29 Mayıs 2020 Cuma

ISPARTA
ISPARTA'YA KORONAVİRÜS GETİRDİLER

ISPARTA'YA KORONAVİRÜS GETİRDİLER

ISPARTA'DA AKIL ALMAZ KAZA

ISPARTA'DA AKIL ALMAZ KAZA

ISPARTA'DA TEK TEK CEZA KESTİLER

ISPARTA'DA TEK TEK CEZA KESTİLER

YAN YANA TOPRAĞA VERİLDİLER

YAN YANA TOPRAĞA VERİLDİLER

KİMLER CEZAEVİNDEN ÇIKACAK

KİMLER CEZAEVİNDEN ÇIKACAK

Isparta

Ceza infaz düzenlemesine ilişkin taslak metni, AK Parti TBMM Grubu tarafından Meclis’e sunuldu.

Düzenleme, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun, İnfaz Hakimliği Kanunu ve Türk Ceza Kanunu ile Ceza Muhakemesi Kanunu başta olmak üzere 10 farklı kanunda değişiklik öngörüyor. Buna göre; hükümlülerin ceza infaz kurumlarında geçirdiği süre kısalıyor.

Koşullu salıverilme oranı yüzde 67’den yüzde 50’ye indiriliyor; ancak terör ve örgütlü suçlar ile kasten öldürme suçu indirim kapsamı dışında tutulacak.

Tekrar eden suçlar, cinsel suçlar ve uyuşturucu ticareti suçlarındaki 4’te 3’lük salıverilme oranı da 3’te 2’ye indiriliyor.

DENETİMLİ SERBESTLİK SÜRESİ

CEZAYLA ORANTILI OLACAK

Düzenlemede, tüm hapis cezaları için 1 yıllık denetimli serbestlik uygulamasının, toplumda cezasızlık ve hakkaniyete aykırı infaz rejimi algısına yol açtığı belirtilerek, denetimli serbestlik kriterlerinde değişiklik önerildi.

Bu çerçevede herkese kesin 1 yıl uygulamak yerine; hükmedilen cezayla orantılı olarak bir düzenleme yapılıyor. Böylelikle, her hükümlünün en az yüzde 40 oranında ceza infaz kurumunda kalması sağlanmış olacak.

DENETİMLİ SERBESTLİK

SÜRELERİ UZAYACAK

Geçici bir düzenlemeyle belirli bir tarihten önce işlenen terör, kasten öldürme ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç, tüm suçlar bakımından denetimli serbestlik süresi, en az 1 yıldan en az 3 yıla çıkarılıyor.

Terör, kasten öldürme suçları ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç; 0-6 yaş grubu çocuğu bulunan kadın hükümlüler ile 70 yaşını bitirmiş hükümlüler hakkında uygulanan 2 yıllık denetimli serbestlik süresi 4 yıla yükseltilecek.

Düzenleme ayrıca, ağır hastalık, engellilik veya kocama nedeniyle yaşamını idame ettiremeyen 65 yaş ve üstü hükümlüler, ceza infaz kurumlarında geçirmeleri gereken azami süre sınırına bakılmaksızın, denetimli serbestliğe tabi tutulmasını öngörüyor.

Söz konusu değişiklikler, iyi halli olmak koşuluyla kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler hakkında da uygulanacak. Belirli bir tarihten önce suç işleyen çocuk hükümlülerin ise 18 yaşını dolduruncaya kadar infaz kurumunda geçirdikleri 1 gün 3 gün olarak kabul edilecek.

KONUTTA İNFAZ UYGULAMASINDA DEĞİŞİKLİK

Düzenlemeyle, hapis cezalarının hafta sonu ve geceleyin ceza infaz kurumunda kalmak suretiyle infaz edilebilmesine ilişkin 6 aylık sınır, kasıtlı suçlar bakımından 1 yıl 6 aya, ölüme neden olma hariç taksirli suçlar bakımından ise 3 yıla çıkarılacak.

Kadınlar ve yaşlılar için öngörülen konutta infaz usulünün uygulanacağı hapis cezalarının da sınırı artırılıyor ve çocuklar da buraya dahil ediliyor. Bu kapsamda konutta infazın sınırı; kadın, çocuk ve 65 yaşını bitirmiş erkeklerde 6 aydan 1 yıla, 70 yaşını bitirmiş kişilerde 1 yıldan 2 yıla, 75 yaşını bitirmiş kişilerde 3 yıldan 4 yıla çıkarılacak.

Toplam 5 yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olan veya adli para cezası infaz sürecinde hapis cezasına çevrilen hükümlülerden, maruz kaldığı ağır bir hastalık veya engellilik nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyeceği Adli Tıp Kurumu raporuyla tespit edilenlerin cezasının konutunda çektirilmesine imkan sağlanacak.

Yeni doğum yapan ve toplam 3 yıl veya daha az süreli hapse mahkum olan ya da adli para cezası infaz sürecinde hapis cezasına çevrilen hükümlü kadınların da cezasının konutunda çektirilmesine imkan sağlanacak.

Hükümlülerin iyi hallerinin belirlenmesine ilişkin esaslar da düzenlemede yer aldı. Hükümlüler, ceza infaz kurumlarında bulunduğu tüm aşamalarda, İdare ve Gözlem Kurulu tarafından iyi halin belirlenmesine esas olmak üzere en geç 6 ayda bir değerlendirmeye tabi tutulacak.

İNFAZ HİZMETLERİNDE İYİLEŞTİRME

Değişiklik metnine göre; açık ceza infaz kurumuna ayrılma koşulları yeniden belirlenecek.

 

Toplam 10 yıl ve daha fazla hapis cezasına mahkum olanlar ile terör suçları, örgüt kurmak, yönetmek veya üye olmak suçları, örgüt faaliyeti kapsamında işlenen suçlar, kasten öldürme suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar ve uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçlarından mahkum olanların açık ceza infaz kuruma ayrılması infaz hakiminin onayına tabi tutulacak.

Hükümlünün, duruşma, sağlık, eğitim ve çalışma gibi nedenlerle geçici olarak cezaevi dışında bulunduğu yerlerde gerçekleştirdiği disipline aykırı eylem ve sözleri nedeniyle de disiplin yaptırımlarının uygulanabilmesine imkan tanınacak.

Zorunlu ve çok ivedi durumlarda, Cumhuriyet başsavcılığının hapis cezasının infazına 6 ay ara verebilmesine ilişkin yetkisi 1 yıla çıkarılacak, ayrıca; hükümlünün eş veya çocuklarının sürekli hastalık veya malullükleri nedeniyle bakıma muhtaç olmaları halinde de infaza ara verilebilmesine imkan tanınacak. Yeni doğum yapan kadınların cezası 6 ay yerine 1 yıl 6 ay ertelenebilecek.

CANAVARCA HİSLE YARALAMADA, CEZA ARTTIRILACAK

Yapılan düzenleme; mevcut durumdaki bazı aksaklıkların da giderilmesini öngörüyor.

Yurt dışına çıkış yasağı gibi adli kontrolle ilgili bazı tedbirlerin takibi, denetimli serbestlik müdürlüğünün görevleri arasından çıkarılacak. Yaralama suçunun canavarca his saiki ile işlenmesi durumunda ceza artırılacak.

Azami verilecek süre 13 yıl 6 aydan 18 yıla çıkarılacak. Kaçakçılık suçlarında malın değerinin azlığı indirim nedeni olarak kabul edilecek ve kovuşturma evresi için de etkin pişmanlık imkanı getirilecek.

Kaçakçılık suçlarında malın değerinin hafif veya pek hafif olması halinde cezadan oransal indirim yapılabilecek.

Ayrıca, kovuşturma evresi için de etkin pişmanlık getirilerek kaçakçılık konusu malın değerinin iki katı parayı devlet hazinesine ödediği takdirde cezada belli bir oranda indirim yapılması sağlanacak.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Soartalı

08 Nisan 2020 Çarşamba 11:16

Ne kadar cahil insan dolu ya hükümet bağırıyor tecavuzcuye kadın cinayetine terör suçuna bir indirim yok diye kafanız mı basmıyor okuma biliyorsunuz da anlama yetisi yok iyi oku çamur atma hükümete

Hacı

27 Mart 2020 Cuma 21:00

Adam ac kalmış marketten bi ekmek çalmış buna af çıkabilir birilerinin canını yakana teröre vatan hainliğine tecavüzcüye uyuşturucuya dolandırıcılıkları bunlara af olmaz benim canımı yakanı bu dünyada benden başka kimse af edemez.

Halk

27 Mart 2020 Cuma 20:27

Devleeeettt ne yaptığını sanıyorsun halka evde kal diorsunuz tecavüzcüyü uyuşturucuyu dışarıya bırakıyorsunuz vürüsden ölmeyen çocuklar tecavüz ve uyuşturucudan ölsün öylemi ozamn bu kadar insanın ahı ne olacak bir zamn sonra okulların önüne uyuşturucu satıcıları tezgah atıp nasıl olsa af var sıkıntı yok diye naralarıni görecez verdigim oylara yazıklar olsun bundan sonra oyda yok

çiçek

27 Mart 2020 Cuma 18:32

o öldürülen kadınların tecavüz edilen çocukların vebalinde boğulun

Vatandaş

27 Mart 2020 Cuma 18:19

Allah belanızı versin. Ak Parti'den üyeliğimi sildiriyorum.

Elif

27 Mart 2020 Cuma 17:49

Bu af çıkarsa hakkımı helal etmiyorum ne bu dünyada nede öbür dünyada canı yananlar ne olacak

Vatandaş

27 Mart 2020 Cuma 17:41

IYI ARTIK KIZLARIMIZA TECAVUZ ETSINLER BUNLAR AF GETIRSIN SIZINDE ÇOLUĞUNUZ ÇOCUĞUNUZ VAR YAZIK YAZIK.. UTANIYORUM BU INSANLARDAN INSAN OGLUNDAN. UYUSTURUCU SATANLARI ICENLEREDE AF GELIYOR 'NE GUZEL YA HELAL AK PARTI TEBRIKLER BU MILLETIMIZ NAPACAK? INSANLAR SOKAĞA CIKMAYA KORKACAK SALIN TECAVUZCULERI SALIN. BU TÜRKIYE DE ADALET YOK ADALET. COLUGUNUZU COCUGUNUZU DÜŞÜNÜN.

Bu suçlar af edilmemeli

27 Mart 2020 Cuma 17:32

Uyuşturucu içende satanda gerçek bir tehlikedir af dan sonra ıspartada sokaklarda maddecileri görürüz artık cinsel suç uyuşturucu yağma ve gasp bu suçlar tartışma konusu dahi yapılamaz sonumuz hayrola yazık o polise askere bu suçlulari yakalamak için neler çekiyor

Memet

27 Mart 2020 Cuma 17:12

Çıkanlar Allah muhafaza, aynı suça yatkınlığından dolayı...... Gerisini siz düşünün

vatandaş

27 Mart 2020 Cuma 15:39

Mehmet arda denen şahıs suça karışanlar topluma kazandırılsın diye birşey yok.iki yaşlı teyzeyi boğarak öldürüp ıspartanın çeşitli yerlerine gömen katil daha önce bu suçlardan hapse girip cezasını çekip çıkmıştı.ama çıkar çıkmaz yine 2 suçsuz yaşlıyı cance öldürdü.bu aftan sonra cinsel istismar ve uyuşturucu satıcıları yine ortalarda gezecekler.allah bizleri ve çocuklarımızı korusun.gidişat hiç iyi değil

Murad

27 Mart 2020 Cuma 15:38

Devlete kendine karşı işlenen suçları afedebilirdi. Ama tersi insanlara olan suçları affetti. Büyük çelişki.

AYDIN

27 Mart 2020 Cuma 14:18

CİNSEL SUÇLAR DERKEN İFTİRA ATILANLAR VAR 18 YAŞINDAN ÖNCE DEVLETİN KENDİ ELİ İLE NİKAH KIYILIP SONRA SUÇ SAYILANLAR VAR ESKİ SEVGİLİSİNE KIZIP ÖNCE BİRŞEY YOKKEN SONRADAN ŞİKAYET EDİLENLER VAR BUNLARA DİKKAT EDİLMELİ BENCE GERÇEKTEN TECAVÜZ VARSA AFFEDİLMESİN BENCEDE BURADA SAPLA SAMANI İYİ AYIRT ETMEK LAZIM

Ispartali

27 Mart 2020 Cuma 14:01

Suleyman soylunun uyuşturucu satıcılarına elini ayağını kırın ben sizi korurum demişti polise bu affa ewet derse artık ne cevap verecek

Ali

27 Mart 2020 Cuma 13:53

Uyuşturucu indirim ne demek. İnsanları zehirleyenlerin suçundan indirim ne demek. Küçğçük çocuğu zehirleyen suçu da indirim. Cinsel suçlarda indirim. Yazık polisin jandarma nın suçluları yakalamak için verdiği emeğe. Yazıklar olsun. Allah korkusu yok içinizde belli. İnşallah o çocukları zehirlenen ölen ailelerin ahı tutar. Verdiğim oy haram zıkkım olsun

Mustafa Kemal

27 Mart 2020 Cuma 13:24

Bazen diyorumki ,iyiki Allah var. Düşünsenize ateistlerin dediği gibi Allah olmasaydı niceydi halimiz. Hesap gününü dört gözle bekliyorum. Çocuğa kadına tecavüz edenleri koruyan bu halkla hesaplaşmak çok güzel olacak. Sırf şu ayetten dolayı hesabınız ağır olacak. "Emr-i bil-maruf nehy-i ani'l-münker" , türkçesi; İyiliği emredip, kötülükten sakındırmakla’’

Mehmet arda

27 Mart 2020 Cuma 12:44

Kesinlikle af çıkmalı hele şu dönemde ilk defa bir suça karışanlar topluma kazandırılmalı yüce rabbimizin bile af ettiği kullarına son bir kere af gelmeli

Ali

27 Mart 2020 Cuma 12:21

Cinsel suçlar ve uyuşturucu suçundan indirim yapılacakmış. Allah sizi bildiği gibi yapsın. Kesin kendi çıkarları vardır. AKP üyesi olarak sizlerden utanıyorum. Allaha havale ediyorum. Utanın be bu un ağza alınması bile iğrenç. Artık üyelikten ayrılıyorum. Utanın utanın

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR