24 Mayıs 2018 Perşembe

  • 4,672 TL
  • 5,493 TL
  • 193,69 TL
  • 103.494
ISPARTA 18°
GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

Muhalefetin yeni sesi

CHP’nin yeni İl Başkanı Vedat Şenol, başkan seçildikten sonra ilk kez Demokrat’a konuştu.

Isparta

 

CHP’nin yeni İl Başkanı Vedat Şenol, başkan seçildikten sonra  ilk kez Demokrat’a konuştu. Solda siyasetle üniversite yıllarında tanışan Şenol yeni dönemin ipuçlarını verdi. ‘İktidar değiliz bahanesinin ardına sığınmayacağız. Sorunların çözümünde biz de olacağız’ dedi

 

YEREL SEÇİM HEDEFİ

 

Ana muhalefet partisinin il kongresinde 143 oy alarak il başkanlığına seçilen Vedat Şenol,  yeni yönetimle birlikte CHP’nin Isparta’da izleyeceği siyaseti Demokrat’a anlattı.  Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte yeniden aktif şekilde  siyasi çalışmalara katılan Şenol,  en büyük hedeflerinin yerel seçimlerden galip çıkmak olduğunu söyledi

 

 PARTİ BİNASI TAŞINACAK

Sırf muhalefet olmak için muhalefetlik yapmayacaklarını kaydeden Vedat Şenol, “Artık, ‘Biz muhalefetteyiz. Elimizden bir şey gelmez. İktidar olsak çözeriz bu sorunu’ cümlesinin arkasına sığınmayacağız.  Kamuda da özelde de etkili olacağız” dedi. Şenol, parti binasının üyeler için uygun olmadığını ve taşınacaklarını söyledi

 

 

Hafta sonu yapılan İl Kongresinde Batuhan Güldiken’i geride bırakarak  CHP’nin  İl Başkanı seçilen Vedat Şenol, yeni döneme ilişkin yapacaklarını anlattı. Solda siyasetle üniversite yıllarında tanışan Şenol, bilinçli bir muhalefet mesajı verdi. 

 DARBE YILLARINDA

SOLDA SİYASET 

1960 yılında Isparta Senirkent İlçesi Büyükkabaca beldesinde doğan Şenol,  babasının öğretmen olması nedeniyle ilk orta lise tahsilini  Aydın, İzmir ve  Ankara’da tamamladı. Şenol, “Üniversite hayatımız Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji bölümünde 1978-80 yılları arasında  iki yıl sürdü. 12 Eylül döneminde sol örgüte üye olmaktan ötürü okulu bırakmak zorunda kaldım.  1981-82 yıllarında Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde eğitimim sürerken bizi götürüp içeri attılar.  Eğitim hakkı verilmesine rağmen  üniversiteye dönmedim. Esnaf olmaya karar verdim. 25 yıldır da gıda üzerine esnaflık yapıyorum. Bu süreçte siyasetten hiç kopmadım. 1989-90  yılında SHP’ye üye oldum. Merkez ilçede görev aldım. 1992-93’te il başkanı adayı oldum SHP-CHP birleşmesinden sonra bir kez daha il başkanlığı için yarıştım. Kazanamasam da örgütten ayrılmadım, çalıştım. Deniz Baykal’ın partiye hakim olduğu dönemde aktif yönetimden ayrıldım partime dışarıdan destek verdim.  Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte yeniden aktif siyasi çalışmalara katıldım.  Seçim sürecinde aktif bir çalışma sergiledim. Sonra İl Başkanlığına aday oldum ve büyük bir teveccühle yönetim kurulu arkadaşlarımızla göreve getirildik” diye konuştu.

‘DEĞİŞİM KAÇINILMAZDI’

Seçimlerde aktif çalışma yürüttüğü sırada örgüt çalışmalarına ilişkin eksiklikler tespit ettiğini kaydeden Şenol, “Seçimlerde oylarımızdaki artışa rağmen örgütün zayıf olduğunu gördük. Arkadaşlarımla beraber il ve içe örgütü yönetiminde değişime ihtiyacın olduğunu görünce kapsamlı bir çalışma başlattık. Önce merkez ilçe kongresinde Senayi Demirkol arkadaşımızın yönetime gelmesini sağlayıp ardından il kongresinde aday olduk. Tüm üyelerimize partide değişim olması gerektiğini anlattık destek aldık. Çok heyecanlı bir katılım oldu. Delegelerimize kendimizi iyi anlattığımıza inanıyorum. Bundan böyle yenilenmiş örgütümüzle yerel seçimlere  en iddialı şekilde hazırlanmalıyız. Yerel seçimleri kazanmak için de geniş kapsamlı toplantılar yapılacak. Her kesimin desteğini almak için  meslek odaları, demokratik kitle toplum örgütleri,  muhtarlıklarla aktif diyalog halinde olacağız”  ifadesinde bulundu.  Şenol, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘PARTİ İÇİ EĞİTİM SİSTEMİ ÇALIŞTIRILMAMIŞ’

            Seçim komitelerinin kurulmadığını gördük. Mali kaynak oluşturacak birimler yoktu.  Isparta’da propaganda yürütecek, AR-GE çalışmaları yapacak  birim yoktu. Örgütte kadıların ve gençlerimizin  çalışmalarını organize edecek birimler çok zayıftı.  Resmen gönüllüler çalıştı. Milletvekili adaylarıyla çalışacak ekipler arasında koordinasyon sağlanamadı.  En önemli eksikliklerimiz bunlardı. Vali Bey seçildiğinde kendisine bunları bizzat iletmiştim.   Parti içi eğitim sistemi çalıştırılmamış. Üyelerle periyodik toplantılar yapılmamış. Bunlar giderilemeyecek eksiklikler değil. 

‘SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE

BİZ DE VARIZ’

Yeni yönetimle birlikte CHP’nin  Isparta’da aktif bir muhalefet yapacağının altını çizen Şenol, “Isparta’nın sorunlarını ve çözüm önerilerini  raporlayacak komisyonlar kurulacak. Bu komisyonların sunacağı raporlarda duyarlı davranacağız.  Kesinlikle iş olsu diye konuşmak için muhalefet yapılmayacak.  Her gün çıkıp gazetelere demeç vermenin bir mantığı yok. Bunun dışında genel merkezin politikalarına uygun çalışmalara girilecek. Üyelerimizin  tüm bilgilerinin yer aldığı veri tabanı oluşturulacak.  Artık, ‘Biz muhalefetteyiz. Elimizden bir şey gelmez. İktidar olsak çözeriz bu sorunu’ cümlesinin arkasına sığınmayacağız.  Kamuda da özelde de etkili olacağız. Bir işsiz sizin kapınıza gelip iş aş mı istemiş. Partimizin önde gelenleri  özel sektörde diyaloglarını kullanıp bu vatandaşın sorununu çözebilir. Asla sorunların çözümünden uzak durmayacağız” görüşünü iletti.   

‘O BİNA PARTİMİZE UYGUN DEĞİL’

Mimar Sinan caddesi üzerindeki mevcut il binasının için  parti için uygun olmadığına dikkat çeken  Şenol, “ Özellikle kadınlarımız ve yaşlı üyelerimiz buradan rahatsız.  Asansör sorunu, kata çıkma sorunu var. Bu konuda üyelerimizin de görüşünü alıp  parti binamızın taşınması konusunda  komisyona yetki vereceğiz. Başka bir yere, Halı Sarayı’na taşınabilir. Mevcut binanın satışına taraftar değilim ama kiraya verilebilir. Ama orası parti binası olarak kullanılmaya uygun değil. En kısa sürede yapacaklarımız arasında parti il binası var.  Gençlik Lokalimizin olduğu yerde dört bölme var.  Geçici olarak, burayı kullanma da alternatifler arasında Özellikle bayan üyelerimizin  taşınma konusunda yoğun talebi var. Bu konuya çözüm bulunacak”  diye konuştu.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR