24 Mayıs 2018 Perşembe

  • 4,672 TL
  • 5,493 TL
  • 193,69 TL
  • 103.494
ISPARTA 18°
GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

Okul, En Çok Ona "hayat" Oldu

Isparta'da 18 yaşında geçirdiği hastalık nedeniyle bedensel engelli olan ve eğitimini sürdüremeyen Mehmet Emin Zengin, engelli halde yapmaya başladığı çobanlığı 12 yıl eşek üzerinde sürdürdü. Zengin, çobanlığı daha fazla sürdüremeyeceğini anlayınca "Okullar Hayat Olsun" projesi kapsamında aldığı bilgisayar sertifikası ile Yenişarbademli Belediyesi Yazı İşleri'nde geçici işçi olarak çalışmaya başladı.

Isparta

 

Yenişarbademli ilçesi Gündoğdu Mahallesi'nde hayvancılıkla geçinen bir ailenin 5 çocuğundan biri olarak dünyaya gelen 36 yaşındaki Mehmet Emin Zengin, maddi sıkıntılar içinde ilk ve ortaokulu tamamlayarak liseye başladı.

 

10. sınıftayken kılcal damarlarının iltihaplanması sonucu "purpura" hastalığına yakalanan Zengin, 3 aylık tedaviye rağmen kangren olması sonucu ve sağ eli ile iki ayağındaki tüm parmaklarını kaybetti. Bedensel engelli olan Zengin, liseyi bitirmesine rağmen üniversiteye gidemedi. Okuyamadığı için çobanlık yapmaya başlayan Zengin, engeli nedeniyle eşek üzerinde işini yapmak zorunda kaldı.

 

Yaklaşık 12 yıl çobanlık yapan, bu arada evlenen ve bir kız çocuğu olan Zengin, ailesine daha fazla vakit ayırabilmek ve engelinin işini zorlaştırması nedeniyle farklı işler aramaya başladı. Yaptığı araştırmada Yenişarbademli Belediyesi'ne işçi alınacağını öğrenen Zengin, işe giriş şartı olarak bilgisayar sertifikası istenmesi üzerine işe başlayamadı.

 

Milli Eğitim Bakanlığınca 81 ilde başlatılan "Okullar Hayat Olsun" projesi kapsamında ilçede Fatih İlköğretim Okulu'nda bilgisayar kursu açıldığını öğrenen Zengin, kursa katıldı. Bir yandan kursa devam eden, bir yandan çobanlık yapmayı sürdüren Zengin, 184 saatlik kursu tamamlayarak sertifika almayı başardı.

 

Zengin, sertifikayı aldıktan sonra geçici işçi statüsünde belediyenin yazı işleri biriminde çalışmaya başladı. Belediyedeki işinde günde 8 saat çalışan Zengin, 12 yıl boyunca eşek üzerinde yaptığı çobanlığa bir daha dönmek istemiyor.

 

-"Okullar Hayat Olsun" hayatımın dönüm noktası oldu"-

 

Zengin, yaptığı açıklamada, maddi sıkıntılar içinde büyüdüğünü, 18 yaşında geçirdiği hastalığın hayatını daha da zorlaştırdığını söyledi. Yüzde 50 bedensel engelli olarak 10. sınıfı zor tamamlayabildiğini anlatan Zengin, engelli olarak üniversiteye gitmenin zor olacağını düşünerek eğitimine devam etmediğini ifade etti.

 

Yaklaşık 12 yıl boyunca yağmur, kar, fırtına demeden günde 12 saat çobanlık yaptığını belirten Zengin, çalışma saatlerinin tamamında engeli nedeniyle eşek üzerinde olduğuna dikkati çekti. Hayatının önemli bölümünde yaptığı çobanlığa artık katlanamayınca "Okullar Hayat Olsun" projesi kapsamında açılan bilgisayar kursuna katıldığını anlatan Zengin, şöyle konuştu:

 

"Kursu bitirdim ve belediyeye geçici işçi olarak girdim. Şimdi yazı işlerinde, masa başında çalışıyorum. 'Okullar Hayat Olsun' projesi benim için dönüm noktası oldu. Hayatım değişti. Proje gerçekten çok iyi. Bu imkan olmasaydı hala eşek üzerinde çobanlık yapıyor olabilirdim. Projeden faydalanan çok insan var. Artık 12 saat yaylada eşek üzerinde çalışmak yerine masa başında 8 saat çalışıyorum. Aileme daha fazla vakit ayırabiliyorum. Artık kızımın geleceği için çalışacağım."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR