yerli ve yabancı turistler, Gülşah Gürkan'ın gül bahçesinde gül topladı,ardından kendileri için önceden hazırlanmış gül havuzlarına girdi. Güllerin içinde renkli görüntüler veren turistler, "Bu inanılmaz bir duygu. Herkes Isparta'ya gelip bu duyguyu yaşamalı" diyerek dakikalarca fotoğraf çektirdi.


ISPARTA GÜLÜ ÇOK DEĞERLİ

Gülşah Gürkan, 2017 gül hasadının yağışlar nedeniyle geç başladığını belirterek şunları anlattı:

"Isparta gülü çok değerli. Dünyanın en değerlilerinden.50 bin gül türü içinde sadece 3 tür sanayide kullanılıyor. Ve gül yağı çıkarılan tek gül de Isparta gülüdür. Zaten çok az dönemde hasat veriyor ve elle toplanıyor. El emeği isteyen işçiliği var. 4 ton gülden 1 kilo yağ çıkıyor. Bu yağ dünya kozmetik devleri tarafından pahalı fiyatlara satın alınıyor ve parfümeride kullanılıyor."

ÖLMEDEN ÖNCE MUTLAKA YAPILMALI

Kendi isminden esinlenerek 'Gülsha' markasıyla gül yağı ayrıştırılmamış Türkiye'nin ilk şişede gül suyunu ürettiğini aktaran Gülşah Gürkan şöyle devam etti:

"Bu sene gül hasadı deneyimi yaşamak isteyen çok insan var. Bu nedenle birkaç turla anlaştık. Gül hasadını bahçelerimize gelerek gerçekleştiriyorlar. Bu turizm için büyüyerek devam edecek. Hasadın tüm evrelerini birlikte yaşıyoruz. Zaten bir günlük program oluyor. Sezon boyunca bize 5 tur geliyor. Isparta gül hasadının deneyimlenmesi ölmeden önce yapılması gereken 100 şey arasında listeleniyor."


ISPARTA'DA GÜL, GÜN DOĞUMU TOPLANIR

Isparta'da 'Rosa Damascena' adlı gül türünden elde edilen gül yağının kozmetik sektöründe çok değerli olduğunu belirten Gülşah Gürkan, heryıl mayıs- haziran aylarında, gün doğumu öncesinde kadın işçiler tarafından elle toplanan güllerin, kazanlarda kaynatılarak yağı, suyu ve konkretinin ayrıştırıldığını kaydetti. Güneş doğmadan elle toplanan güllerden üretilen yağların çok kıymetli olduğunu, 4 ton gül çiçeğinden 1 kilo yağ çıktığını ve kilogram fiyatının 7 bin 500 Euro olduğunu aktaran Gürkan, Isparta'da yaklaşık 25 bin dönümde gül üretimi yapıldığını, gülün 10 bin ailenin geçim kaynağı olduğunu anlattı.


'HÜCRE YENİLEYİCİ ÖZELLİĞE SAHİP'

Gülyağının en değerli esansiyel yağlardan biri olduğuna dikkati çeken Gürkan, gül yağı fabrikasında gül yağının nasıl çıkarıldığını gösterdikten sonra şunları söyledi:

"Çok ciddi hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Bu yağı cildinize vermenin en pratik yolu içinde bu yağı ihtiva eden su. Onu tonik olarak kullandığınızda tamamen cildiniz tarafından emiliyor. Ayrıca yüz yağımızda nemlendirici olarak kullanılıyor. Onun içinde de gül yağı ve gül suyu var.İçinde kuru güller olan ve hafif bir cilt soyma efekti yapacak temizleyici,daha besleyici ve ağır olan gece yağı, leke temizleyici, yıl sonuna piyasaya süreceğimiz yeni ürünler."


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

billa

01 Haziran 2017 Perşembe 17:18

teyzeler çıldırmış !!! :)))

ben

31 Mayıs 2017 Çarşamba 10:44

Ramazan ramazan nerden buldunuz bu çikinleri.Güller olmasa midem bulanacak. :) :D

m

30 Mayıs 2017 Salı 10:15

ıspartada yaşıyorum fakat bu markayı hiç duymadım ? acaba satış yerleri var mı ve nerede ?

Turrist

30 Mayıs 2017 Salı 09:34

Türkiyede ilk ayrıştırılmamış gül suyu imiş. Siz ayakta falan mı uyuyorsunuz. Gül turizmi 4 yıldır Güneykent, Senir ve Ardıçlıda yapılıyor zaten. Yağı ayrıştırılmamış gül suyu da o zamandan beri turistlerle buluşuyor. Siz ilk değil şu anda sonuncusunuz.

Kartallar yüksek uçar

30 Mayıs 2017 Salı 01:56

Sayın Gülşah hanım İspartamızın tanıtımına yaptığınız katkılardan dolayı minnettarız darısı bu sektörden ekmek yiyen diğer sanayicilerimize.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR