24 Şubat 2020 Pazartesi

ISPARTA
KAYIP OLAN YAŞLI KADIN BULUNDU

KAYIP OLAN YAŞLI KADIN BULUNDU

TABELA HIRSIZLIĞI GÜVENLİK KAMERASINDA

TABELA HIRSIZLIĞI GÜVENLİK KAMERASINDA

HANGİ MÜDÜRLÜK, HANGİ BAŞKAN YARDIMCISINA BAĞLI

HANGİ MÜDÜRLÜK, HANGİ BAŞKAN YARDIMCISINA BAĞLI

YALIM HALICI GÖREVİ DEVR ALDI

YALIM HALICI GÖREVİ DEVR ALDI

LAVANTANIN GELECEĞİ PARLAK

LAVANTANIN GELECEĞİ PARLAK

Isparta

Kuyucak Köyü Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Rabia Aydemir ve yönetim kurulu üyeleri, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’i makamında ziyaret etti. Ziyarette lavanta ile ilgili yapılan çalışmalar, turizm potansiyeli ve bunun sürdürülebilirliğine ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Rabia Aydemir, 300 nüfuslu köyde turizm ve lavanta üretimine ilişkin Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e bilgiler verdi. Kooperatiflerinin 2015 yılında kurulduğunu ve 100 üyelerinin bulunduğunu aktaran Aydemir, köyün lavanta konusunda 50 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu ancak son 5 yıldır tanınırlığın arttığını ve köylerinin turizme önemli katkılar sunduğunu söyledi. Kooperatifi Başkanı Rabia Aydemir, “Kooperatif olarak kendi ürünlerimizi kendi markamız ile çıkardık. Yeni dönemde bunları satışa sunacağız. Gelen misafirlerimize en iyi hizmeti sunmak için farklı şeyler yapıyoruz. Görsellik açısından çok farklı objeler koymak istiyoruz. Güzel şeyler başarmak istiyoruz” dedi.

Kooperatifin bu günlere gelmesinde emeği olan misafirler de, lavanta konusunu ilerletmek için yoğun çaba gösterdiklerini, bunda da başarı elde ettiklerini kaydederken, “Daha da ileriye gideceğine inanıyoruz. Bugüne kadar destekçi oldunuz, desteklerinizin devamını diliyoruz” dediler.

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini ifade eden Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen de, son yıllarda Isparta’nın en önemli ilerlediği ve sükse yaptığı konulardan birisinin de lavanta olduğunu söyledi. Lavantanın, şehir için önemli bir değere sahip olduğunu belirten Başkan Başdeğirmen, lavantanın Türkiye ve dünya çapında ilgi gören ve görselliği güçlü bir ürün olduğunu kaydetti. Başdeğirmen, “Bu ürünümüzün çok daha ileriye gidebilmesi için hep birlikte gayret içerisindeyiz. Tarımsal değerinin yanında bizlere sağlamış olduğu turizm değeri çok önemli. Maddi değerinin yanı sıra şehrimizin bilinirliğinin artırılması ve gündemde kalması, lavanta dendiğinde Isparta’nın akla gelmesi, özleşmesi önemli” dedi.

Isparta deyince akla önce gülün geldiğini, gül memleketi, güller diyarı olarak bilindiğini ve bundan dolayı da şehrin bir marka olduğunu, ikinci marka olarak da lavantanın akla gelmeye başladığını popüler bir il haline dönüştüğünü kaydeden Başdeğirmen, “Bunu daha nasıl ileriye götürebiliriz. Önemli olan budur. Kooperatifinizin büyümesi, gelişmesi ve lavanta ile ilgili çok daha güzel şeylerin yapılabilmesi için emek verilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

300-400 km öteden Kuyucak’a gelinip, lavantalar içerisinde gelinlikle, damatlıkla fotoğraf çekiniliyorsa bunun köyün değerli bir yer haline geldiğini gösterdiğini dile getiren Başkan Başdeğirmen, “Hem turizm sektöründe bunu daha ileriye götürebilmek, hem de sanayisini arttırabilmek lazım. Çok sayıda çalışma içerisindeyiz. Hep birlikte güzel işler yapacağız” dedi.

Turizm alanında yapılacak çalışmalarda güler yüzün önemine işaret eden ve köydeki uygun evlerin pansiyon haline getirilmesinin gerektiğine değinen Başdeğirmen, “İnsanlarımız bundan mutlu oluyor, yer sofrasında kahvaltı yapmak, köyde konaklamak istiyorlar. Çalışmalarınızı destekleyelim. Evlerinizi insanlarımız geldiğinde konaklayabilecek hale getirin. 300 nüfuslu köye bir günde 16 bin 862 aracın kayıtlı girişi bulunuyor. Bu araçların içerisinde otomobilde, otobüslerde var. Yani 70-80 bin insanın günde 300 nüfuslu köye gelmesi kolay değil, bunu siz başardınız. Kuyucak’ta lavantanın geleceği parlak, torunlarınıza bırakacağınız bir yatırım olur. Profesyonelleşmek lazım. Belediye olarak bizlerde sizlerin yanınızdayız” görüşlerinde bulundu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Ali acar

16 Ocak 2020 Perşembe 11:48

Bir şeyleri net bilmeden yok insan kazıklanıyor yok pahalı satıyor kendinize gelin bu insanlar bu ürünü 1975 yılından beri yapıyor öyle masada oturup ahkam kesmeye benzemez bu işler kimse o köyü kaealamasın dün lavanta dikip yok başka yerler orayı geçecek falan filan kimse köy gibi çalışıp tertemiz yapamaz lavanta hasatını neredeydiniz bugüne kadar 40 yaşında lavanta var nerede var 40 yaşında lavanta dünyada neymiş işte bu insanlar bu bitkiye 40 yıldır tertemiz bakıp bu yıla kadar getirmiş

Kuyucak

15 Ocak 2020 Çarşamba 19:49

Kuyucak ısparta merkeze bağlı bir köy deil Keçiborlu ilçesinin bir köyü ama türkiye genelinde ısparta kuyucak olarak biliniyor bunun tek sebebi Keçiborlu nun kuyucağa sahip cıkmamasından kaynaklanıyor lavanta döneminde ziyaretciler keçiborlu/ya değil ıspartaya gidip oradan ısparta nın servis araçları ile kuyucağa gidiyor helal olsun keçiborluda bu kadar potansiyelden hicbir sekilde faydalanmıyor

hhptxh

15 Ocak 2020 Çarşamba 17:20

Kuyucak A giden kazıklanıyor bir liralık bir ürünü on liraya satıyorlar oraya giden insanları insan olarak değil para olarak görüyorlar demedi demeyin üç sene sonra kimse kuyucak A ayak basmaz ...

Demedi Deme İbrahim

15 Ocak 2020 Çarşamba 16:06

bu kuyucak dan bir hoşaf olmaz başkan demedi deme Egridir Bulancak Lavantanin yeri olacak yakinda görürsünüz .. Turisti kaziklamayla olmuyor turizm kuyucak şımardıniz ...

zülkif

15 Ocak 2020 Çarşamba 15:11

Kuru lavantanın kilosunu 12-13 liradan sattık. 8 yıl önce 22 liraydı. çözüm bekliyoruz.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR