25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,698 TL
  • 5,493 TL
  • 199,47 TL
  • 102.592
ISPARTA 17°
LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Okulda dönüşüm imam-hatiple başladı

Merkezde 2 okul imam hatip orta okulu oluyor

Isparta

Isparta merkezinde imam hatip ortaokulu ihtiyacını karşılamak üzere Yaşar Ulucan Ortaokulu ve Yenice İlkokulu, imam hatip ortaokulu statüsüne dönüştürülüyor. Yeni eğitim öğretim yılında düz liseler kapanıyor. Gülistan Lisesi Anadolu İmam Hatip Lisesi oluyor, bazı ilçelerde öğrenci bulunamayan liseler ortaokul oluyor.

İKİ İMAM HATİP ORTAOKULU GELİYOR DÜZ LİSE KALMIYOR

MEB'in 12 yıllık zorunlu eğitimle birlikte, eğitim kurumlarının ilk ve ortaokul olarak ayrı ayrı planlanmasını içeren yönetmeliği gereği, ilimizde okul dönüşüm çalışmaları yeniden hız kazandı. Milli Eğitim Müdürü İlyas Çan'ın da koltuğa oturmasıyla, işe merkezde acil ihtiyaç duyulan imam hatip ortaokulundan başlandı. Merkez İmam Hatip Ortaokulu'nun talebe yanıt veremeyecek olması nedeniyle iki okulun daha imam hatip ortaokulu olması kararlaştırıldı. Bu arada bakanlık politikası gereğince önümüzdeki dönem düz lise olmayacağından, ilimizdeki düz liseler de dönüşüme
uğradı.
 
Isparta’da Milli Eğitim, bakanlığın zorunlu kıldığı okul dönüşüm planlaması için düğmeye bastı. Bu kapsamda çalışmaya, ilde yoğun talep nedeniyle yeni imam hatip ortaokullarının açılmasından başlandı.
 
Milli Eğitim Müdürlüğü, Merkez İmam Hatip Ortaokulu'nun önümüzdeki süreçte talebe yanıt veremeyecek olması ve mahallelerde de İmam-hatip okullarına ihtiyaç duyulmasından ötürü Yaşar Ulucan Ortaokulu ile Yenice İlk-Okulu’nun imam hatip ortaokulu statüsüne kazandırılması kararını verdi.
 
YAŞAR ULUCAN' DA KADEMELİ GEÇİŞ
 
Karara göre Yaşar Ulucan Ortaokulu, imam hatipe kademeli şekilde dönüşecek. 5. sınıfa geçen Öğrenciler imam hatip öğrencisi olarak okula kaydedilecek. İlkokul 3 ve 4. sınıflar ile 6.7.8 sınıf öğrencelilerinin eğitimleri sürecek.Öğrenci azlığı nedeniyle ise Yenice İlkokulunda eğitim öğrenim gören öğrenciler, çevredeki başka okullara nakledilecek. Yenice İlkokulu gelecek eğitim öğretim yılı itibariyle doğrudan imam hatip ortaokulu olarak öğrenci kayıtlarına açık olacak. Bu arada Merkez İmam Hatip Ortaokulu'na yeni eğitim öğretim yılı için kayıt taleplerinin iletilmeye başlandığı bildirildi.
 
DÜZ LİSE DÖNEMİ BİTİYOR
 
Öte yandan Bakanlık, 2013-2014 eğitim öğretim yılında ortaöğretimde kalitenin artırılması ve mesleki ve teknik ortaöğ-retime daha fazla öğrencinin yönlendirilmesi amacıyla düz liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi yönünde yazı gönderdi.
 
Bu yazı doğrultusunda da Milli Eğitim Müdür-lüğü, Isparta’da düz lise statüsündeki okulları dönüştürdü.
 
GÜLİSTAN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ OLUYOR
 
Buna göre Isparta merkezde tek düz lise olan 387 öğrencinin eğitim gördüğü Gülistan Lisesi, gelecek eğitim öğretim yılından itibaren Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak planlandı. 227 öğrencili Eğirdir Lisesi ise Dündarbey Anadolu Lisesi adını aldı. 68 öğrencili Uluborlu Lisesi Uluborlu Meslek Lisesi olarak planlanırken,   69 öğrencili Yenişarbademli Lisesi de meslek lisesi oldu.
 
İKİ LİSE KAPANACAK ORTA OKUL OLACAK
 
Gönen ilçesindeki Şehit Selahattin Ayan Lisesi, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılarak, ihtiyaç duyulan ortaokul olarak planlanacak.
 
Aynı şekilde Keçiborlu Senir Lisesi de kapatılarak Senir beldesinde ortaokul ihtiyacına yanıt verecek. 169 öğrencili Şarkikaraağaç Lisesi binası mevcut Anadolu Lisesi'ne tahsis edilecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR