20 Nisan 2018 Cuma

  • 4,046 TL
  • 4,993 TL
  • 174,81 TL
  • 112.122
ISPARTA 11°
ISPARTA'DA OPERASYON 6 GÖZALTI VAR

ISPARTA'DA OPERASYON 6 GÖZALTI VAR

ISPARTA BELEDİYESİ DAVASINDA FLAŞ GELİŞME

ISPARTA BELEDİYESİ DAVASINDA FLAŞ GELİŞME

ISPARTA'DA SKANDAL İDDİA

ISPARTA'DA SKANDAL İDDİA

ÖLEN ANNE VE KIZIN SON GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

ÖLEN ANNE VE KIZIN SON GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

MİT, 18 milyon mesajın 17 milyonunu çözdü

MİT, 18 milyon mesajın 17 milyonunu çözdü

Isparta

FetullahçıTerör Örgütü'nün (FETÖ) kriptolu haberleşme programı "ByLock"u kullananlara yönelik İzmirCumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, cep telefonlarında buprogramın yüklü olduğu kişilerin FETÖ'ye üyeliği konusunda kesin bir kabuloluştuğu belirtildi.

 

Terörve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Ayhan Yılmaz tarafından hazırlananve İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen  iddianamede, FETÖ'nün kriptolu haberleşmeprogramı "ByLock"la ilgili detaylı bilgilere yer verildi.

 

İddianamede,yapı olarak açık ve şeffaf olması gereken FETÖ'nün istihbarat örgütü gibikodlar, özel haberleşme yöntemleri ve kaynağı bilinmeyen  paralar kullanması, yönetim kadrosununfaaliyetleri yurt dışından idare etmesi ve Türkiye'ye gelmekten ısrarlakaçması, kendisi gibi düşünmeyenleri saf dışı etmek  için her türlü baskı, şantaj ve yasa dışıfaaliyetlerde bulunması, çeşitli  yabancımisyon temsilcileriyle içeriği bilinmeyen görüşmelerde bulunması, diğer  terör örgütleriyle temas kurması, örgütüncasusluk faaliyetlerini de kapsayan organize bir terör örgütü olduğuna vurguyapılırken, FETÖ mensuplarının kullandığı şifreli haberleşme programı "ByLock"un örgüteüyelikte referans gibi  kabul edildiğikaydedildi.

 

YANLIŞLIKLAİNDİRMEK MÜMKÜN DEĞİL

 

Programıntamamen gizlilik amacıyla kullanıldığı, hata marjının yüzde 1 olduğu,yanlışlıkla telefona veya bilgisayara indirilip kullanmanın mümkün olmadığı,özel bir sunucudan sadece örgüt mensupları tarafından indirilip  kullanıldığına dair bilgilerin yer aldığıiddianamede, ByLock'un Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunda (TÜBİTAK) çalışan örgüt mensubumühendislerce  24 Aralık 2014'ten sonra"Turkuaz" isimli bir yazılımla güncellenerek örgütün  kullanımına uygun hale getirildiği, doğrudanerişimin engellendiği programın kriptolu haberleşme programı olarakkullanıldığı, kullanıcıların rumuz aldığı ve programı kullanabilmek içinkarşılıklı onay koduna ihtiyaç duyulduğu, karşılıklı  onay verilmeden görüşmenin gerçekleşmediğigibi detaylara da yer verildi.

 

MİT,18 MİLYON MESAJIN 17 MİLYONUNU ÇÖZDÜ

 

İddianamede,şimdiye kadar yapılan tespitlerde toplam 215 bin kişinin  "ByLock" kullandığınınbelirlendiği, MİT tarafından yapılan çalışmalarda toplam 18 milyon mesajiçeriğinin 17 milyonunun çözüldüğü, 3,5 milyon e-posta içeriğinden 2,5milyonunun çözümlendiği, 2010 KPSS soruşturmasında 100 ve üzeri  soruya doğru cevap veren 3 bin 227 şüpheliden700'ünün aktif şekilde "ByLock" kullandığı tespitleri de yer aldı.

 

KIRMIZI,TURUNCU VE MAVİ "BYLOCK'ÇULAR"

 

İddianamede,kırmızı kategorideki kullanıcıların uygulamayı indirip sistem üzerinde sıkkullananlar, turuncu kategorideki kullanıcıların uygulamayı  indiren ancak sistem üzerinde belirliaralıklarla kullananlar, mavi kategorideki kullanıcıların uygulamayı indiren ancak sık kullanmayanlar olduğubelirtildi.

 

 İDDİANAMEDE ŞU DEĞERLENDİRMEDE BULUNULDU:

 

"Programınkuruluş ve kullanılış amacının örgüt üyelerinin deşifre olmasını veyakalanmalarını önlemeye yönelik olduğu, programın kuruluşundaki gizlilik vezorluk, program listesini kuran örgüt yöneticisinin bilgisi ve rızası dışındayeni kişi bile eklenememesi, ByLock listesinde kayıtlı kişilerin isimlerledeğil kod numaraları ile kayıtlı olması, programdan örgütsel talimatlar veörgüt içi görüşme dışında herhangi bir nedenle yararlanılamayacak olması,ByLock programının örgütün üst düzey yöneticileri tarafından örgüte girişve  örgüt üyeliğinin referansı gibi kabuledildiği de göz önüne alınarak, ByLock programının cep telefonlarında kurulu bulunduğu kişilerin FETÖ'ye üyeoldukları  konusunda kesin bir kabuloluşmuştur."

 

İzmirCumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, İl EmniyetMüdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin 3 Eylül'de düzenlediğioperasyonda Adnan Menderes Havalimanı'ndan Kıbrıs'a gitmeye çalışan Fatih S. veOkan M. gözaltına alınmış, "ByLock" kullandıkları tespit edilen ikişüpheli  tutuklanmıştı. Soruşturmayıyürüten cumhuriyet savcısı, tutuklu yargılanacak 2  sanık hakkında "Silahlı terör örgütüüyesi olmak" suçlamasıyla 5 ila 10 arasında  hapis cezası istemiyle dava açmıştı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Ispartalı

11 Kasım 2016 Cuma 10:05

Boşuna fetöcüleri savunmaya aklamaya çalışma, verdiğin şüpheleri kendine sakla! Belli ki bilgisayar konusunda birşeyler biliyorsun, bu kurduğun cümle üslubu da hiç yabancı gelmedi. Haddini bil!

Bilgisiz savcılar

10 Kasım 2016 Perşembe 22:38

Görünen o ki kimsenin bylock hakkında doğru düzgün bir bilgisi yok. Ne savcılar programın ne olduğunu biliyor ne de mitin listeleri güvenilir. Programın halen apk sitelerinde indirilebilir olduğunu kimse mi görmüyor? Ne demek örgütün haberi olmadan başkasına kurulamaz? google a bylock yazmayı bilen ve apk konusunda azcık bilgisi olan herkes programı indirebilir

Emin kaya

10 Kasım 2016 Perşembe 17:05

Önemli olan bu mesajlaşma sisteminin darbe için kullanılıp kullanılmadığı darbe için kullananlar suçludur onlar cezalandırılmalıdır

Ispartalı vatandaş

11 Kasım 2016 Cuma 00:14

Örgüt çıkarı için hertürlü pisliği yapmayı caiz gören, iftira atmaktan zerre kadar çekinmeyen, Allah'tan korkmayan, kuldan utanmayan, şerefini haysiyetini satan kişiler ne olacak. Onların suçu yok öyle mi? Sizin dediğiniz resmen PKK nın dağdaki şerefsizleri suçlu, destek olan para veren, propogandasını vb. yapan suçsuz demekle aynı anlama gelir. Yazdıklarınızı biraz düşünürseniz kime hizmet ettiğini daha rahat anlarsınız. En kibar ifade ile bu şekilde yazabildim.

Ispartalı vatandaş

11 Kasım 2016 Cuma 00:06

Şimdi siz diyorsunuz ki sadece darbede kullananlar suçlu. Peki şerefsizce ve adice başkasının hakkını yiyen, soruları çalan, hak etmediği halde sırf kendi örğütüne mensup diye makamlara getiren, çalan, mobing yapan, kendi istihbarat ağını kurup herkesi fişleyen, devletin birlik ve bütünlüğü değil kendi terör örğütünün istikbalini düşünen, adalet sisteminin içinde kritik yerlerde olup sistemin bozulmasına neden olan, adalet sistemine inancı bitiren,

Gün doğarken

10 Kasım 2016 Perşembe 16:48

Çok yakın zamanda fetöcüler kitleler halinde tutuklanmaya başlanacak. Muhtemelen içlerinde çok şaşıracağımız isimler de olacak..

Vatandaş

10 Kasım 2016 Perşembe 15:38

Arkadaşlar, telefonlarınızdan, bilgisayarlarınızdan fetöcülerin isimlerini, adreslerini ve numaralarını silin.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR