23 Mayıs 2018 Çarşamba

  • 4,671 TL
  • 5,504 TL
  • 192,80 TL
  • 103.328
ISPARTA 25°
O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

Kilit isim anlattı: Komutanlıkları sordu

Kilit isim anlattı: Komutanlıkları sordu

Isparta

Ankara'da 29 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı saldırı öncesi intihar bombacısı Abdulbaki Sömer’le çalıştığı inşaatta uzun süre kalan ve eylemin kilit ismi olarak gösterilen Kutbettin Onur’un Emniyet ifadesine Hürriyet ulaştı.

 

Tutuklanan Kutbettin Onur’un ifadesinden, iki saldırganın patlamanın yaşandığı Merasim Sokak’ta iki kez keşif yaptıkları anlaşıldı.Savcılıkta susma hakkını kullanan Onur, emniyetteki 8 sayfalık ifadesinde,askeri servis araçlarına yönelik saldırıya ilişkin anlatımları özetle şöyle:

 

KAVURMA TENEKESİ İÇİNDE

 

“Akşam hava karardıktan sonra Ahmet ve Barış Honda biraraçla geldiler. Arabanın bagajında iki tane 20 kg’lik kavurma tenekesi ve 2-3 tane de poşet vardı. Poşetleri ve tenekeleri bıraktılar. ‘Birisi gelecek obilir’ dediler ve ayrıldılar. O sırada Ali (Abdulbaki Sömer’in kod ismi)şantiyedeydi, birbirlerini gördüler ama hiç konuşmadılar.

 

BENİ PORSİPİ GÖNDERDİ

 

3-5 gün sonra yine Ahmet ve Barış aynı arabayla geldiler.4-5 parça poşet ve iki büyük tüp getirdiler. O sırada Ali dışarda odun kırıyordu. Onu yine gördüler yine konuşmadılar. Ertesi sabah Ali bana malzemelerin kendisi için geldiğini, kendisini Porsipi’nin (zanlılardan İshak Özçaptu) gönderdiğini söyledi. Ertesi gün malzemelerle uğraşmaya başladı.Arabaya götürüp bir şeyler yapıyordu. O akşam tabancayı yanında, yattığımız yere getirdi, nedir diye sordum. ‘Yatağımın altında duracak’ dedi. Ertesi gün yinesordum. ‘Bana 15-20 gün kalıp yurtdışına gidecek birisini söylemişlerdi, oysa sen geldin bir sürü malzeme, tabanca göndermişler. Sen ne yapacaksın anlat’dedim. O da bana ‘Hiçbir şeye karışma, bilme’ dedi. Bir gün sonra ‘Beni hiç gezdirmiyorsun’ dedi, Kızılay’a gittik.

 

BOMBA YAPIP PATLATACAĞIM

 

O sıralar havalar soğuduğu için okul tatiline denk gelendönemde Ali’yi bırakıp Diyarbakır’a gittim, 15-20 gün kaldım. Bu sırada örgütle bağlantım olmadı. Şubat ayının başlarında Ankara’ya geri döndüm. Ali şantiyede yalnızdı. Biraz sıkıştırdım ‘Ali bir şey olacak ama ne olacak, söyle’ dedim.Bana ‘Malzemelerden bomba yapacağım patlatacağım’ dedi. Ben de ilk defa konuyu öğrendim. Diyarbakır’dan döndükten sonra Ali Türkçe konuşmaya başladı. Çok güzel Türkçe konuşuyordu. Sorunca ‘Ben Türk vatandaşıyım’ dedi. Ayrıntısını anlatmadı.

 

LEVHALARA DİKKATLİ BAKIYORDU

 

Diyarbakır’dan döndükten sonra arabada uğraşmaya devam etti.Kızılay’a gezmeye gittiğimizde levhalara dikkatli şekilde bakıyordu. Onun bombayaptığını öğrendikten sonra Ali bana Kara Kuvvetleri Komutanlığı, DenizKuvvetleri Komutanlığı ve Kara Harp Okulu’nu sordu, nerede olduklarınıgöstermemi istedi. Ali’yle birlikte onun sorduğu yerleri ona göstermeye gittim.5-6 defadan fazla gitmişizdir. Bazı günlerde iki-üç defa ayrı ayrı gittiğimizbile oldu. Ali benimle bombayı nerede patlacağını hiç paylaşmadı. Genelde aynıgüzergâhta gezdik. Turkuaz’dan çıkıp Kızılay istikametine Eskişehir yolundan devam ediyorduk, genelde Eskişehir yolundan Kızılay’a gidip Sıhhıye’den Udönüşü yapıp geri dönüyorduk.

 

ONUN YAPTIĞINI TAHMİN ETTİM

 

Ali tabelalara dikkatli bir şekilde bakıyordu. Kolundakisaatine de bakıyordu. Bir iki kere de Eskişehir yolunda devam ederken Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na varmadan sağa bir yere girdik. (Saldırının yapıldığı Merasim Sokak) İleride yanlış hatırlamıyorsam inşaat halinde bir yere kadar gitmiştik. Bu tarif ettiğim yerden iki kere geçtik. Her defasında Ali bana arabayla gidelim diyordu. Birlikte çıkıyorduk. 17 Şubat 2016 tarihinde olaygünü öğle arası Ali ile vedalaşıp inşaattan ayrıldım. Isparta’ya gidecektim.Gitmedim, Afyon üzerinden Diyarbakır’a gittim. Ben Ali’ye bu işten vazgeçmesiyönünde telkinlerde bulundum. Vazgeçmeyeceğini anlayınca bıraktım, ayrıldım.Patlamayı yolda mola yerinde yemek yerken televizyondan öğrendim. Ali’ninyaptığını tahmin ettim.”

 

3 KİŞİ DAHA GÖZALTINDA

 

Bu arada soruşturma kapsamında 3 kişi daha yakalandı.Kiralanan çalıntı aracı, şüpheli Metin Arslan’a piyasa fiyatının altında birücretle satan H.A. ile birlikte 2 kişi daha İstanbul’da gözaltına alındı.Şüphelilerin, sorgulanmak üzere Ankara’ya getirildikleri öğrenildi.

 

Hürriyet

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR