21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,560 TL
  • 5,358 TL
  • 188,14 TL
  • 103.020
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Öldürülen Ispartalı öğretmenin hayatındaki acı tesadüf!

İzmir'de görev yaptığı okulda dün 15 yaşındaki öğrencisi H.K.'nın kurbanı olan Rabia Sevilay Durukan öğretmenin, geçtiğimiz yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Kadına Şiddete Hayır temalı bir tiyatro oyununda 'bir erkek tarafından karnından bıçaklanarak öldürülen kadını' canlandırdığı ortaya çıktı

Isparta

İzmir’de öğrencisi H.K. (15) tarafından bıçaklanarak öldürülen Fen ve Teknoloji Öğretmeni Sevilay Durukan’nın öğretmen kimliğinin yanı sıra toplumsal sorunlara karşı da duyarlılık yönünün olduğu ortaya çıktı. Sanata ve tiyatroya büyük bir aşk duyduğu öğrenilen Sevilay öğretmenin, geçtiğimiz yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ‘kadına şiddete hayır’ temalı bir tiyatro oyununda sonsuz huzuru dileyen ve umudunu besleyen bir karakteri canlandırdığı öğrenildi.

 

 ÖĞRETMENİNİ ÖLDÜREN ÖĞRENCİ TUTUKLANDI

Yaşanmış öykülerin 8 kadın tarafından kaleme alınması ile hazırlanan oyunda, Sevilay öğretmenin yazarak oynadığı bölümü hazin bir sonla buluşturması ise yürek burktu. Şiddetin kadına bulaşan yanını sanat dili ile aktaran Sevilay öğretmen, deyim yerindeyse kendi yazdığı oyunun kaderini yaşamış oldu.

OYUN GERÇEK OLDU’

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü mezunlarından ve Dokuz Eylül Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Melih Karaman, yönetmenliğini yaptığı ‘8 Kadın 1 Erkek Son İstasyon’ isimli oyunda Sevilay öğretmeni anlattı.

Sevilay öğretmeni tiyatroya gönül veren biri olduğunu belirterek uğradığı saldırıyı son nokta olarak tanımlayan Karaman Sevilay öğretmenin ‘şehit’ düştüğünü ifade ederek şöyle konuştu: “ 8 Kadın 1 Erkek Son İstasyon isimli tiyatro oyununda bir araya geldik. Özellikle geçtiğimiz yıl kadına şiddet olaylarının giderek tırmandığı bir yıldı. Böyle bir oyun hazırladık. Kendisi de bu oyunda görev aldı. 8 kadının ayrı ayrı olarak kendi yazdıkları oyanda bir araya gelmiş oldular. Hocamız kendi öyküsünü yazıp sahneye taşındığı bir oyunu canlandırmıştı. Oyunda Sevilay öğretmen bıçaklanarak öldürülüyordu. O kendi öyküsünü yazdı, içtenliği ile öyküsünü oluşturdu. Hayat verdiği karakterde de bir başkası tarafından öldürülüyordu. Çok da güzel bir oyun sergiledi. Hayatındaki sahnesini çizmiş oldu.”Rabia Sevilay Durukan’ın ayrıca söz konusu oyuna ilişkin prova görüntülerini kendi cep telefonu ile çektiği görüldü.

CENAZESİ GÖZYAŞLARIYLA TOPRAĞA VERİLDİ

İzmir’de uyardığı öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürülen öğretmen Rabia Sevilay Durukan’ın cenazesi, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve yaklaşık 1500 kişinin katıldığı töreninle, son yolculuğuna uğurlandı.

Rabia öğretmen için Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Camisi’nde, ikindi namazının ardından cenaze namazı kılındı. Durukan’ın eşi Hüseyin, oğlu Hasan, kızı İlkgül’ün metanetli duruşları dikkat çekti. Polisin çok sıkı güvenlik önlemi aldığı, sadece okulun personeli ve ailelerini cami avlusuna aldığı cenaze namazı öncesi Bakan Dinçer, aileye taziyede bulundu, Durukan’ın annesi Pembe İlkgül’le de bir süre sohbet etti.

BAKAN DİNÇER’DEN ’ANLIK ÖFKE’ DEĞERLENDİRMESİ

Bakan Dinçer, daha sonra gazetecilere olayla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"Neye üzüleceğimizi bilmiyoruz. Bir öğretmenimizi kaybettik, elini kana bulayan bir de öğrencimiz var. Bir insanı öldürenin bütün insanları öldürdüğüne inanan bir dinin mensubuyuz. ’Bana bir harf öğretenin kırk yılı kölesi olurum’ diyen bir hayatın mensubuyuz. Maalesef, öğretmenleri kutsal yerlere koyuyoruz ama bu tip şiddetleri de uyguluyoruz. Bu şiddetin hiçbir faydası yok. Nereden gelirse gelsin, bu şiddetli tavırlara şiddetli tavır içinde olacağız. Bu olay güvenlik tedbirleriyle çözülecek bir hadise değil. Bu çocuğa da kendi toplumsal değerleri de öğretmeliyiz. En büyük silahımız, öğretmenlerimizin öğrencileri şefkatle yetiştirmesi olmalı. Orada polis vardı, varken bu hadise oluyor. Dolayısıyla güvenlik zaafiyeti yok. Anlık öfkeden bunun meydana geldiğine inanıyorum. Öğrencilerimize insan hayatının önemini fikir olarak aşılamalıyız."

Aileye taziye sırasında Durukan’ın ablası Serpil İlkgül, Bakan Dinçer’e, suçlu öğrencinin en ağır cezayı çekmesini istediğini, başarılı kardeşinin bunu hak etmediğini dile getirdi.

Namaz öncesi Bakan Dinçer, bazı katılımcılar tarafından alkışlarla protesto edildi.

İzmir Müftü Vekili İlyas Öztürk’ün kıldırdığı, aile bireylerinin en ön safta yer aldığı cenaze namazının ardından Durukan’ın Türk bayrağına sarılı, üzerine karanfiller konulan cenazesi omuzlarda taşındı. Bakan Dinçer de tabutu bir süre omuzladı. Rabia Sevilay Durukan’ın cenazesi, daha sonra Buca Kaynaklar Mezarlığı’nda gözyaşlarıyla toprağa verildi.

’ŞİDDET’ KONULU OYUNUN PROVALARINA KATILMIŞTI

Bu arada, öğretmen Rabia Sevilay Durukan’ın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için öğretmen arkadaşlarıyla ’kadına şiddet’ temalı bir tiyatro oyunun projesiyle ilgili provalarda yer aldığı, ancak yaşanan anlaşmazlık sonucunda oyunun sahnelenemediği öğrenildi.

Şiddet kurbanı olan Rabia öğretmenin, provalarda, koca şiddetiyle yaşamını yitiren bir kadını canlandırdığı, bıçaklanarak öldürüldüğü sahnenin bulunduğu öğrenildi.

Milliyet, DHA

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR