27 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 22°
MUHTEŞEM KARŞILAMA

MUHTEŞEM KARŞILAMA

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTA'DA YILANLAR BÜYÜK PANİK YARATTI

ISPARTA'DA YILANLAR BÜYÜK PANİK YARATTI

Memurlar için yeni kılık kıyafet düzenlemesi!

Memurlar için yeni kılık kıyafet düzenlemesi!

Isparta

Milyonlarca memur için yeni dönem başlıyor. Uzun süredir tartışılan kılık kıyafet konusunda memurları mutlu edecek haber geldi. Kravat,saç, sakal ve bıyık gibi kesin kurallar değişecek.

 

Sabah'tan Faruk Erdem'in konuya ilişkin kaleme aldığı yazısı şöyle:

 

"Bize gelen ilk bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.Öncelikle mevcut yönetmelikte bulunan saç, sakal ve bıyık tariflerinin ortadan kalkacağını söyleyebiliriz.

 

İSTEYEN KRAVAT TAKMAYACAK

 

Alıştığımız memur figürünün en önemli parçası olan kravat da zorunlu olmaktan çıkacak. İsteyen memur kravat takarken, istemeyen takmayacak.

 

TOP SAKAL SERBEST

 

Ayrıca erkekler saçlarını aşırıya kaçmamak şartıyla uzatabilecek, belli ölçülerde sakal da bırakabilecek. Buna top sakal da dahil olacak.

 

Mevcut yönetmelik saç, bıyık ve sakal konusunda "Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz.Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir" ifadeleri bulunuyor. Yeni yönetmelikle bunlar ortadan kalkacak.

 

Kadınlar açısından da kıyafet serbestliği sağlanacak.Örneğin kumaşla birlikte kot pantolon giymek de serbest olacak. Kıyafetlerde belli ölçülerde serbestlik sağlanacak.

 

Mevcut yönetmelik sınırları şöyle çiziyor: "Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile streç, kot ve benzeri pantolonlar giyemez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz..."

 

Yine bazı kamu kurum ve kuruluşlarında teknik, sağlık ve hizmetin özelliğine, çalışılan işin ve yerin durumuna göre giyim eşyasının tipi, modeli ve rengi ilgili kurumun üst yöneticisinin onayı ile tespit edilebilecek. Örneğin sağlık çalışanları beyaz giymek durumundaysa bu kurala uygunluk amirler tarafından belirlenecek.

 

BELLİ MESLEKLER DIŞARIDA

 

Bu yönetmelik belli meslekleri kapsamıyor. Üniforma giymek zorunda olan polis, asker, hakim gibi meslekleri icra edenler için yine mesleki kıyafet kuralları geçerli olacak. Onlar zaten özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara göre hareket ediyorlar.

 

KİMLİKTE DE YASAKLAR KALKIYOR

 

Mevcut yönetmelikte "her türlü resmi belgelere yapıştırılacak fotoğrafların, yönetmelik hükümlerine uygun kılık kıyafetlerle çekilmiş olması zorunludur" ifadesi bulunuyor.

 

Yeni yönetmelikle gelen serbestlikler kimlik fotoğraflarınada yansıyacak. Böylece buradaki yasaklar da ortadan kalkacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

ali

31 Mart 2016 Perşembe 22:48

tüm çalışanların sözleşmeli olacagı da tabi :)

Objektif

31 Mart 2016 Perşembe 12:38

Bu kural değişikliği neyi hedefliyor. Gayri safi millihasıla yükselecekmi, Kredi batağında olan halkın refahımı yükselecek, Mültecilerin ülkeye getirdiğibüyükyükmü ortadan kalkacak. Memurun saçı sakalı ile uğraşmak yerine hırsızlarla hainlerle uğraşsalar. Bu konu açılınca Reza Zarrap ile ilgili konunun kamuoyundan kaldırılacağınımı hedefliyorlar. Komik

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR