28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,705 TL
  • 5,507 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

MUHTEŞEM KARŞILAMA

MUHTEŞEM KARŞILAMA

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

O YASAK GENİŞLİYOR!

O YASAK GENİŞLİYOR!

Isparta

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sigara yasağının kapsamının genişlemesini öngören yeni sağlık paketini TBMM'ye sevk ettiklerini açıkladı. Bakan Müezzinoğlu, yeni paketle çocuk parklarında sigara içmenin yasaklandığını belirterek, plajlarda sigara içmek için ayrı bir bölüm oluşturulacağını vurguladı.

 

"SİGARA MÜCADELESİNDE ÖNEMLİ BAŞARI ELDE ETTİK"

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Müezzinoğlu,sigara yasağının genişlemesini öngören yeni sağlık paketiyle ilgili,"Sigara mücadelesinde önemli bir başarı elde ettik. Bu hafta Kanser Haftası. Vatandaşlarımız en çok korkusu kanser olmak. Sigara mücadelemiz bizim kanser hastası erken teşhislerinde yüzde 8 ile 10 oranda düşüş yakalamaya başladık. Bu büyük bir rakam. Tütüne bağlı gelişen yeni kanser hastası sayısı 33 binden 30 binlere inmiş. 3 bin vatandaşımız bu mücadele sonucu başarmışız.Bunu daha iyi noktaya taşırsak 25 binlere inecek. Akciğer kanserinde 22 binden 19 bine inmeyi başarmışız. Bu önemli. Biz bu mücadeleyi vermeseydik muhtemelen 33 bin rakamı 35 bin olacaktı. Şu an yakaladığımız başarıyı daha güçlü hale getirmeliyiz" diye konuştu.

 

SİGARA İÇENLER DİĞER ALANDA OTURACAK

Yapılan yeni düzenlemenin de yakalanan başarıyı güçlendirmeye hedeflediğini vurgulayan Müezzinoğlu, "Bunlardan biri vitrinlerde sigara satışı yerine kapalı dolaplarda satışı. Açık alanlarda içiliyor. Açık alanlarda yüzde 25'lik bir açık alanda sigara içilebilir. Bir açık alan restoranı, ya da çay bahçesini düşünün. Yüzde 25 diliminde sigara içilen bölüm,yüzde 75 sigara içilmeyen bölüm. Herkes ailesi ile çoluğu ve çocuğu ilegeliyor. Bebek orada bebek arabasında yan masada sigara içiliyor. Sigara içenler diğer alana oturacak." dedi.

 

PLAJLAR, ÇOCUK PARKLARI...

Plajlarda da sigaranın yasaklanacağını söyleyen Bakan,"Şezlonglar belli. Sınırları belli. Bu sınırlardaki şezlongların yüzde 50'si sigara içilemeyen olacak. Alanlara göre oranlarda değişme olabilir. Çocuk bahçeleri diyoruz. Çocuk parklarında, bir taraftan çocuğu parka götüreceksiniz,yanda oturma grubunda sigara içiliyor. Çocuk parklarında yasaklıyoruz. Normal parklarda ise sigara içim alanları belediye belirleyecek." dedi.

 

ÜNİVERSİTELERDE SİGARA SATIŞI YASAK

Bakan "AVM'lerin, kalabalık hastanelerin giriş çıkış kapıları önünde de yine belirli mesafeler belirlenecek. Üniversite kampüslerinde sigara satışının yasaklanacağı gibi düzenlemeleri TBMM'ye havale ettik" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

bir uyarıcı

05 Nisan 2016 Salı 14:05

Sayın bakanın dedikleri doğrudur, sigarayla mücadele konusunda oldukça başarılı mesafe katedildi ama ne yazıkki denetimler yetersiz hatta hiç yok. Örneğin üniversitemizin pek çok memur ve idari kadro odalarında halen sigara içilmekte ve hiçbir denetim olmamakta. Rektörlüğü göreve çağırıyoruz.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR