22 Ekim 2020 Perşembe

ISPARTA'DAKİ 20 BİN TONLUK TORYUM REZERVİ

ISPARTA'DAKİ 20 BİN TONLUK TORYUM REZERVİ

KIZINI SERBEST BIRAKTI

KIZINI SERBEST BIRAKTI

ÇALINTI ARAÇLA BETON BARİYERE ÇARPTI

ÇALINTI ARAÇLA BETON BARİYERE ÇARPTI

KORONAVİRÜS DENETİMİNDE SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR

KORONAVİRÜS DENETİMİNDE SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR

KORONA VAKALARININ EN YOĞUN OLDUĞU YAŞ GRUBU AÇIKLANDI!

KORONA VAKALARININ EN YOĞUN OLDUĞU YAŞ GRUBU AÇIKLANDI!

Isparta

Koronavirüs şüphesiyle acil servise başvuran ve tanı alanların büyük çoğunluğunun 25 ile 49 yaş arasında olduğu açıklandı. Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Bu yaş grubu sosyal yaşantının içinde aktif, iş yaşantısında aktif, veya dışarıda arkadaşlarıyla vakit geçiren grupta aktif. Bundan dolayı daha çok vaka bu yaş grubunda" dedi.

Acil servise başvuran koronavirüs hastalarının çoğunluğunun 25 ile 49 yaş arasında olduğu, genel anlamıyla bakıldığında ise 15 ila 64 yaş arasındaki hastaların daha çok tanı aldığının görüldüğü açıklandı.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Öncelikle başvuranların yaşlarına bakalım. Başvuranlarda büyük vaka çoğunluğunun 25 ile 49 yaş arasında olduğunu görüyoruz. Genel anlamıyla baktığınızda da 15 ila 64 yaş arasındaki hastaların daha çok tanı aldığını görüyoruz. 25 ile 49 yaş arasındaki yoğunlaşmaya odaklandığımızda aslında günlük yaşantının içerisindeki kişilerin daha fazla enfekte olduğunu görüyoruz. Bu yaş grubu sosyal yaşantının içinde aktif, iş yaşantısında aktif veya dışarıda arkadaşlarıyla vakit geçiren grupta aktif. Bundan dolayı daha çok vaka bu yaş grubunda. Ama yine de ağır hastalarımızın bir çoğunu 60 yaş üstündeki bireyler oluşturuyor. Bu şu demek değil; sadece 60 yaşın üzerindekilerde hastalık ağır seyrediyor. Gençlerde de ağır seyredenler var. Gençlerde de yoğun bakıma yatan hastalarımız var. Ciddi solunum yetmezliği olan hastalarımız var. Yani bu hastalık sadece ileri yaş grubunun hastalığı değil. Gençlerde daha fazla görülüyor. Belli yaş grubunun üzerinde de daha ağır seyrediyor ve yoğun bakımda hastaların yatması gerekebiliyor. Ama şu da bir gerçek ki genç hastalarımızdan da ne yazık ki kaybettiklerimiz var" diye konuştu

'ERKEN DÖNEMDE TEDAVİYE BAŞLAMAYI HEDEFLİYORUZ'

DHA'nın haberine göre, Doç. Dr. Kayıpmaz, acil servise başvuran hastaların şikayetlerine bakıldığında en sık karşılaşılan rahatsızlıkların ateş yüksekliği, yaygın kas-eklem ağrısı, halsizlik, boğaz ağrısı ve ishal olduğunu belirterek, "Acil servise gelen hastalarımız bizim için daha kritik ve acil durumdaki hastalar. Kimi zaman hastalar öksürükten nefes darlığına varıncaya kadar belirtileri söyleyebiliyorlar. Acil Servise yine nefes darlığı şikayeti ile gelen genç hastalarımız da mevcut. Ama daha sık karşılaştığımız problemler şöyle ki gelenler ateşten baş ağrısına, yaygın kas ve eklem ağrısından çok yakınıyorlar. Sonrasında da biz onların yaşamsal bulgularına bakıyoruz. Yani yaşamsal bulguları dediğimiz; tansiyonuna, nabzına, kanın oksijen doygunluğuna, soluk alışveriş sayısı gibi etkenlerine bakıyoruz. Ve ondan sonra da hastanın belirli tetkiklerini istiyoruz. Kimi hastadan kan tetkiki istememiz gerekirken bazen de sadece temaslı olduğu için endişe ile başvuran hastalarımız da olabiliyor. Bunlara yönelik olarak gerekli işlemler yapılıyor. Burada erken dönemde tedaviyi başlamayı hedefliyoruz" dedi.

'EL BİRLİĞİ İLE KORONAVİRÜS ARTIŞININ ÖNÜNE GEÇEBİLİRİZ'

Doç. Dr. Kayıpmaz, tedbirlerin gevşetilmesinin vaka sayılarında yükselişe yol açtığını ifade ederek, "Genel tabloda vaka sayılarımız yine artmaya devam ediyor. Ağır hasta sayımız artmaya devam ediyor. Vefat sayımız 70’in üzerine çıkmış durumda. Hala hastalarımızın yüzde 6,7’si zatürreye dönüşüyor. Ve bizim yeni tanı konan hasta sayımız iyileşen hasta sayımızın önünde. Durum böyle olunca aktif vaka sayımız da hala artış eğiliminde. Biz el birliği ile alacağımız tedbirlerle bunun önüne geçebiliriz" dedi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Seyyah

27 Eylül 2020 Pazar 08:43

Birilerinin zihinde eksikler var belli. Bazısı hastalığı kucumsemis, bazısı hersey devam demiş. Görülen o ki, bunlari yazanlar veya aynı fikirde olanlar yakın zamanda yakın çevresinden kimseyi kaybetmemiş. Virüs nedir bilmeyenler var. Allah hepimizi korusun ama bu tiplerle aynı yerlerde olmak istemem.

Mesutbey.

26 Eylül 2020 Cumartesi 14:36

ARTIK CORONADA GRİP GİBİ BİR NORMAL HASTALIK HALİNİ ALDI ÖLDÜRME ORANI YÜZDE. 2 ESKİ ÖLDÜRÜCÜ GÜCÜ BİTTİ BASINDA MEDYADA BUNU ÇOOK ABARTTI ZATEN HALBUKİ BİRAZ DÜŞÜNSEK ALLAHIN VERDİGİ AKLI KULLANSAK YETERLİ. KORKU PANİGE GEREK OLMADIGINI ANLAYACAGIZ MESELA CORONA BAŞLAYALI CORONAYA BAGLI ÖLÜM SAYISI 9 AYDIR ISPARTADA 61 DİGER HASTALIKALARDAN ÖLENLER İSE BUNUN EN AZ 6,, 7 KATI OLAY BUDUR AMA SÜREKLİ TV.LERDEN BEYİN KONTROLÜ YIKAMASI YAPILDIGI İÇİN İNSANLAR ÜRKÜTÜLDÜ KORKUTULDU NEDENSE.?!

7.4culfa

26 Eylül 2020 Cumartesi 14:02

maskeyi ceza yememek için takıyorum. Çoğu kişide bundan dolayı takıyor :D :D

Ispartalı

26 Eylül 2020 Cumartesi 12:14

46 yaşındayım kronik raporum var kovidin merkezinde çalışıyorum birgün olsun ne esnek çalışma gördüm nede idari izin kimse kusura bakmasın idareciler kafasına göre takılıyor

Alper

26 Eylül 2020 Cumartesi 11:50

Önce kaliteli maske ve dezenfektan, medyada okuyoruz, bir çok urun korumasız, maskelerde % 95 diye iddia edenler var.

Zeki murende bizi görecek mi....

26 Eylül 2020 Cumartesi 11:14

Herkes herşeyi yapiyo....herkesle gorusuyo...iş ortamları universitede herşey aynı devam...... Ama güya Corona tedbirleri var.... Umarım bu can kaybı olmaz.... Yoksa amirliğine güvenenler devletin al dediği tedbiri kendi yorumuyla uyguluyorsa...daha cooook CoronaAllah kolaylik versin hepimizeSaygılar herkese

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR