visitor analyticsvisitor analytics

OKUL BİNASI ÇÖPLÜĞE ÇEVRİLDİ

OKUL BİNASI ÇÖPLÜĞE ÇEVRİLDİ
26 Şubat 2016 Cuma 09:41

Köy okulunu şantiye yapan HES şirketi, köyü çöplüğe çevirdi. Doğayı da insanı da hiçe sayan projeye tepki var…

Isparta ve Antalya sınırlarında, Yukarı Köprüçay Havzası’nda yapımı sürdürülen Kasımlar Barajı ve HES projesinin inşaatı bitme aşamasına geldi. Ancak bölgenin zengin doğasını yok eden barajın suları altında kalacakolan Darıbükü köyündeki şantiyenin etrafa saçtığı pislik görenleri dehşete düşürüyor. Nehir kıyısındaki köy okulu binasını şantiye olarak kiralayan baraj şirketinin çalışanlarının evsel ve katı atıklarını gelişigüzel etrafa saçmasıtepki çekti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Temmuz 2012’de ‘Olumlu’ görüş verdiği projenin ÇED raporunda, ilgili yönetmeliğe uyulacağı taahhüt edilirken,ortaya çıkan tablo bu kadar da olmaz dedirtti.

HES ŞİRKETİ OKUL BİNASINI ÇÖPLÜĞE ÇEVİRDİ

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Darıbükü köyünü sularaltında bırakacak olan Kasımlar Barajı ve HES projesinin kapsayacağı alanda ağaç kıyımı başladı. Meşe, çam, çınar gibi türlerin ağırlıklı olduğu çeşitli meyve ağaçlarını da kapsayan binlerce ağaç özel bir şirket tarafından kesiliyor.

Ancak barajın yarattığı doğa katliamına bir de şirket çalışanlarının ortalığa saçtığı atıklar eklenince ortaya çıkan manzara tepkilere neden oldu. Darı bükü köyünün nehir kıyısında bulunan eski okul binası, üç yıl önce baraj şirketi çalışanları için şantiyeye dönüştürüldü.Burada yaşamaya başlayan inşaat çalışanlarının etrafa saçtıkları atıklar, okul bahçesinde, yok kenarlarında ve eski öğretmen lojmanının bulunduğu mekânın dibinde adeta çöp dağına dönüştü.

‘BU MANZARA İNSANA NASIL BAKILDIĞININ GÖSTERGESİDİR’

Yukarı Köprü çay Havzası Koruma Platformu’ndan yapılan açıklamada, yemek artıkları, plastik ve karton ambalaj atıklarını olduğu gibie trafa saçıldığı ve bu atıkların üstünden kedi köpek gibi hayvanların dolaştığı belirtilerek, “Darı bükü köyünde ortaya çıkan bu manzara, yıkım projelerinin doğada yarattığı tahribatın yanında, o doğanın ortasında yüzlerce yıldır ‘çöp’kavramıyla hiç tanışmadan yaşamış olan insanlara nasıl bakıldığının da birgöster gesidir. Yaşama gösterilen bu küstahlığın ve saygısızlığın yetkililerce görmezden gelinmesi ise kamu vicdanını yaralayan bir başka aymazlıktır”denildi.


‘ÇED UYGULAMASI YASAK SAVMAYA DÖNÜŞTÜ’

Kasımlar Barajı ve HES projesi için Temmuz 2012’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘ÇED Olumlu’ kararı verildiği anımsatılan platform açıklamasında, “Baraj şirketinin projeyle ilgili ÇED başvurusunun 25ve 26. Sayfalarında, inşaat aşamasında ortaya çıkacak atıkların nasıl bertaraf edileceğiyle ilgili sayfalarca taahhütlerde bulunuyor. Ancak ortaya çıkan bu tablo, ülkemizde yalnızca yasak savmak için yapılan ÇED uygulamasının içinin nasıl boşaltıldığının bir göstergesidir” ifadelerine yer verildi.

SORUMLULAR HAKKINDA GEREĞİ YAPILSIN

Köylülerin sağlığını hiçe sayan çöp rezaleti konusunda yetkililerin gereğini yapması talep edilen açıklamada, “Ülkemizin çevrekarnesini dünyanın en kötüleri arasında sokan bu tür uygulamalara seyirci kalan sorumluların bir an önce idari ve hukuki yaptırımlara muhatap bırakılmasını talep ediyoruz” denildi. 

HES ŞİRKETİ ÇED DOSYASINDA ATIKLAR HAKKINDA NE DİYOR

Kasımlar Barajı ve HES projesiyle ilgili ÇED başvuru dosyasının, atıkların bertaraf edilmesiyle ilgili bölümünde, inşaat aşamasındaKatı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’ne uyulacağı belirtilerek, şu ifadelere yerveriliyor:

“Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’nin 8.Maddesine uygunolarak bu atıklar, çevreye zarar vermeden bertarafını ve değerlendirilmesini kolaylaştırmak, çevre kirliliğini önlemek ve ekonomiye katkıda bulunma kamacıyla ayrı ayrı toplanarak biriktirilecek ve gerekli tedbirler alınacaktır.Katı atıklar çevrenin olumsuz yönde etkilenmesine sebep olacak yerlere dökülmeyecek, ağzı kapalı standart çöp kaplarında muhafaza edilerek toplanacaktır.Görünüş, koku, toz, sızdırma ve benzeri faktörler yönünden çevreyikirletmeyecek şekilde kapalı araçlarla faaliyet sahibi tarafından ücrete mu kabil Kasımlar Belediyesi’nin uygun gördüğü bir alana nakledilecektir. Evselnitelikli atıklar içerisinde cam, plastik şişe ve naylon gibideğerlendirilebilir katı atıklar seçilecek ve değerlendirilmesi sağlanacaktır.Bu kapsamda ayrı ve ağzı kapalı kaplarda biriktirilerek lisanslı geri dönüşüm firmalarına verilecektir.”
 

DİĞER HABERLER

MERKO ALIŞVERİŞ MERKEZİ KEPENK KAPATTI

MERKO ALIŞVERİŞ MERKEZİ KEPENK KAPATTI

MERKO ALIŞVERİŞ MERKEZİ KEPENK KAPATTI

SDÜ HASAN İBİCİOĞLUNU SİLEMEDİ....

SDÜ HASAN İBİCİOĞLUNU SİLEMEDİ....

SDÜ HASAN İBİCİOĞLUNU SİLEMEDİ....

1 Mayıs tatil mi olacak? Resmi açıklama...

1 Mayıs tatil mi olacak? Resmi açıklama...

1 Mayıs tatil olacak mı sorusu, her yıl işçi ve emekçi bayramı kapsamında kutlanan ve bayram niteliğinde mitinglerin düzenlendiği bu günde resmi tatil ilan edilip edilmeyeceği sorusuna yanıt aradı. Geçtiğimiz yıllarda 1 Mayıs'ın tatil ilan edilmesi sebebiyle yine aynı durumun yaşanıp yaşanmayacağını merak eden vatandaşlar, pazartesi gününe denk gelen bu günde planlar yapmaya hazırlanıyor. Peki, 1 Mayıs tatil olacak mı? İşte, detaylı bilgiler

KOCA YUSUF KOLTUĞUNU KÜÇÜK BAŞKANA TESLİM ETTİ

KOCA YUSUF KOLTUĞUNU KÜÇÜK BAŞKANA TESLİM ETTİ

KOCA YUSUF KOLTUĞUNU KÜÇÜK BAŞKANA TESLİM ETTİ

ISPARTA'DA 23 NİSAN BÖYLE KUTLANDI !

ISPARTA'DA 23 NİSAN BÖYLE KUTLANDI !

ISPARTA'DA 23 NİSAN BÖYLE KUTLANDI !

ISPARTA'DA GÜNÜN EN GÜZEL KARESİ

ISPARTA'DA GÜNÜN EN GÜZEL KARESİ

ISPARTA'DA GÜNÜN EN GÜZEL KARESİ

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

SON ŞEKLİ VERİLDİ

SON ŞEKLİ VERİLDİ