28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,629 TL
  • 5,427 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

MUHTEŞEM KARŞILAMA

MUHTEŞEM KARŞILAMA

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

MANZARA YÜREKLERİ BURKTU

MANZARA YÜREKLERİ BURKTU

Isparta

Antalya'nın Kumluca İlçesi'ne bağlı, Adrasan'da dün saat 13.30 sıralarında başlayan orman yangınında alevler kızılçam ormanı ve meyve bahçelerini yutarak sahile ulaştı. Müdahaleye Isparta'dan da ekipler katıldı. Antalya'nın Kumluca İlçesi'ne bağlı, Türkiye'nin cennetköşelerinden Adrasan'da dün saat 13.30 sıralarında başlayan orman yangınındaalevler güzelim kızılçam ormanı ve meyve bahçelerini yutarak sahile ulaştı.Havadan ve karadan tüm söndürme çabalarına karşın 18 saat devam eden yangın,artık yanacak ağaç kalmayınca söndü. Can kaybının olmadığı yangında 4 otel,hediyelik eşya mağazası ve restoran ile 125 hektarlık kızılçam kül oldu. Bugün Sabah saatlerinde, Milli Park alanı olan Adrasan'daortaya çıkan manzara, görenlerin yüreğini dağladı. Sabaha kadar çalışmalarıdenetleyen Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, "Şiddetli bir rüzgar çıkmadansoğutma çalışmalarını bitirmemiz lazım" dedi. Kumluca İlçesi'ne bağlı tatil bölgesi Adrasan'ın İnceboyunMevkisi'nde dün saat 13.30 sıralarında piknik sahası olarak kullanılan ve 'DeveÇiftliği' düzlüğünde orman yangını başladı. Piknik ateşinden çıktığı düşünülenyangın kızılçam ağaçlarının bulunduğu alanda rüzgarında da etkisiyle hızlayayıldı. Saat 14.30 sıralarında yangına Antalya ile Kumluca, Finike ve Kemerilçelerinden 100 orman işçisi, 15 arazöz ve 5 su tankeriyle karadan müdahaleedildi. Yangının genişleme eğilimi göstermesi üzerineAntalya'dan havalanan 2helikopter ve 1 yangın söndürme uçağı da söndürme çalışmalarına katıldı.Muğla'nın Marmaris ve Fethiye ilçelerinden gelen hava ekipleriyle birliktesöndürme çalışmalarında 7 helikopter ve 2 uçak görev almaya başladı.

 Milli Park alanı olan bölgede yangının genişlediği yerinsarp olması yangına müdahaleyi güçleştirirken, bölgede etkili olan şiddetlirüzgar alevleri büyüttü. Kumluca Kaymakamı Canan Hançer Baştürk ve KumlucaBelediye Başkanı Ak Partili Hüsamettin Çetinkaya da bölgeye gelerek çalışmalarıyerinden yönetmeye başladı.

 

RÜZGAR YÖN DEĞİŞTİRDİ

Bölgedeki turistik tesislere yaklaşık 2 kilometre uzaklıktazirveye doğru etkili olan alevler, saat 17.15 sıralarında rüzgarın kuzeybatıdanesmeye başlamasıyla birlikte yön değiştirdi ve sahile yöneldi. Saat 17.30sıralarında bölgedeki otel ve pansiyonlar boşaltılmaya başlandı.

Sahildeki turistik tesislerde kalan yerli ve yabancıtatilciler, panikle bölgeyi terk etti. Bavullarını güçlükle odalarından alanturistler, havlu ve bornozlarıyla otomobillerine binip Adrasan'dan uzaklaştı.

 

'İKİ TURİST ODADA KALDI' PANİĞİ

Orman yangını, saat 17.45 sıralarında deniz kenarındakipansiyon, otel ve restoranların olduğu tesislere ulaştı. Alevler Mitah Otel,Cici Baba Otel,Erenler Otel, Ön Otel ile bir hediyelik eşya mağazası verestoranı sardı. Tesislerde bulunan tatilcilerle turistler çığlık çığlığakaçıştı. Bölgeyi kaplayan yoğun duman nedeniyle nefes almakta güçlükçekilirken, bir pansiyon sahibinin 'İki İngiliz turist odada kaldı, çıkamadı'haykırışları paniğe neden oldu. Diğer tesislerde kalan tatilciler, pansiyondakiodalarında bulunan İngiliz turistleri dışarıya çıkardı.

 

4 otel ile birlikte hediyelik eşya mağazası ve restoran daalevler arasında kaldı. Restoranda bulunan tüplerin bir kısmı, çalışanlartarafından çıkartılırken, içeride kalan diğer tüpler peş peşe patladı. Busırada bir pansiyonun önünde park halinde bulunan 07 EYV 90 plakalı otomobilin çevresinialevler sardı. Araç sahibi bulunamazken, kilitli olan otomobilin alev almamasıiçin yoğun çaba sarf edildi. Su ve köpük sıkan itfaiye ekipleri, alevleriotomobile yaklaştırmamaya çalışırken, bir arazöz park halindeki aracı ittirerekalevlerin yanından uzaklaştırdı.

 

VALİLİK KRİZ MASASI KURDU

Saat 18.00 sıralarında Muğla ve Isparta'dan gelen ekiplerlebirlikte yangına müdahale 2 uçak, 7 helikopterle havadan, 40 arazöz, 13 sutankeri, 23 mühendis, 250 orman işçisi ve iş makineleriyle de karadan sürdü.Antalya Valiliği, bir vali yardımcısının başkanlığında yangın söndürmeçalışmalarını koordine etmek üzere kriz masası oluşturdu. Saat 19.30 itibariylealevlerin 50 hektarlık alanda etkili olduğu belirtildi.

Saat 21.00 sıralarında havanın kararmasıyla birlikte havadansöndürme çalışmaları durduruldu. Söndürme çalışmaları karadan aralıksızsürerken Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, çalışmaları yerinde denetlemek üzereuçakla saat 23.00'te Antalya'ya geldi. Bu saat itibariyle yanan alan 100hektarı aştı.

 

"TAHMİN PİKNİK ATEŞİNDEN"

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Adrasan'daki yangın yönetimaracında Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinden yangının durumu hakkında uydufotoğrafları üzerinden bilgi aldıktan sonra yangının etkilediği yerleri gezerekyerinde inceleme yaptı.

 

Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk, saat 02.30'da yananalanın 120 hektara ulaştığını açıkladı. Bu yangının sel, deprem gibi büyük birafet olduğunu belirten Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez şunları söyledi:

 

"Malumunuz bugün saat 13.30 itibari ile piknik sahasıolarak tarif ettiğimiz yerde yine tahminen piknikçiler tarafından çıkarıldığınıdüşündüğümüz bir yangın Ormana sirayet etti. Yukarıda piknik yapılan düzlük biralan var. İlk çıkış noktası da orası olduğu için piknikçilerden kaynaklandığınıtahmin ediyoruz. Saatte yaklaşık 50 kilometre hızla Esen Rüzgar işimizizorlaştırdı. Bölgenin etrafını bu saat itibariyle hemen hemen çevirdik. Sabahakadar yangını tamamen kontrol altına alacağız. Zira çok dik ve uçurumyerlerimiz var. Araçlarımız buraya çıkamıyor. Şükürler olsun ki bir cankaybımız yok."

 

TEKRAR BÜYÜME TEHLİKESİ

Yangının sürdüğü alanın etrafını çevirmelerine rağmentamamen kontrol altına alınmadığına vurgu yapan Üzmez şöyle devam etti:

"Kısmen kontrol altında diyebiliriz. Çünkü, 120hektarlık alanda yangın etkili oldu. Yine 1200 dekarlık alanda ağaç kökleri şuanda içten içe yanıyor. Ani bir rüzgar patlaması olmazsa biz bunu halledeceğiz.Şiddetli bir rüzgar çıkmadan soğutma çalışmalarını bitirmemiz lazım. Hedefimizbu. Bütün arkadaşları bu şekilde yönlendirdik. Aksi halde yangın yeniden büyürve kontrol edilemez hale gelir."

 

Sabah 07.30'DA KONTROL ALTINDA

Sabah 05.30'da havanın aydınlanmasıyla birlikte yangınahavadan müdahale tekrar başladı. Denizden aldıkları suyla hemen 1 kilometre ileridekizirvede devam eden yangına sorti yapan helikopterler ile karadan müdahaleyiyoğunlaştıran ekipler, saat 07.30 sıralarında yangının kontrol altınaalınmasını sağladı.

 

Alevler cennet Adrasan koyunda denize kadar ulaşırken,yüksek kesimde de sarp kayalıklarda son buldu. Diğer alanların yoğun sulanmasınedeniyle artık ilerleyecek alan bulamayan yangın tamamen kontrol altındakaldı.

 

Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk dün saat 13.30'dabaşlayan ve 18 saat süren yangını kontrol altına aldıktan sonra hızla soğutçalışmalarına başladıklarını bildirdi. 'Turizm cenneti' olarakbilinenKumluca'nın Adrasan Mahallesi'ndeki orman yangınında 125 hektar orman alanıkül olduğunu belirten Bölge Müdürü Türk, ekiplerin soğutma çalışmasınısürdürdüğünü söyledi.

 

MANZARA YÜREKLERİ BURKTU

Sabah uyandıklarında Adrasan sahilinden bir gön önceyemyeşil gördekleri bölgeyi kapkara gören tatilciler, "Akdeniz'inciğerleri yandı. Bu manzaraya yürek dayanmaz. Yazık oldu cennet Adrasan'a"yorumunu yaptı.

 

Adrasan sahilinin hemen kıyısındaki tesislerin ardındanbaşlayan 'Üç Bük' olarak adlandırılan zirvelerden 'Tozlutepe'nin tamamenyandığı ve siyaha büründüğü görüldü.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR