22 Mayıs 2018 Salı

  • 4,578 TL
  • 5,401 TL
  • 189,93 TL
  • 102.258
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

O MÜDÜR SAVUNMA YAPTI

ISPARTA'da bulunan Ahmet Melih Doğan Anadolu Lisesi'nde, kız ve erkek öğrencilerin öğle yemeklerinin ayrı yemesi yönünde başlatılan uygulamaya destek geldi.

Isparta
Isparta Anadolu Gençlik Derneği üyeleri, Okul Müdürü Kenan Köse’yi ziyaret ederek, bütün lise yöneticilerinin bu tür uygulamaya teşvik edilmesini istediklerini belirttiler.

Ahmet Melih Doğan Anadolu Lisesi'nde 21 Ekim'de yemekhane kapısına asılan duyuruda, kız ve erkek öğrencilerin ayrı yemek yiyeceği bildirildi. Duyuruda, pazartesi, salı ve çarşamba günleri kız öğrencilerin saat 12.25- 12.40, erkek öğrencilerin 12.40- 13.00 saatleri arasında, perşembe ve cuma günleri ise erkek öğrencilerin 12.25- 12.40, kız öğrencilerin 12.40- 13.00 arasında yemek yiyeceği belirtildi. Duyuruda, uygulamanın birinci dönem sonuna kadar geçerli olacağı, ikinci dönem bu düzenlemenin değişeceği kaydedildi. Daha sonra ise tepkiler üzerine uygulama geri çekilmişti.

Isparta Anadolu Gençlik Derneği Üyeleri bugün okulda bir araya gelerek uygulama destek verdiklerini açıkladılar. AGD Üyesi Ömer Faruk Çenber, Bilindiği üzere geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan ve tartışılan konularından birisi de üniversite öğrencilerinin eğitimi ve öğrencilerin kaldıkları ev ve yurtların durumları oldu. Ülkemizdeki üniversite devlet yurtlarının çok sınırlı sayıda olması, özel ve vakıf yurtlarının da yetersizliğinin bir sonucu olarak bazı aksaklıkların ortaya çıktığı somut bir şekilde ülke gündeminde yer aldı. Buna dayalı olarak bazı illerimizde üniversite öğrenci evlerinde kız ve erkek öğrencilerin beraber konakladığı Sayın Başbakan tarafından dile getirilerek,  “Denizli ilinde şahit olduk. Yurtların yetersizliği beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuruyor. Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor. Bunun denetimi yok. Bunun bir şekilde denetimi yapılacak.” İfadeleri, milletimizin ahlâkî, gelenek ve adetlerinin bir tezahürüdür. Bu vesile ile milletimiz ve de özellikle velilerimiz olumlu tepkileri ile konuya ilgili ve hassas kalmışlardır. Fakat bazı çevrelerin, farklı maksatlar ile kendi siyasi emelleri doğrultusunda, konunun dışında bir söylem içerisinde bulunmaları, aslında kendilerinin işi sulandırmak olduğunu gözler önüne sermektedir.

 

Ülke gündeminde yer bulan “kızlı-erkekli aynı evde kalma” tartışmasının bir yansıması olarak da Isparta ilimizde bir karşılık buldu. Bilindiği üzere Ahmet Melih Doğan Anadolu Lisesi’nde, kız ve erkek öğrencilerin öğle yemeklerini ayrı yemeleri konusunda 21 Ekim’de okul pansiyonun yemekhane kapısına asılan bir duyuru ile belirtildi. Duyuruda, pazartesi, salı ve çarşamba günleri kız öğrencilerin saat 12.25- 12.40, erkek öğrencilerin 12.40- 13.00 saatleri arasında, perşembe ve cuma günleri ise erkek öğrencilerin 12.25- 12.40, kız öğrencilerin 12.40- 13.00 arasında yemek yiyeceği belirtildi. Duyuruda, uygulamanın birinci dönem sonuna kadar geçerli olacağı, ikinci dönem bu düzenlemenin değişeceği kaydedildi.

 

Almanya, İngiltere ve Amerika’da da karma eğitim sorgulanarak tartışmaya açıldı. Bu saydığımız ülkeler karma eğitimi yüzyılın en büyük pedagojik yanlışı olarak nitelendirdi. Kız ve erkek öğrencilerin eğitimlerini beraber almasının zararları keşfedildi. Şimdi burada gayet iyi bir niyet ile uygulamanın sadece yatılı öğrenciler için yapıldığını görmekteyiz. 260 öğrencinin aynı anda yemek kuyruğunda beklemesi ya da bir kısmının soğuk havalarda dışarıda beklemesi yerine, önce kız ya da erkek öğrencilerin yemek yemesinin daha olumlu olacağı yönünde bir uygulamaya geçilmiş. Fakat bazı çevrelerin bu uygulamaya bir tepki gösterdiğini görmekteyiz. Geçtiğimiz günlerde bazı grupların, Ahmet Melih Doğan Anadolu Lisesi’nin bahçesinde kızlı erkekli tost yeme şovu, aslında işin yine sulandırılmaya çalışıldığının bir göstergesidir.

Hiçbir öğrencinin özgürlük alanına girilmeden, hatta öğrencilerin daha rahat ve sağlıklı bir şekilde yemek yemelerini sağlamak amacı ile başlatılan bu uygulamadan kim nasıl bir endişe duyabilir? Bunu da siz değerli velilerimizin takdirine bırakıyoruz. Bütün toplumun refahı için ön ayak konumunda olan sendikaların bir kısmının ve bazı grupların okul yönetimine dolaylı baskılarına anlam verememekteyiz. Onları baskı içerikli açıklamalarından vazgeçmeye davet ediyoruz.

 

Anadolu Gençlik Derneği Üyeleri Olarak Buradan, Okul idaresinin bu uygulama kararına tepki gösteren bazı çevreleri akl-ı selim düşünmeye davet ediyoruz.

Milletimizin gelenekleri ile ahlakî yaşamlarının gereği gibi yaşatılması konusunda atılan adımlara engel olmamaya, aksine bu tür uygulamaların teşvik edilmesine davet ediyoruz.

Bu uygulamanın sadece Ahmet Melih Doğan Lisesi’nde değil, başta imam hatip okullarımızın olmak üzere, bütün liselerimizin yöneticilerini bu konuda kararlı adımlar atmaya davet ediyoruz.

Bu uygulamaya sabah kahvaltıları ve akşam yemeklerinin de dahil edilmesi yönünde çalışma yapılmasına davet ediyoruz.

Aynı hassasiyeti üniversite öğrencileri olarak, üniversitedeki yöneticilerimizi de bu uygulamanın üniversiteye ait yemekhanelerde de hayata geçirilmesine ilişkin adımlar atmaya davet ediyoruz.

Bizler Anadolu Gençlik Derneği üyeleri olarak liselerimizde hayata geçirilmesini temenni ettiğimiz bu tür uygulamaları destekçisi olmaya devam edeceğiz.

 

Daha sonra ise Anadolu Gençlik Derneği üyeleri Okul Müdürü Kenan Köse’yi ziyaret etti. Okul Müdürü Köse konu ile ilgili yaptığı açıklamada ise; “Biz bu olaya çocuklarımızın açısından bakmaya çalışıyoruz. Öğrencilerimizin hemen hemen hepsinin istediği budur. Öğrencilerimiz sabah kaltığında eşofmanı ile kahvaltısını ve akşam geldiğini soyunacak, dökünecek yemeğini yemek isteyecek. Bizim abdestimizden şüphemiz yok.  Biz bu çocuklarımız için devletten maaş alıyoruz. Bu çocuklar olmamış olsa kimse bizi burada tutmaz.  Çok rahat ettikleri söylenemez. Çocuklardan gelen talep zaten bu şekildeydi. Şikayet olarak hiçbir öğrenci velisi gelmedi. Tepkilerini Facebook ve Twitter’dan gösterdiler ise onu bilemiyorum” diye konuştu. 

Okul Müdürü ise daha önceki açıklamalarında tepkiye yol açtığı için bu uygulamanın sona erdiğini belirtmişti. Süleyman Demirel Üniversitesi'nden (SDÜ) bir grup öğrenci ise, protesto olarak okulun bahçesinde kızlı erkekli tost yeme eyleminde bulunmuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR