21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,579 TL
  • 5,393 TL
  • 189,76 TL
  • 102.507
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

OLAN YİNE BİZE OLACAK !

Elektrik soygunu yasalaşıyor

Isparta

 

Yargıtay kararıyla hukuksuz bulunan ‘kayıp-kaçak bedelleri’nin tüketiciye yansıtılması yasal zemine taşınıyor. 35 milyon aboneyi ilgilendiren tasarının onaylanmasıyla elektrik şirketlerinin, elektrik dağıtım ve görevli tedarik şirketlerinin kayıp kaçak, sayaç okuma, perakende satış hizmet, iletim sistemi kullanım ve dağıtım bedeli vatandaştan tahsil edilecek.

 

Karar gazetesinden Ceyda Dinçbakır’ın haberine göre,Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair KanunTeklifi, bu hafta TBMM’de görüşülecek. Kanun tasarısındaki düzenlemeyle;elektrik dağıtım ve görevli tedarik şirketlerinin kayıp kaçak, sayaç okuma,perakende satış hizmet, iletim sistemi kullanım ve dağıtım bedeli, tümtüketicilerden tahsil edilecek. EPDK tarafından belirlenen hedef oranlarını geçmemek kaydıyla kayıplara ilişkin maliyetler dağıtım tarifelerinde yer alacak ve tüketicilere yansıtılacak.

 

MALİYET TÜKETİCİYE

 

Yargıtay’ın ‘kayıp kaçak bedeli’nin tüketiciden tahsil edilmesini hukuksuz bulduğu kararının ardından tüketiciler bu bedelleri mahkemeye başvurarak alabiliyordu. 35 milyon elektrik abonesini ilgilendiren tasarıyla birlikte tüketicilerin mahkemeye başvurma yolu da kapanmış olacak.Böylece tüketicilerin hakem heyetine, reel sektörün ise ticaret mahkemesine gitmesinin önü kapanacak. Halen faiz hariç 33 milyarlık bir kayıp kaçak bedelibulunuyor. Kanun teklifinin 19’uncu maddesi ile birlikte 6446 sayılı yasanın elektrik faturalarında tüketicilere yansıtılan kısımlarla ilgili düzenleme yapıldı. Kayıp kaçak ücretlerinin alınmasının yasal olduğuna ilişkin değerlendirmelerin de yer aldığı tasarıda, her tür hizmette olduğu gibi elektrik için de oluşan tüm maliyetlerin tüketiciye yansıtılmaması durumunda,söz konusu faaliyetlerin yürütülmesinin imkansız hale geleceği vurgulandı.

 

İŞTE TASLAKTA YER ALAN GEREKÇE

 

“Tüketiciye sunulan her türlü mal ve hizmette olduğu gibi elektrik için de oluşan tüm maliyetlerin tüketiciye yansıtılması gerekmektedir.Elektrik dağıtım ve görevli tedarik şirketleri Kurum tarafından belirlenen söz konusu bedelleri tüketicilerden tahsil etmektedir. Onaylanan bedeller doğrudan kullanıcı ve son tüketicilerden yahut sayılan ilgililere yansıtılmak üzere tedarikçilerinden tahsil edilir. Elektriğin üretimden tüketime doğru akışında üretim, iletim ve dağıtım aşamalarında teknik kayıplar oluşmaktadır. Elektriğin üretim aşamasından nihai tüketiciye ulaştırılmasına kadar oluşan bütün maliyet kalemleri tarifeye yansıtılmak zorundadır.

KAÇINILMAZ KAYIP

 

Maliyet kalemleri vergi, resim, harç veya benzer mali yükümlülük olmayıp, elektrik enerjisinin maliyetinin ve enerjinin tüketicilere ulaştırılabilmesi için katlanılan yatırım maliyetleri ve işletme giderlerinden oluşmaktadır. Bu nedenle dağıtım faaliyetleri yürütülürken kaçınılmaz olarak oluşan kayıp-kaçak maliyeti ve diğer maliyetlerin de tarifelerde dikkate alınması ve tüketiciye yansıtılması gerekmektedir.

 

YARGITAY NE KARAR VERMİŞTİ?

 

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında sonuçlanan kararla Yargıtay‘kayıp-kaçak bedelinin aboneye geri ödenmesi’ne hükmetmişti. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvuran bir tüketici, ‘kayıp-kaçak bedelinin iadesi’ talebiyle dilekçe vermişti. Hakem heyeti ’Kayıp kaçak bedelinin 10 yıl geriye dönük olarak aboneye ödenmesi’ yönünde karar verdi. Dava 3 yıl sürmüş ve Yargıtay’ın verdiği karar tüm tüketici davalarına emsal oluşturmuştu.

 

YENİ YASADA BAŞKA HANGİ MADDELER VAR?

 

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, yurt dışında arama ve araştırma faaliyetleri yapabilecek.

 

Kömür madenlerine ilişkin ruhsatlar, rezerv kaybına sebep olmayacak şekilde, elektrik üretimine yönelik olmak üzere Bakanlık onayı ile ayrı ruhsatlara bağlanabilecek.

 

Özel mülkiyete konu taşınmazların yenilenebilir enerjikaynak alanı olarak belirlenmesi halinde, söz konusu alanlar üzerinde acelekamulaştırma yapılabilecek.

 

Yerli kömür yakıtlı elektrik üretim tesislerinin teşvik edilmesi amacıyla TETAŞ’ın söz konusu elektrik alımının öncelikle bu tesislerden yapması hususu da düzenlenmiştir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

aga

31 Mayıs 2016 Salı 08:57

hep olan vatandaşa olmuyormu zaten yine kabak bize patladı yani : ohhhh patladı gitti ........

Thomas

30 Mayıs 2016 Pazartesi 19:29

Butun avrupa bızı kıskanıyor ya, muhtemelen bu yuzden kıskanıyor! Ampullerın patlama zamanı geldi sanırım! Ama kımın elinde patlar:)))

devlet kimin yanında

30 Mayıs 2016 Pazartesi 16:44

Devlet malesef kanun çıkarırken vatandaşın çıkarlarını değil para babaların çıkarlarını ön planda tutuyor. vatandaş parasını ödeyebilmiş ödeyememiş devlet için önemli değil o şirketler ne kadar fazla para kazanıyor onu düşünüyor... çünkü yapılacak olan seçimlerde bu şirketlerden para geliyor... bizim insanımızda diyor ki her şey çok iyi böyle söyleyen insanlar olduğu müddetçede bu tür kazıkları yemeye kusura bakmayın devam edeceğiz... anlayana...

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR