21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,505 TL
  • 5,298 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

MEGALOMANİ DEĞİLSE, NEDİR BU?

Megalomani, tıbbi bir terim. Psikolojik bir rahatsızlık. Anlamı büyüklük hezeyanı ya da büyüklük kuruntusu, kişinin kendisine gerçekle uyuşmayan üstün nitelikler yakıştırmasıdır.

Isparta
 insanın kendini beğenmesi, olağanüstü görmesi, içinde yaşadığı grubun diğer fertlerinden kendisini akılca, zekâca, konumca farklı ve büyük görmesi. Kendisini bir şey zannetmesi”. Türkiye, bu kavramı gazeteci ve spor yazarı Hıncal ULUÇ beyde öğrendi. Geçen hafta Sayın Günaydın başkanım,
“Çarşamba pazarında mevcut pazar yerinin üzerinin çelik konstrüksiyon ile kapatılmasının tanıtımını yaptı. Ben de davetliydim ama işlerimin yoğunluğundan gidemedim. Akşam televizyonda töreni izlerken gördüğüm tablo karşısında gözlerim faltaşı gibi açıldı, gördüklerime inanamadım. Fonda bir tarafta 4000 yıllık Piramitler, bir tarafta yüzlerce yıllık Kremlin Sarayı, bir tarafta da yüzlerce yıllık Eiffel Kulesi vardı. Yaklaşık üç yıldır Başkanımla çalışıyoruz. Yetişme şartlarında mı, aldığı eğitimden mi, ailesinin kendisini devamlı pohpohlamasından mı nedir bilmiyorum mübalağayı, abartıyı ve yaptığı işleri afaki göstermekten müthiş keyif alıyor Başkanım. Herhalde çevresi de bundan hoşnut olacak ki, uyarmak yerine sürekli Başkanıma gaz veriyorlar.
Sabahleyin sohbette bir dostumla bu konuyu değerlendirirken, başkanımı dostumun tarifi çok hoşuma gitti. “Başkanımızın yaptığı eserler Türkiye’de kesinlikle birinci, Ortadoğu ve Avrupa’da ikinci dünyada ise en fazla üçüncü”. Böyle bir tablo var ortada.
Olayı çözemiyorum. Akıllarda kalmak için mi böyle yapıyor, yoksa gerçekten kendisini böyle mi görüyor anlam veremiyorum. Birinci şık siyaseten geçerli olabilir.
Ancak ikinci şık geçerli ise Başkanımın birinci dereceden yakın dostlarına tavsiyem, Başkanımı acilen bir psikolog ile görüştürmeleridir. Yoksa korkarım ki, Allah korusun çevremde birçok örneği var biliyorum, ruhsal sıkıntı yaşayan insanların ilerlemiş rahatsızlıkları hiçbir şekilde giderilemiyor. Pazar yeri hizmete açılıyor, MHP il başkanından, ITSO başkan vekilinden tutun da 5-10 ekabir insan var. Amma velakin bırakın dünya basınından, ulusal basından bile bir Allah’ın kulu yok törende. Yahu kardeşim böyle bir hizmeti insanlar nasıl görmezden gelir. Nasıl kaçırır medya böyle bir açılışı? Orada kaç ton demir kullanıldı bilen var mı? Kaç elektrot kullanıldı bilen var mı? Kaç işçi geceli-gündüzlü çalıştı bilen var mı? Yok. Yahu sevgili vatandaşlar, gelin açılışa ve öğrenin işte. Açılışa katıl. Günaydın başkanı memnun et. İleride torunlarına anlatacağın bir hatıran olsun. Kaçırma işte bu fırsatı. Hem “Kanal32” de çekim yapacak.
Bu fırsat tepilir mi?
Sayın Günaydın başkanım, geçiyor mikrofon karşısına anlatıyor projeyi. Şu kadar demir kullanıldı, yerden yüksekliği şu, şu kadar boya kullanıldı, şu kadar işçi çalıştı vs vs. Başkanım “sen, ben, bizim oğlan” açılışı yapmak zorunda kalıyor. İçi kan ağlıyor. Kendisini anlayan yok.
  Bir tek onu seksen yaşındaki emekli amca anlamış. “Başkan sen buralara layık değilsin, Ankara’ya layıksın. Bu memlekette harcandığının farkında mısın? dedi. Başkanım da megalomanisi gereği Soner Toros’a dediği: Kendimde bu ülkeyi yönetecek enerji görüyorum, lafını hatırladı. Git sayın başkanım git. Git sen Ankara’ya. Gidersen de Allah Bahçeli beye sabırlar versin. Sayın başkanım her şey bir yana, sendeki bu megalomani beni öldürecek. Başkanım sana birileri iyi-kötü, büyük-küçük, harika-şaheser konularında hatırlatmalar yapsa çok iyi olur. Bu kavramlar tüm insanlar arasında, doğru algılanan kavramlar. Ama sen bu kavramları bilmiyor gibisin. Daha geçenlerde bims blok fabrikamız için “Avrupa’da tek” dedin, sadece Nevşehir ve civarında beş-on tane daha büyük fabrikanın varlığı ortaya çıktı. Ama yine de üzülme sen. Yaptıklarını da takdir ediyor ve alkışlıyorum. Yalnız bazı lafları söylerken, bazı projelerini anlatırken dolduruşa gelme ve güzel güzel anlat bize. Abartma. Burası Isparta. 200 bin nufüs var. Paris değil burası. Washington hiç değil. Telaşa gerek yok. Herkes yapılanı görür, bilir ve değerlendirir.
Saygılarımla…
İsmail TANIŞMAN AK PARTİ Belediye Meclis Üyesi

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR