25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,742 TL
  • 5,552 TL
  • 198,91 TL
  • 102.314
ISPARTA 17°
LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

O CİNAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME

O CİNAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME

Isparta

2009 yılında kaybolduktan 10 gün sonra Isparta'da cansız bedeni bulunan 15 yaşındaki Sezgi Kırıt'ın, 7 yıl aradan sonra yeniden görülen davasının bugünkü duruşmasında tutuklanan 3 kişinin tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

 

Davaya, Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Kadın ve Demokrasi Derneği, Baroların Çocuk Hakları Komisyonu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatları, sanıklar, sanıkların avukatları ile yakınları ve Sezgi Kırıt'ın ailesi ile yakınları katıldı.

 

Antalya'da 2009 yılında bakkala gitmek üzere evden çıkan ve cesedi 10 gün sonra Isparta'da boş bir arazide bulunan 15 yaşındaki Sezgi Kırıt'ın, vücuduna uyuşturucu madde enjekte edilip, zorla alkol verildiği,tecavüze uğrayıp, darp sonucu yaşamını yitirdiği belirlenmişti. Başka bir suçtan da tutuklu M.M.K. ile O.K. ve E.K., 7 yıl sonra Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden hakim karşısına çıkmıştı.

 

Sezgi Kırıt'ın öldürülmesiyle ilgili haklarında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenerek tutuklanan 3 sanığın yargılanması Antalya Adliyesi'nde devam etti. 4'üncü celsede, Sezgi Kırıt'ın ablası aile avukatı Sibel Önder ile diğer müdahil avukatlar, sanıkların tutukluluk hallerinin devamını istedi. KADEM vekili Av. Pınar Kandemir Hacıbektaşoğlu, Sezgi Kırıt'a yapılanların göz ününde bulundurularak sanıkların müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.

 

"İnhibisyon dar kapsamlı ele alınmış"

 

Sanık M.M.K'nın avukatı tahliye talep ederken, O. K 'ninavukatı Gündezin Kalağan, müvekkilinin 20 aydır tutuklu olduğuna dikkatçekerek, Ulusal Kriminal Büro'sundan alınan rapordaki inhibisyon ölüm nedeninindar kapsamlı ele alındığını iddia etti. Sezgi Kıtır'ın ölümünün doğal olduğunuöne süren Av. Kalağan, müvekkilinin yapılan otopsilerde cinayet işlediğine dairbuldu olmadığını ve bundan dolayı serbest bırakılması gerektiğini savundu.

 

Mahkeme 17 Şubat'a ertelendi

 

Sanıklardan avukatı katılamayan E.K ise kardeşinin evinegelen misafiri kovamayacağını ve Sezgi'yi sadece iki kez gördüğünü söyledi.E.K. cinayetle ilgili kimseye yardım etmediğini savunarak tahliyesini talepetti. Duruşmaya verilen 5 dakikanın ardından kararını açıklayan hakim,duruşmanın 17 Şubat tarihine ertelenmesine ve zanlıların da tutuklulukhallerinin devamına karar verdi.

 

"Hava soğuk ama Sezgi'nin ailenin yüreğinde yangınvar"

 

Adliye bahçesinde açıklamalarda bulunan Sezgi Kırıt'ınailesinin avukatı Sibel Önder, Sezgi Kırıt 2009 senesinde çok ciddi birhaksızlığa uğrayarak yaşam hakkı elinden alınmıştı. Ancak bundan sonrahaksızlıkların önünde adalet her şekilde tecelli edecektir. Bu konudaHaksızlığa maruz kalan, sesini çıkartmayan kim varsa sadece zincirinhalkalarını oluşturarak güç birliği yapmaları yetecektir. Adaletin olduğu heryerde güçlerimizi birleştirmiş vaziyette yolumuza devam edeceğiz. Şuanda havasoğuk ama bir ananın babanın yüreğinde yakın var" diye konuştu.

 

"Müebbet verileceğine inanıyorum"

 

Geçmişte sosyal statüye göre hareket edildiğini ve buna görede duyarsızlıkların azalıp yükseldiğini söyleyen KADEM vekili Avukat PınarKandemir Hacıbektaşoğlu ise, "Soruşturma başından itibaren bu şekildetakip edilmiş olsaydı, bugün bu sanıklar 2011 yılında müebbet ağırlaştırılmışbir hapisle cezalandırılmış olmuş olacaklardı. Ama ben yine bu kararın çok kısabir süre sonra verileceğine inanıyorum. KADEM olarak biz kadınları siyaset veideoloji üstü görüyoruz. ve biz diyoruz ki Kadının menfaatinin olduğu her yerdehiçbir şekilde taraf gözetmeksiniz orada olacaktır" ifadelerini kullandı.- ANTALYA

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Feminist

26 Aralık 2016 Pazartesi 02:56

Ve diğer müdahil avukatlara da teşekkür...Bu ülkede olması gerek kadın avukat modeli sizler gibi örnekler...

Feminist

26 Aralık 2016 Pazartesi 02:52

Bu konunun peşini bırakmayan sibel hanım....bir kadın olarak sonsuz teşekkür....

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR