21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,585 TL
  • 5,393 TL
  • 189,44 TL
  • 102.422
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

MARKA ŞEHİR ISPARTA

Isparta'nın adının marka şehir olması zamanının geldiğini belirten Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar,Gül sektöründe önemli adımlar atıyoruz. Bundan marka ürünler çıkartmalıyız. Kendi katma değerimiz ilimizde kalmalı diye konuştu.

Isparta

Başkan Adar, Türkiye’nin elma ihtiyacının % 25’ni Isparta bölgesi karşılıyor. Ayrıca kiraz üretiminde de başarılı bir noktadayız, yani 22 bin ton Napolyon kirazı üretiliyor. Yine yıllık 1500 kğ. Gül yağı üretiliyor. Bu üç önemli sektörden biz marka üretmeliyiz. ‘‘Bölgemizde yatırım için cazip imkanlar var. Gelin bu imkanları birlikte değerlendirelim” dedi.

ITB Başkanı Ahmet Adar, Türkiye’nin elma ihtiyacının yaklaşık yüzde 25’sini karşılayan Isparta’nın 4 yıl içinde bu payını yüzde 40’a çıkarmayı hedeflediğini söyledi. Adar, 2010 yılında tarım ürünleri işlem hacminde meydana gelen artışa dikkat çekerek, tarım ticaretinin bir önceki yıla göre 91 milyon lira artış sağladığını kaydetti. Adar, bu artışta elma üretiminin çok önemli yeri olduğunu vurguladı. Isparta’nın elma üretiminin giderek arttığını belirten Adar, “Şu anda yıllık 600 bin ton elma üretiyoruz ve satıyoruz. Ancak, iklim şartları, arz talep dengesi ve yeni bahçelere bağlı olarak bu rakamlarda artış görülmektedir. 2015 yılında elma rekoltemizin 1 milyon tonu bulmasını tahmin ediyoruz.” diye konuştu. Isparta’da her yıl 8 bin dönüme yakın yeni bahçe ve üretim alanları oluşturulduğunu ifade eden Adar, bu fidanların dört yıla kadar yeni ürün vermesiyle rekoltenin de artacağını kaydetti. Adar, Isparta’nın bugün itibariyle Türkiye elma üretiminin yüzde 25’ini tek başına karşıladığını ifade ederek, dört yılda pazar payının yüzde 40’lara çıkarmayı hedeflediklerini anlattı. Adar, şu anda Irak, İran ve Rusya pazarına Isparta’dan elma gönderildiğini belirtti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR