25 Haziran 2018 Pazartesi

  • 4,557 TL
  • 5,308 TL
  • 190,62 TL
  • 95.852
ISPARTA 23°
OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI 9 YAŞINDAKİ İZZET HAYATINI KAYBETTİ

OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI 9 YAŞINDAKİ İZZET HAYATINI KAYBETTİ

BİR ANNENİN TAHLİYE İSYANI

BİR ANNENİN TAHLİYE İSYANI

ISPARTA'DA TRAVESTİNİN EVİNE POLİS BASKINI

ISPARTA'DA TRAVESTİNİN EVİNE POLİS BASKINI

YİNE KÜÇÜKGÖKÇELİ KAVŞAĞI YİNE KAZA

YİNE KÜÇÜKGÖKÇELİ KAVŞAĞI YİNE KAZA

OKUL MALZEMESİ ALIRKEN DİKKAT!

Okullar açılırken pek çok okul malzemesi alışveriş listesinde. Bu liste içerisinde yer alan okul ayakkabısı ve çantası, nasıl seçilmeli?

Isparta

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Barbaros Baykal, konuya ilişkin önemli bilgiler verdi.

 

 

OKUL ZEMİNİNE GÖRE AYAKKABI ALINMALI

Baykal, özellikle okula yeni başlayan çocuklarda, okulun zeminin çok önemli olduğunu belirtti. Baykal, “Yani, yerler çok kaygan mı, çok engebeli mi? Bu durumlara göre ayakkabı almak lazım. Yeni başlayan çocuklarda ayakkabını tabanının elastik olmasına dikkat etmemiz lazım. Çünkü bu çocuklar yeni yeni dengelerini sağlamaya çalışıyorlar. Çok altı sert ayakkabılar  çocuğun ylere basması sırasınrda beyne giden uyarıları azaltacağından uygunsuz sonuçlardoğurabilirler.

 

AYAKKABI BÜYÜK ALINDIĞINDA AYAK BÜYÜMEZ

Bir diğer konu büyük ayakkabı alalım mı konusu? Genellikle ortopedik kipataplarda ayakkabının yaklaşık bir boy büyük alması önerilir. Yani normal olan ayaktan bir boy büyük alınmalıdır. Halkımızda yine bunu yanlış bilgiye sahip. Büyük ayakkıbı aldığımız zaman çocuğun ayağının da çok büyüyeceği gibi yanlış bilgiler düşünülüyor. Böyle bir şey söz konusu değil.

 

AYAKKABI ALMAYA AKŞAM GİDİN

 Yine ayakkıbı alırken mümkünse çocuğu akşam saatlerinde götürmeliyiz. Çünkü akşama kadar ayakta kalan çocukta ayak kısmi bir şyişme olacaktır ve bu şişme dar ayakkabı alındığı zaman dahna fazla etki yapacaktır. Buna dikkat etmek lazım. Bunun dışında çocuğnun her iki ay.ağının kontrol etmek lazım. Bazen bir ayak daha büyük olabilir. Dolayısıyla büyük olan ayağa göre ayakkabı almakta fayda var.”

 

ÇOCUĞUNUZA ORTOPEDİK AYAKKABI ALMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ

 Baykal, piyasada ortapedik ayakkabı olarak bilinen ürünler konusunda aileleri uyardı. Baykal, “En çok yanlış bilinen konulardan bir tanesi de, bizim ortopedik ayakkabı konusu. Maalesef satıcıların piyasanın özendirmesiyöle bir ortopedik ayakkabı almaya çalışıyor aileler. Bu ayakkabılara aileler gereksiz fazla paralar ödüyor. Halbuki bu ayakkabı bazı hastalıklardan sonra ayağın şeklini korumak için kullanılan ayakkabılar. Yoksa normal çocçukların özellikle ortopedik ayakkabı giymesine gerek yok.

 

ÇANTA SEÇİMİ DE ÖNEMLİ

 Çok büyük çantalardan bir defa kaçınmamız lazım. En önemli konulardan bir tanesi bu. Gereksiz yere doldurulması ve çocuklarımın bunları tek taraflarını taşıması nedeniyle çocuklarda ileride bel ve sırt gelişimlerinde problem oluyşor. Bunu en aza indirömek için çocuklmarımızın özellikle erken dönemde okula erken başlayan çocukların çantalırının çok büyük olmması gerekiyor. Çocukların bu çantaları sırtlarında taşıyor olması tercih sebebi. Çünkü bir çocuk çantayı sağ veya sol eliyle taşıdığı zaman ister istemez o yöne doğru eğilmek zorunda kalacak. Bu da ileride sağlık problemlerine yol açar” şeklinde önemli bilgiler verdi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR