visitor analyticsvisitor analytics

OLAN YİNE BİZE OLACAK !

OLAN YİNE BİZE OLACAK !
30 Mayıs 2016 Pazartesi 16:07

Elektrik soygunu yasalaşıyor

 

Yargıtay kararıyla hukuksuz bulunan ‘kayıp-kaçak bedelleri’nin tüketiciye yansıtılması yasal zemine taşınıyor. 35 milyon aboneyi ilgilendiren tasarının onaylanmasıyla elektrik şirketlerinin, elektrik dağıtım ve görevli tedarik şirketlerinin kayıp kaçak, sayaç okuma, perakende satış hizmet, iletim sistemi kullanım ve dağıtım bedeli vatandaştan tahsil edilecek.

 

Karar gazetesinden Ceyda Dinçbakır’ın haberine göre,Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair KanunTeklifi, bu hafta TBMM’de görüşülecek. Kanun tasarısındaki düzenlemeyle;elektrik dağıtım ve görevli tedarik şirketlerinin kayıp kaçak, sayaç okuma,perakende satış hizmet, iletim sistemi kullanım ve dağıtım bedeli, tümtüketicilerden tahsil edilecek. EPDK tarafından belirlenen hedef oranlarını geçmemek kaydıyla kayıplara ilişkin maliyetler dağıtım tarifelerinde yer alacak ve tüketicilere yansıtılacak.

 

MALİYET TÜKETİCİYE

 

Yargıtay’ın ‘kayıp kaçak bedeli’nin tüketiciden tahsil edilmesini hukuksuz bulduğu kararının ardından tüketiciler bu bedelleri mahkemeye başvurarak alabiliyordu. 35 milyon elektrik abonesini ilgilendiren tasarıyla birlikte tüketicilerin mahkemeye başvurma yolu da kapanmış olacak.Böylece tüketicilerin hakem heyetine, reel sektörün ise ticaret mahkemesine gitmesinin önü kapanacak. Halen faiz hariç 33 milyarlık bir kayıp kaçak bedelibulunuyor. Kanun teklifinin 19’uncu maddesi ile birlikte 6446 sayılı yasanın elektrik faturalarında tüketicilere yansıtılan kısımlarla ilgili düzenleme yapıldı. Kayıp kaçak ücretlerinin alınmasının yasal olduğuna ilişkin değerlendirmelerin de yer aldığı tasarıda, her tür hizmette olduğu gibi elektrik için de oluşan tüm maliyetlerin tüketiciye yansıtılmaması durumunda,söz konusu faaliyetlerin yürütülmesinin imkansız hale geleceği vurgulandı.

 

İŞTE TASLAKTA YER ALAN GEREKÇE

 

“Tüketiciye sunulan her türlü mal ve hizmette olduğu gibi elektrik için de oluşan tüm maliyetlerin tüketiciye yansıtılması gerekmektedir.Elektrik dağıtım ve görevli tedarik şirketleri Kurum tarafından belirlenen söz konusu bedelleri tüketicilerden tahsil etmektedir. Onaylanan bedeller doğrudan kullanıcı ve son tüketicilerden yahut sayılan ilgililere yansıtılmak üzere tedarikçilerinden tahsil edilir. Elektriğin üretimden tüketime doğru akışında üretim, iletim ve dağıtım aşamalarında teknik kayıplar oluşmaktadır. Elektriğin üretim aşamasından nihai tüketiciye ulaştırılmasına kadar oluşan bütün maliyet kalemleri tarifeye yansıtılmak zorundadır.

KAÇINILMAZ KAYIP

 

Maliyet kalemleri vergi, resim, harç veya benzer mali yükümlülük olmayıp, elektrik enerjisinin maliyetinin ve enerjinin tüketicilere ulaştırılabilmesi için katlanılan yatırım maliyetleri ve işletme giderlerinden oluşmaktadır. Bu nedenle dağıtım faaliyetleri yürütülürken kaçınılmaz olarak oluşan kayıp-kaçak maliyeti ve diğer maliyetlerin de tarifelerde dikkate alınması ve tüketiciye yansıtılması gerekmektedir.

 

YARGITAY NE KARAR VERMİŞTİ?

 

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında sonuçlanan kararla Yargıtay‘kayıp-kaçak bedelinin aboneye geri ödenmesi’ne hükmetmişti. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvuran bir tüketici, ‘kayıp-kaçak bedelinin iadesi’ talebiyle dilekçe vermişti. Hakem heyeti ’Kayıp kaçak bedelinin 10 yıl geriye dönük olarak aboneye ödenmesi’ yönünde karar verdi. Dava 3 yıl sürmüş ve Yargıtay’ın verdiği karar tüm tüketici davalarına emsal oluşturmuştu.

 

YENİ YASADA BAŞKA HANGİ MADDELER VAR?

 

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, yurt dışında arama ve araştırma faaliyetleri yapabilecek.

 

Kömür madenlerine ilişkin ruhsatlar, rezerv kaybına sebep olmayacak şekilde, elektrik üretimine yönelik olmak üzere Bakanlık onayı ile ayrı ruhsatlara bağlanabilecek.

 

Özel mülkiyete konu taşınmazların yenilenebilir enerjikaynak alanı olarak belirlenmesi halinde, söz konusu alanlar üzerinde acelekamulaştırma yapılabilecek.

 

Yerli kömür yakıtlı elektrik üretim tesislerinin teşvik edilmesi amacıyla TETAŞ’ın söz konusu elektrik alımının öncelikle bu tesislerden yapması hususu da düzenlenmiştir.

hep

aga
31 Mayıs 2016 Salı 08:57

hep olan vatandaşa olmuyormu zaten yine kabak bize patladı yani : ohhhh patladı gitti ........

0 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla

Edison

Thomas
30 Mayıs 2016 Pazartesi 19:29

Butun avrupa bızı kıskanıyor ya, muhtemelen bu yuzden kıskanıyor! Ampullerın patlama zamanı geldi sanırım! Ama kımın elinde patlar:)))

4 Beğendim
6 Beğenmedim
 
Yanıtla

rantiyenin

devlet kimin yanında
30 Mayıs 2016 Pazartesi 16:44

Devlet malesef kanun çıkarırken vatandaşın çıkarlarını değil para babaların çıkarlarını ön planda tutuyor. vatandaş parasını ödeyebilmiş ödeyememiş devlet için önemli değil o şirketler ne kadar fazla para kazanıyor onu düşünüyor... çünkü yapılacak olan seçimlerde bu şirketlerden para geliyor... bizim insanımızda diyor ki her şey çok iyi böyle söyleyen insanlar olduğu müddetçede bu tür kazıkları yemeye kusura bakmayın devam edeceğiz... anlayana...

8 Beğendim
4 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Sitemiz yapılan yorumlardan sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

ISPARTA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDE 51 POLİS AÇIĞA ALINDI

ISPARTA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDE 51 POLİS AÇIĞA ALINDI

ISPARTA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDE 51 POLİS AÇIĞA ALINDI

FETÖ BAĞLANTILI 9 BİN 103 POLİS AÇIĞA ALINDI

FETÖ BAĞLANTILI 9 BİN 103 POLİS AÇIĞA ALINDI

FETÖ BAĞLANTILI 9 BİN 103 POLİS AÇIĞA ALINDI

SDÜ FETÖ İLE MÜCADELE EDİYOR MU?

SDÜ FETÖ İLE MÜCADELE EDİYOR MU?

SDÜ FETÖ İLE MÜCADELE EDİYOR MU?

ISPARTA'DA ARAÇ SAHİPLERİ BU HABERE DİKKAT !

ISPARTA'DA ARAÇ SAHİPLERİ BU HABERE DİKKAT !

ISPARTA'DA ARAÇ SAHİPLERİ BU HABERE DİKKAT !

TÜM İLLERDEKİ DEV OPERASYONDAN FLAŞ GELİŞME

TÜM İLLERDEKİ DEV OPERASYONDAN FLAŞ GELİŞME

TÜM İLLERDEKİ DEV OPERASYONDAN FLAŞ GELİŞME

HASTANE ÖNÜNDEKİ KASİSLER TEHLİKE SAÇIYOR ÇÖZÜM BEKLENİYOR

 HASTANE ÖNÜNDEKİ KASİSLER TEHLİKE SAÇIYOR ÇÖZÜM BEKLENİYOR

HASTANE ÖNÜNDEKİ KASİSLER TEHLİKE SAÇIYOR ÇÖZÜM BEKLENİYOR

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

ISPARTA DA GÜNÜN EN ACI HABERİ

ISPARTA DA GÜNÜN EN ACI HABERİ