24 Ekim 2021 Pazar

Ali Ceylan hayatını kaybetti

Ali Ceylan hayatını kaybetti

Fabrika binası Atabey’e tekrar kazandırıldı

Fabrika binası Atabey’e tekrar kazandırıldı

Bakan Kurum'dan Yalvaç'ta Millet Bahçesi ve Sıfır Atık projesine destek

Bakan Kurum'dan Yalvaç'ta Millet Bahçesi ve Sıfır Atık projesine destek

Başkan Kaynak'tan teşekkür

Başkan Kaynak'tan teşekkür

Köpekler 2021, kediler 2022 sonuna kadar çiplenecek

Köpekler 2021, kediler 2022 sonuna kadar çiplenecek

Isparta

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği'nin (TVHB) 'Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmeliği' kapsamında, bu yıl sonuna kadar sahipli köpeklere, 2022 sonuna kadar da sahipli kedilere mikroçip enjekte edilmesi zorunlu hale getirildi. Mikroçipler sayesinde sahipli hayvanların kontrollerine ve yer bilgilerine kolayca ulaşılıp, hayvanların sokağa bırakılmasının önüne geçilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü ile TVHB arasında imzalanan 'Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik' protokolü, 26 Şubat 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak bu sene hayata geçirildi. Yönetmelik kapsamında, sahipli köpeklere yıl sonuna kadar, sahipli kedi ve gelinciklere ise 2022 sonuna kadar deri altlarına mikroçip takılarak, elektronik ortamda kayıt altına alınması zorunlu hale getirildi. Hayvanlar, enjekte edilen mikroçip sayesinde sahibinin kimlik ve adres bilgileriyle eşleştirilecek. Bu sayede hayvanların sokağa atılmasının önüne geçilmesi, çalınan hayvanların bulunabilmesi ve hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması amaçlanıyor.

'YENİ DOĞAN, 3 AYLIK YAŞA KADAR OLAN HAYVANLAR KİMLİKLENDİRİLECEK'

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekimi Önder Keser, “Yönetmelik kapsamında her yaştan sahipli köpeklerin 2021 yıl sonuna kadar ve her yaştan sahipli kedilerin 2022 yılının sonuna kadar kimliklendirilerek kayıt altına alınması zorunlu oldu. Hayvan sahiplerinin bu işlemi bu süreler içinde yaptırması gerekiyor. Bu süreden sonra her yaştaki hayvanların kimliklendirme işlemi yapılmayacak olup sadece yeni doğan yani 3 aylık yaşa kadar olan hayvanların kimliklendirilmesi yapılacak. Mikroçip bireysel tanımlama numarasını içeren, pirinç tanesi büyüklüğünde steril enjektör içerisinde yer alan bir cihaz. Herhangi bir enerji güç almadığı için radyasyon yaymaz ve hayvana da zararı yok. Hayvanın kürek kemikleri arasına deri altına yerleştirilme suretiyle takılır. İçerdiği 15 haneli numara hayvana özeldir. Yönetmelik kapsamında yer alan pasaport veya aşı karnesi, mikroçip işlemiyle birlikte ulusal olarak hayvan sahibine teslim edilir. PETWET (Ev hayvanı kayıt sistemi) ismini verdiğimiz bakanlığımızın kurduğu sisteme, hayvan sahibinin TC kimlik numarasıyla ve hayvan mikroçipiyle kayıt işlemi gerçekleştirilir" diye konuştu.

TERK EDİLEN HAYVAN TESPİT EDİLEREK CEZA UYGULANACAK

Mikroçip uygulamasının faydalarını anlatan Keser, “Öncelikli amaç hayvanın hastalıklarının kontrolünü sağlamak. Bunun dışında hayvanın çalınması veya kaybolması durumunda yer tespiti yapılıp hayvan sahibine daha kolayca ulaşılabilecek. Ayrıca sisteme hayvan sahibin yanına acil durumlara ulaşılabilecek ikinci kişi de eklenecektir. Hayvanın bir an önce sahibine ulaşılması planlanmaktadır" dedi.

Mikroçip uygulamasının zorunlu olduğunu vurgulayan Keser, “Bu mikroçipler takıldıktan sonra hayvanı sokağa terk ettiği tespit edilirse, hayvan sahibine gelip hayvanı alması için 30 gün süre verilecek. Eğer 30 gün içerisinde teslim almazsa hayvanı sokağa terk etmiş olarak kabul edilip idari para cezası uygulanacak. Bağlı bulundukları il ve ilçe tarım ve orman müdürlüklerine ve aynı zamanda serbest veteriner hekimlere de müracaat edebilirle" diye konuştu.

KÖPEĞİNE ÇİP TAKTIRDI

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne 2,5 yaşındaki köpeğine çip taktırmaya gelen Neriman Özbirer de “3 köpek besliyorum. Köpeğime mikroçip taktırmaya geldim. İnsanlar doğum günü hediyesi olarak köpek getiriyor. Sıkıldıkları zaman sokağa atıyorlar. Bu mikroçip sayesinde bu tür olayların kalkacağını düşünüyorum" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Uğur

13 Ekim 2021 Çarşamba 03:10

Çip ile hayvana kimlik numarası veriliyor. Gps takmıyorlar hayvana. Hayvanı sokakta bulunca çipten kimlik numarasını öğrenip, sahibine bu hayvanı sokakta bulduk 'Madem sokağa atacaktınız, niye aldınız' diye tebligat gidiyor. 1 ay içinde hayvanını geri almazsa eve ceza gidiyor.

Halil

13 Ekim 2021 Çarşamba 02:43

Endişeler haklıymış ismini yazan sahıs damardan verilmez o damarı tıkar biraz mantıklı düşünün bilginiz yoksada yorum yapmayın deri altına konan bi okuyucu cok faydalı bir işlem gereksizlik yapmayın

moonlight

13 Ekim 2021 Çarşamba 01:44

slk insan cok ya çip damara degil cilt altina veriliyor.verildiği enjektör de ufak bir şey değil

Sindirella

12 Ekim 2021 Salı 23:44

Gelincik besleyen varmı.

Avcı

12 Ekim 2021 Salı 21:25

Peki biz bu ciplerle kendimizde takip edebilecek miyiz

endişeleri haklıymış

12 Ekim 2021 Salı 16:58

eee damardan verilebiliyor mu yani?? aşıya tavır koyanların haklılık payı varmış yani..vay beee..ne günlere kaldık ya rabbi

Nesmiyana

12 Ekim 2021 Salı 14:42

Muhabbet kuşlarınada çip istiyoruz kaçıyorlar bulamıyoruz

Keloğlansins

12 Ekim 2021 Salı 13:58

Umarım söylenildiği gibi sadece iyi niyetli bir amaçladır öyleyse güzel çalışma olmuş.

Küresel dünya düzeni

12 Ekim 2021 Salı 13:56

Yakında insanlarda çip takacaklar az kaldi

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR