26 Mayıs 2018 Cumartesi

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,92 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

LİDER ŞEHİR ISPARTA

Yıllardır Isparta’nın tarım alanındaki sıralaması konuşulur. Devletin resmi rakamlarına ilimiz birçok alanda Türkiye lideri yada ilk 10’nun içerisinde yer alıyor. Sanayi alanında aradığını bulamayan şehir, tarım ve balıkçılık alanında ise zirveye oynuyor.

Isparta

Isparta deyince akla ilk gelen şey şüphesiz ki elma ve gül. Elma ile Türkiye birincisiyiz. Gülyağı üretimiyle de Dünya lideriyiz. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cenk Şölen’in dilinden o rakamlar

İŞTE DEVLETİN RESMİ RAKAMLARI

Elma üretiminde %20,29 ile Türkiye 1’ncisi

Gül üretim miktarında Türkiye 1’ncisi

Dünya gülyağı ihtiyacının % 72’sini Isparta karşılıyor

Soğuk hava depo kapasitesinde Türkiye 1’ncisi

Sertifikalı meyve fidanı ve klon anaç üretiminde Türkiye 1’ncisi

Gümüş havuz balığı üretiminde Türkiye 2’ncisi

Kesme çiçek karanfil üretiminde Türkiye 3’ncüsü

Kiraz üretiminde Türkiye 4’ncüsü

Kayısı üretiminde Türkiye 6’ncısı

İl Müdürü Cenk Şölen su ürünleri faaliyetleri hakkında da şu bilgileri verdi: “

SU ÜRÜNLERİ FAALİYETLERİ

84 Tesis Su Ürünleri Desteklemeleri kapsamında periyodik olarak denetlenerek, deneti raporu düzenlenmiştir. 6 yeni tesis müracaatı ile ilgili değerlendirme devam etmekte olup, kapasite artırımları da dahil 5 proje onaylanmış, 2 proje iptal edilmiştir. Yalvaç ilçemizde bulunan 5 gölette 41.000 adet sazan balığı yavrusu bırakılmıştır. Balık av yasakları kapsamında yapılan 110 göl kontrolünde 428 TK.-85.600M. ağa el konulmuş, 4 balık işletme tesisinde 44 adet denetim, 24 adette numune alımı yapılmış, 4 balık yetiştiricilik tesisinde 70 tane balık ve yem numunesi alınmış, 104 adet gerçek kişiler için ruhsat teskeresi ve 124 adet balıkçı gemileri için ruhsat teskeresi düzenlenmiş, 464 adet amatör balıkçı belgesi tanzim edilmiştir.

SU ÜRÜNLERİ İŞLETMESİ

İlimizde 4 adet onay numaralı tesis ile 2 tane onay numarasız tesis olmak üzere 6 tane su ürünleri işletme tesisi bulunmaktadır. İlimizde yurt dışına toplam 3. 800 ton su ürünleri ihracatı gerçekleştirilmiştir. Eğirdir, Beyşehir, Çandır, Kovada göllerimizde avcılık kontrolleri yapılmaktadır. 7 adet avlak sahası mevcuttur. İlimizde 13 adet su ürünleri kooperatifi bulunmaktadır”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR