28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,704 TL
  • 5,505 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

MUHTEŞEM KARŞILAMA

MUHTEŞEM KARŞILAMA

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

Kredi Kartıyla Kurbanlık Alırken nelere Dikkat Edilmeli ?

SDÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türcan: "Kredi kartıyla kurban aldığımızda eğer faize düşmüyorsak, yani vadesinde borcumuzu ödüyorsak hiçbir beis yoktur ama zamanında ödemeyip faize düşüyorsak haram işlemiş oluruz" "Bir kimse faize düşmüş de olsa kestiği kurbanın geçersiz olduğunu söyleyemeyiz.

Isparta

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Talip Türcan, "Kredi kartıyla kurban aldığımızda eğerfaize düşmüyorsak, yani vadesinde borcumuzu ödüyorsak hiçbir beis yoktur amazamanında ödemeyip faize düşüyorsak haram işlemiş oluruz" dedi.Türcan, açıklamada, Allah'a yakınlaşmak anlamına gelen kurbanın peygamberler tarihi kadar eski ve günümüze kadar gelen bir ibadet şekli olduğunu söyledi. Kurbanın, islam peygamberi Hz. Muhammed'e kadar değişik şekillerde yürütüldüğünü dile getiren Türcan, İslam ile kurbanın tanımı, şekli ve koşullarının belli bir ibadet haline geldiğini belirtti. Bu nedenle kurban konusunda dinde ihtilafa düşülecek bir konu bulunmadığını kaydeden Türcan, kimlerin kurban keseceği, hangi hayvanların kurban edileceği, hangi şartları taşıyan hayvanların kurban edileceğinin açık bir şekilde belirtildiğine dikkati çekti.

 Kredi kartıyla kurbanlık alımı

 

Türcan, kredi kartları ile alışverişlerindeki temel prensibin kurban alışverişlerinde de geçerli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

 

"Kredi kartıyla kurban aldığımızda eğer faize düşmüyorsak, yani vadesinde borcumuzu ödüyorsak hiçbir beis yoktur ama zamanında ödemeyip faize düşüyorsak haram işlemiş oluruz. Aldığımız kurbanlığın kesilmesi yine geçerlidir fakat ilave bir günah elde etmiş oluruz. Kurbandanelde edeceğimiz sevaptan çok günaha düşmüş oluruz. Bu makul, anlamlı bir davranış değil. Bir kimse faize düşmüş de olsa kestiği kurbanın geçersiz olduğunu söyleyemeyiz. O borcundan kurtulmuş olur ama içine düştüğü günah çokdaha fazladır. Bu, karlı bir iş değildir."

 

Peygamber ve ölüler adına kurban kesilemez

 

Türcan, kurbanın, akıl sahibi olması koşuluyla belirli birgelire sahip tüm Müslümanlarca kesilmesi gerektiğine işaret ederek,"Kurban, sadece Allah rızası için kesilir. Başkası adına kurban kesilmez.Dinimizde tanımlanmış kurban türleri dışında kurbanlar kesmek, bu türibadetleri icad etmek bid'attir. Bid'at ise dinimizde haramdır" diyekonuştu.

 

Normal şartlarda ölü adına kurban kesilemeyeceğinin altınıçizen Türcan, şunları kaydetti:

 

"Eğer ölen kişi vasiyet etmişse bu yapılabilir. Nitekim Hz. Muhammed'in de Hz. Ali'ye böyle bir vasiyette bulunduğuna dair rivayetler var fakat bu rivayetlerden ölen kimsenin adına kurban kesilmesinin gerekliliğine dair bir şey çıkmaz. Günümüzde bazı dini cemaatlerde birçok kimseden para toplanıyor ve peygamber efendimiz adına kurban kesiliyor. Bunu fıkıh ile izah etmemiz mümkün değil. Efendimiz adına birçok kimseden para toplayıp kurban kesmek caiz değildir, haram bir davranıştır. Kesilen hayvanın kurban olması mümkün değildir

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR