visitor analyticsvisitor analytics
25 Temmuz 2017 Salı 23:45

MİT, 18 MİLYON MESAJIN 17 MİLYONUNU ÇÖZDÜ

MİT, 18 milyon mesajın 17 milyonunu çözdü
10 Kasım 2016 Perşembe 14:34

MİT, 18 milyon mesajın 17 milyonunu çözdü

FetullahçıTerör Örgütü'nün (FETÖ) kriptolu haberleşme programı "ByLock"u kullananlara yönelik İzmirCumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, cep telefonlarında buprogramın yüklü olduğu kişilerin FETÖ'ye üyeliği konusunda kesin bir kabuloluştuğu belirtildi.

 

Terörve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Ayhan Yılmaz tarafından hazırlananve İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen  iddianamede, FETÖ'nün kriptolu haberleşmeprogramı "ByLock"la ilgili detaylı bilgilere yer verildi.

 

İddianamede,yapı olarak açık ve şeffaf olması gereken FETÖ'nün istihbarat örgütü gibikodlar, özel haberleşme yöntemleri ve kaynağı bilinmeyen  paralar kullanması, yönetim kadrosununfaaliyetleri yurt dışından idare etmesi ve Türkiye'ye gelmekten ısrarlakaçması, kendisi gibi düşünmeyenleri saf dışı etmek  için her türlü baskı, şantaj ve yasa dışıfaaliyetlerde bulunması, çeşitli  yabancımisyon temsilcileriyle içeriği bilinmeyen görüşmelerde bulunması, diğer  terör örgütleriyle temas kurması, örgütüncasusluk faaliyetlerini de kapsayan organize bir terör örgütü olduğuna vurguyapılırken, FETÖ mensuplarının kullandığı şifreli haberleşme programı "ByLock"un örgüteüyelikte referans gibi  kabul edildiğikaydedildi.

 

YANLIŞLIKLAİNDİRMEK MÜMKÜN DEĞİL

 

Programıntamamen gizlilik amacıyla kullanıldığı, hata marjının yüzde 1 olduğu,yanlışlıkla telefona veya bilgisayara indirilip kullanmanın mümkün olmadığı,özel bir sunucudan sadece örgüt mensupları tarafından indirilip  kullanıldığına dair bilgilerin yer aldığıiddianamede, ByLock'un Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunda (TÜBİTAK) çalışan örgüt mensubumühendislerce  24 Aralık 2014'ten sonra"Turkuaz" isimli bir yazılımla güncellenerek örgütün  kullanımına uygun hale getirildiği, doğrudanerişimin engellendiği programın kriptolu haberleşme programı olarakkullanıldığı, kullanıcıların rumuz aldığı ve programı kullanabilmek içinkarşılıklı onay koduna ihtiyaç duyulduğu, karşılıklı  onay verilmeden görüşmenin gerçekleşmediğigibi detaylara da yer verildi.

 

MİT,18 MİLYON MESAJIN 17 MİLYONUNU ÇÖZDÜ

 

İddianamede,şimdiye kadar yapılan tespitlerde toplam 215 bin kişinin  "ByLock" kullandığınınbelirlendiği, MİT tarafından yapılan çalışmalarda toplam 18 milyon mesajiçeriğinin 17 milyonunun çözüldüğü, 3,5 milyon e-posta içeriğinden 2,5milyonunun çözümlendiği, 2010 KPSS soruşturmasında 100 ve üzeri  soruya doğru cevap veren 3 bin 227 şüpheliden700'ünün aktif şekilde "ByLock" kullandığı tespitleri de yer aldı.

 

KIRMIZI,TURUNCU VE MAVİ "BYLOCK'ÇULAR"

 

İddianamede,kırmızı kategorideki kullanıcıların uygulamayı indirip sistem üzerinde sıkkullananlar, turuncu kategorideki kullanıcıların uygulamayı  indiren ancak sistem üzerinde belirliaralıklarla kullananlar, mavi kategorideki kullanıcıların uygulamayı indiren ancak sık kullanmayanlar olduğubelirtildi.

 

 İDDİANAMEDE ŞU DEĞERLENDİRMEDE BULUNULDU:

 

"Programınkuruluş ve kullanılış amacının örgüt üyelerinin deşifre olmasını veyakalanmalarını önlemeye yönelik olduğu, programın kuruluşundaki gizlilik vezorluk, program listesini kuran örgüt yöneticisinin bilgisi ve rızası dışındayeni kişi bile eklenememesi, ByLock listesinde kayıtlı kişilerin isimlerledeğil kod numaraları ile kayıtlı olması, programdan örgütsel talimatlar veörgüt içi görüşme dışında herhangi bir nedenle yararlanılamayacak olması,ByLock programının örgütün üst düzey yöneticileri tarafından örgüte girişve  örgüt üyeliğinin referansı gibi kabuledildiği de göz önüne alınarak, ByLock programının cep telefonlarında kurulu bulunduğu kişilerin FETÖ'ye üyeoldukları  konusunda kesin bir kabuloluşmuştur."

 

İzmirCumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, İl EmniyetMüdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin 3 Eylül'de düzenlediğioperasyonda Adnan Menderes Havalimanı'ndan Kıbrıs'a gitmeye çalışan Fatih S. veOkan M. gözaltına alınmış, "ByLock" kullandıkları tespit edilen ikişüpheli  tutuklanmıştı. Soruşturmayıyürüten cumhuriyet savcısı, tutuklu yargılanacak 2  sanık hakkında "Silahlı terör örgütüüyesi olmak" suçlamasıyla 5 ila 10 arasında  hapis cezası istemiyle dava açmıştı.

Bilgisiz savcılara

Ispartalı
11 Kasım 2016 Cuma 10:05

Boşuna fetöcüleri savunmaya aklamaya çalışma, verdiğin şüpheleri kendine sakla! Belli ki bilgisayar konusunda birşeyler biliyorsun, bu kurduğun cümle üslubu da hiç yabancı gelmedi. Haddini bil!

3 Beğendim
6 Beğenmedim
 
Yanıtla

Bilgisiz savcılar

Bilgisiz savcılar
10 Kasım 2016 Perşembe 22:38

Görünen o ki kimsenin bylock hakkında doğru düzgün bir bilgisi yok. Ne savcılar programın ne olduğunu biliyor ne de mitin listeleri güvenilir. Programın halen apk sitelerinde indirilebilir olduğunu kimse mi görmüyor? Ne demek örgütün haberi olmadan başkasına kurulamaz? google a bylock yazmayı bilen ve apk konusunda azcık bilgisi olan herkes programı indirebilir

4 Beğendim
9 Beğenmedim
 
Yanıtla

Emin kaya
10 Kasım 2016 Perşembe 17:05

Önemli olan bu mesajlaşma sisteminin darbe için kullanılıp kullanılmadığı darbe için kullananlar suçludur onlar cezalandırılmalıdır

16 Beğendim
29 Beğenmedim
 
Yanıtla

FETÖ BİTMİŞTİR

Gün doğarken
10 Kasım 2016 Perşembe 16:48

Çok yakın zamanda fetöcüler kitleler halinde tutuklanmaya başlanacak. Muhtemelen içlerinde çok şaşıracağımız isimler de olacak..

21 Beğendim
9 Beğenmedim
 
Yanıtla

Dikkat

Vatandaş
10 Kasım 2016 Perşembe 15:38

Arkadaşlar, telefonlarınızdan, bilgisayarlarınızdan fetöcülerin isimlerini, adreslerini ve numaralarını silin.

5 Beğendim
9 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Sitemiz yapılan yorumlardan sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

BAKAN SOYLU'YA ISPARTA DAVRAZSPOR FORMASI HEDİYE ETTİLER

BAKAN SOYLU'YA ISPARTA DAVRAZSPOR FORMASI HEDİYE ETTİLER

BAKAN SOYLU'YA ISPARTA DAVRAZSPOR FORMASI HEDİYE ETTİLER

ISPARTA'DA KONUT SATIŞLARINDA AZALMA!

ISPARTA'DA KONUT SATIŞLARINDA AZALMA!

ISPARTA'DA KONUT SATIŞLARINDA AZALMA!

ISPARTA'DA GÜPEGÜNDÜZ BİSİKLET HIRSIZLIĞI YAŞANDI

ISPARTA'DA GÜPEGÜNDÜZ BİSİKLET HIRSIZLIĞI YAŞANDI

ISPARTA'DA GÜPEGÜNDÜZ BİSİKLET HIRSIZLIĞI YAŞANDI

DOĞA İÇERİSİNDE ISPARTA’YA HAS ÇALIŞMALAR YAPILDI

DOĞA İÇERİSİNDE ISPARTA’YA HAS ÇALIŞMALAR YAPILDI

DOĞA İÇERİSİNDE ISPARTA’YA HAS ÇALIŞMALAR YAPILDI

ESTEMİTA KLİNİK ÖN YARGILARINIZI YOK EDİYOR

ESTEMİTA KLİNİK ÖN YARGILARINIZI YOK EDİYOR

ESTEMİTA KLİNİK ÖN YARGILARINIZI YOK EDİYOR

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NDEN GESİ BAĞLARI RESİTALİ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NDEN GESİ BAĞLARI RESİTALİ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NDEN GESİ BAĞLARI RESİTALİ

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

ISPARTA  DA BÖYLESİ DE OLDU 13 KİŞİ YAKALANDI !

ISPARTA DA BÖYLESİ DE OLDU 13 KİŞİ YAKALANDI !