18 Haziran 2018 Pazartesi

  • 4,730 TL
  • 5,492 TL
  • 195,00 TL
  • 93.043
ISPARTA 21°
BU DİREK TEHLİKE SAÇIYOR

BU DİREK TEHLİKE SAÇIYOR

KORKUNÇ KAZADA CAN VERDİLER

KORKUNÇ KAZADA CAN VERDİLER

BU KAVŞAĞA BİR ÇÖZÜM BULUNMALI

BU KAVŞAĞA BİR ÇÖZÜM BULUNMALI

KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ OLDU

KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ OLDU

MİLYONLARIN BEKLEDİĞİ HABER

Bu haber 13 Milyon Çalışanı İlgilendiriyor

Isparta

Çalışanlar için zorunlu bireysel emeklilik, 250 ve üzeri çalışanı olan kamu ve özel tüm işletmelerden başlayacak. Çalışanların maaşlarından her ay 100 lira kesilecek ancak işveren hiçbir katkı yapmayacak.

 

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek’in, son yaptığı açıklama ile tüm çalışanları, Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) dahil edecek ‘otomatik katılım’ın detayları netleşmeye başladı. Gelin, yeni başlayacak uygulama ile bildiklerimizi alt alta sıralayalım.

 

45 yaş altı tüm çalışanlar, işverenleri tarafından, zorunlu olarak BES’e dahil edilecek. Çalışanlardan her ay 100 lira kesilecek ve bu paralar kişilerin kendi adlarına açılacak bireysel hesaplarda tutularak,emeklilik fonlarında değerlendirilecek. Çalışanlar isterlerse, 6 ay sonra sistemden çıkabilecek. Çıkarken de hem kendi yatırdıkları paraları hem de getirisini alabilecek. Yani, sisteme giriş zorunlu, ancak çıkış serbest olacak.Bunlar, Mehmet Şimşek’in açıklamaları.

 

Bir de buna, bizim bildiklerimizi ekleyelim. Otomatik katılım uygulaması, 250 kişi ve üzeri çalışanı olan; kamu ve özel tüm işletmelerden başlayacak ki, birkaç ay öncesine kadar bu, 50 ve üzeri işletmelerdi. İşverenden herhangi bir kesinti yapılmayacak yani, işveren sisteme katkıda bulunmayacak. Devlet ise, sistemi teşvik etmek için bir katkıda bulunacak, ancak bu katkının, bugünkü gibi yüzde 25 olup olmayacağı henüz net değil. Hangi oranda olursa olsun, mevcut bireysel emeklilikte olduğu gibi kişilerin hesabına devlet katkısı aylık olarak yatmayacak; belli dönem sonunda örneğin, bir yıl ya da iki yıl sonra hesaba geçecek. Tabi uygulama hemen başlamayacak. Mehmet Şimşek’in açıklamasına göre, önce Ekonomi Koordinasyon Kurulunda değerlendirilecek, ardından yasal altyapısı oluşturulacak ve 2017’nin başında başlayacak.

 

KİMLERİ KAPSAYACAK?

Gelin bir de yeni uygulamanın kaç kişiyi kapsayacağına bakalım. Genel görüş, uygulamanın 13 milyon çalışanı kapsayacağı yönünde. Küçük bir araştırma yaptım. 2016’nın ilk üç aylık verilerine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK), kayıtlı 13,9 milyona yakın zorunlu sigortalı var. 250 ve üzeri işyeri dediğinizde; yine SGK’nın verilerine göre, 3 milyona yakın çalışandan bahsediyoruz. Eğer, ‘otomatik katılım 50 kişi ve üzeri çalışanı olan işletmelerden başlayacak’ derseniz, bu da 6 milyona yakın çalışan anlamına geliyor. Yani, ciddi bir kesim BES’e katılmış olacak.

Öncelikle şunu belirteyim, otomatik katılım uygulamasınakarşı değilim; aksine, sonuna kadar destekliyorum. Ülke tasarruflarının artmasıve kişilerin gelecek adına birikim yapmaları için çok doğru bir model. Ancakbazı gerçekleri de uygulama başlamadan, hatta yasal altyapı oluşturulmadanortaya koymak gerekiyor. Nedir, bunlar?

 

SENDİKALARDAN İLK TEPKİ

Açıkçası, aylık 100 lira kesinti yüksek bir rakam. Hele ki,çalışanların yüzde 40’nın asgari ücretli olduğu düşünülecek olur ve sene başında da asgari ücretin 1.300 liraya çıkartıldığı da hesaba katılırsa;verilen 1.300 liranın, 100 lirasını çalışandan geri almak anlamına gelir ki, bu yüksek bir rakamdır. Yine bu çerçevede 6 aylık bekleme süresi de uzun bir süredir. Ve tüm bunlar, işçi sendikalarının tepkisine yol açacaktır. Nitekim otomatik katılımın detayları şekillenmeye başlayıp da çalışanda aylık 100 lira kesileceği açıklanır açıklanmaz Hak-İş, “İşçinin ücretinden kesilecek 100 lira,onun bütçesinde açık anlamına gelir. Bu uygulamaya karşıyız. Asgari ücretlinin parasına dokundurmayız” diyerek ilk tepkiyi gösterdi.

 

İŞVERENSİZ BAŞARILI ÜLKE YOK

Tüm bunların ötesinde daha da önemlisi, işveren katkısının olmamasıdır. Açıkça söyleyeyim, dünyada birkaç ülkede işveren katkısız otomatik katılım uygulamaları vardır ama hepsi de başarısız olmuştur. İşveren katkılı uygulamaların tamamı ise başarılı olmuştur. Diyeceğim o ki, işveren katkısı olmadan bu sistem yürümez. Daha açık şöyle anlatayım; siz, ‘işverenin üzerinde çok yük var’ deyip, bu işin dışında tutarsanız, çalışana ne tasarrufu anlatabilirsiniz ne de aylık 100 lira kesintiyi. Hal böyle olunca da zorunlu olduğundan 3 milyon ya da 6 milyon ya da 13 milyon, bir anda sisteme girer, 6ay sonra yüzde 80’ini çıkar. Biliyorum, bu söylediklerime işverenler bozulacaktır ama maalesef işin doğrusu bu.

Son olarak şunu da belirteyim: Eğer mevcut uygulamada ısrar edilirse, önümüzdeki dönemde tüm işçi sendikaları tepki gösterecektir. Sadece işçiler de değil, bireysel emeklilik şirketleri de itiraz edecektir. Ne midemek istiyorum? Mutlaka otomatik katılım uygulamasına geçelim ama yapıyı doğru kurgulayalım ve yüzde 1 katkı da yapacak olsa, mutlaka işvereni bu sistemin içine katalım.

 

Otomatik katılım kamu çalışanlarını da kapsıyor

 

OTOMATİK katılım, kamu şirketlerini de kapsayacak ve yaklaşık 3 milyon kamu çalışanı bireysel emekliliğe dahil olacak. Kamu kurumlarının, emeklilik şirketi seçimindeki tercihi ise şimdiden endişe konusu.Özel emeklilik şirketleri, kamunun, yine kamuya ait emeklilik şirketlerini tercih etmesinin haksız rekabete neden olacağını söylüyor. Hatta kamuya ait emeklilik şirketlerine kıyak yapılacağını bile savunuyor. Haksız da sayılmazlar. Çünkü otomatik katılımda 100 lira kesintiler, çalışanların maaş hesaplarından yapılacak. Malum kamuda çalışan personelin maaş ödemeleri içinihaleye çıkılıyor ve en fazla promosyonu veren banka seçiliyor. Bireysel emeklilikte böyle bir yöntem uygulanamayacağından maaş ödemesini ihalede alan bankaya otomatik katılımın bonus olarak verilmesi ya da bankanın bireysel emekliliği de ihalede şart olarak koşması da bir başka endişe konusu.

 

İsteyen 6 ay sonra çıkabilecek

 

* 45 yaş altı tüm çalışanlar BES’e otomatik dahil edilecek.

* Çalışanların maaşlarından her ay 100 lira kesilecek.

* Sisteme giriş zorunlu olacak, ancak 6 ay sonra isteyençıkabilecek.

* 6 ayın sonunda çalışanlara sistemden çıkış kararı için 2aylık süre verilecek.

* Sistemden çıkanlar 6 aylık kesintileri ile birikimleriningetirisini alabilecek.

* İşverenden şimdilik kesinti yapılmayacak.

* Otomatik katılım 250 kişi ve üzeri çalışanı olanşirketlerden başlayacak.

* Yeni uygulama hem özel hem de kamu şirketlerinikapsayacak.

* Devlet katkısı olacak ancak oranı henüz belli değil.Devlet katkısı kişilerin hesaplarına aylık yansımayacak, belli seneden sonrayatırılacak.

* Yeni sistemde sadece fon işletim ücreti kesilecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Ahmet Boyan

08 Haziran 2016 Çarşamba 11:42

Devletin kendi bünyesinde bulundurduğu insanlara bakma zorunluluğu vardır. Bizim ülkemizde ise haraç kesmekten başka bir işe yaramıyor. Utanç verici. BES kadar saçma bir olayda yok. Zaten isteyen gider yaptırır. Her banka bunun aynısını yapıyor. Benim param olsa gider arsa alırım. saçma sapan BES'le uğraşmam. Para sürekli değer kaybediyor.

Vatandaş

06 Haziran 2016 Pazartesi 23:19

Parası biten devlet gözünü fakir fukaranın cebine dikti daha ne olsun. Sözde bizi Imf den kurtaranlar kendini Imf yerine koydu cebini dolduruyor yazıklar olsun...

adnan oktar

07 Haziran 2016 Salı 08:33

u..lan asgari ücretliden ne istiyorsunuz aldığı bir avuç para onunlada 1 ayın sonunu getiremiyo yazıktır günahtır

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR