visitor analyticsvisitor analytics

KİMLER SINAVSIZ MEMUR OLACAK ?

KİMLER SINAVSIZ MEMUR OLACAK ?
21 Mayıs 2014 Çarşamba 12:49

Memurluğa, sınavsız geçiş hakkı olan kamu statüleri...

Bilindiği üzere memur kadrolarına atanabilmek için KPSS'ye girmiş olmak gerekmektedir. KPSS'ye girmeden atanılabilecek sınırlı sayıdaki özel kadro ise istisnai kadro olarak adlandırılmaktadır. Bu istisnai kadrolar, 657'nin 59. maddesinde tek tek sayılmıştır. http://www.memurlar.net/album/108/

Bu yazıda ise kamuda memur statüsünde değil de, diğer statülerde çalışanlardan memuriyete geçiş hakları olanlara yer vereceğiz.

 

MEMURLUĞA GEÇİŞ HAKKI OLAN STATÜLER

 

En az 2 yıl çalışmış olmak kaydıyla, memurluğa geçiş hakkı olan diğer kamu statüleri şu şekildedir:

 

1- Subay ve astsubaylar

 

2- Sözleşmeli subay ve astsubaylar

 

3- Uzman jandarmalar

 

4- Hakim ve savcılar (hakim ve savcı adayları hariç)

 

5- Profesör, doçent ve yardımcı doçent

 

6- Uzman erbaş

 

7- Öğretim görevlisi, okutman, çevirici, araştırma görevlisi ve 2547'e tabi uzman

 

ORTAK ŞART

 

Bunlardan memur kadrosuna atanmak isteyenlerin şu 2 ortak şartı taşıması gerekmektedir.

 

1- En az 2 yıl bu statülerde çalışmış olmaları gerekmektedir.

 

2- Kendi istekleriyle görevlerinden çekilmiş veya görev süreleri sona ermiş olmaları gerekmektedir. (Atılma kabul edilmemektedir)

 

BU DURUMDAKİLER KİM ATIYOR?

 

Bu durumda olan kamu personelini atayan merkezi bir kurum bulunmamaktadır. Bu şartları taşıyan birini, herhangi bir kamu kurumu atayabilir ama merkezi olarak bu işi yürüten bir kurum bulunmamaktadır.

 

BUNLAR İÇİN, BEKLEME SÜRELERİ UYGULANMIYOR

 

Normalde bir memurun istifa ettikten sonra başka bir memur kadrosuna atanabilmek için, istifa ediş şekline bağlı olarak, en az 6 ay geçmesi (beklenmesi) gerekmektedir. Ancak yukarıdaki yer verilen statülerden memur kadrolarına yapılacak geçişlerde, bu 6 aylık bekleme süreleri uygulanmamaktadır.

 

MEMURLUĞA GEÇİŞ HAKKI OLMAYAN DİĞER STATÜLER

 

KPSS ile atama yapılmış olun veya olmasın, sözleşmeli personel, işçi, geçici işçi ve taşeron işçilerinin, yukarıda yer verildiği şekliyle belirli bir süre çalıştıktan sonra memur kadrolarına atanma hakkı gibi bir hak bulunmamaktadır.

duman32
22 Mayıs 2014 Perşembe 09:12

sorunun başlığını okuyunca, Cevap olarak ilk aklıma gelen "Torpili olanlar" oldu

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Sitemiz yapılan yorumlardan sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

HELİKOPTERLE GİDEN HASTADAN ACI HABER

HELİKOPTERLE GİDEN HASTADAN ACI HABER

HELİKOPTERLE GİDEN HASTADAN ACI HABER

21 YAŞINDAKİ YASİN 5 GÜNDÜR ARANIYOR

21 YAŞINDAKİ YASİN 5 GÜNDÜR ARANIYOR

21 YAŞINDAKİ YASİN 5 GÜNDÜR ARANIYOR

ISPARTA'DA KANLI GECE

ISPARTA'DA KANLI GECE

ISPARTA'DA KANLI GECE

KRAL TANJU ISPARTA'YI UNUTMADI !

KRAL TANJU ISPARTA'YI UNUTMADI !

KRAL TANJU ISPARTA'YI UNUTMADI !

İŞTE ZAMLI SİGARA FİYATLARI

İŞTE ZAMLI SİGARA FİYATLARI

İŞTE ZAMLI SİGARA FİYATLARI

ISPARTA'DA İNANILMAZ OLAY !

ISPARTA'DA İNANILMAZ OLAY !

ISPARTA'DA İNANILMAZ OLAY !

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

1. Amatör Ligde şok

1. Amatör Ligde şok