26 Mayıs 2018 Cumartesi

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 197,88 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

KEŞKE AMCAM YERİNE BEN ÖLSEYDİM

Taşevi muhtarı olan amcasını av tüfeği ile vurarak ölümüne sebep olan zanlı Ümit Çetinkaya olaydan pişmanlığını mahkeme heyetine bu sözlerle anlattı

Isparta
Geçtiğimiz Nisan ayında aralarında kepçe meselesi yüzünden çıkan tartışma sonrasında köy kahvesi önünde muhtar ve sulama birliği başkanı olan amcası Mustafa Çetinkaya’yı av tüfeği ile vurarak ölümüne neden olan zanlı Ümit Çetinkaya ilk kez hakim karşısına çıktı. Maktül Mustafa Çetinkaya’nın oğlu olan Ceyhun Çetinkaya’nın da müdahil olarak katıldığı davada 13 tanık dinlenildi. Mahkeme Heyeti duruşmada iddia makamının mütalasını okudu. Savcı sanık hakkında adam öldürme, adam öldürmeye teşebbüs ve hakaret suçlarından cezalandırılmasını talep etti. TCK 29/1 ve 81/1 maddelerinden yargılanması talep edilen sanık Ümit Çetinkaya’ya savunması soruldu.

KEŞKE AMCAM YERİNE BEN ÖLSEYDİM

 Sanık Ümit Çetinkaya savunmasında olaydan duyduğu pişmanlığı dile getirerek; “Amcamı çok severdim o da beni çok severdi. Annemiz öldükten sonra bizi amcamın eşi büyüttü. Bu olaydan duyduğum pişmanlığı anlatamam çok üzgünüm keşke amcam öleceğine ben ölseydim” dedi. Kendisinin uzun yıllar yurt dışında yaşadıktan sonra 2 yıl önce yurda kesin dönüş yaptığını ve köyde yaşadığını belirten sanık, amcası ile aralarında Taşevi Halk Plajı’nın ihalesi nedeni ile anlaşmazlık çıktığını belirterek savunmasını şöyle sürdürdü: “Halk Plajının Kaymakamlık tarafından kiraya verileceğini duyunca muhtar olan amcama burayı kiralama hususunda yardım istedim. Tamam olur dedi ancak kimseye duyurmadan köyde başka birine sessiz sedasız ihale edilmiş. Bunun üzerine bizde Başbakanlık ve diğer resmi kurumlara bunu bildirdik ve ihale iptal edildi. İkinci ihaleyi ben aldım. Bundan dolayı amcam bana çok kızdı. Ev inşaatım için kepçeye ihtiyacım vardı ve amcamın başkanı olduğu Sulama Birliğine ait kepçeyi kiralamak istedim. Amcam kepçe operatörüne bana kepçe verilmemesi talimatını vermiş bunun üzerine kendisi ile görüşmeye çalıştım. Bana ‘-Sana yağmurlu havada su yok’ diyerek hakaretler yağdırdı. Kardeşim Osman ile DSİ binasına kepçe kiralamak için gittiğimizde yolda amcamla karşılaştık. Kendi kullandığı birliğe ait jeepi üzerimize sürdü biz şarampole kaçtık ve kurtulduk.

SÖYLEDİĞİ SÖZ AĞIRIMA GİTTİ

Amcamla olay günü kayısı bahçesinden döndüğüm sırada köy kahvesi önünde karşılaştım. Omzumda namlusu yere bakar vaziyette silahım asılıydı. Kendisi ile görüşmek istedim. Bana yine ‘-S... git bu köyden. Sen adam olsan Almanya’da çocuklarını yüzüstü bırakıp buralara gelmezdin sen adam mısın’ diyerek ayağa kalkıp iki elini bağrıma koyup geriye ittirdi. Dengemi yitirip düştüğüm sırada silah ateş aldı. Otomatik tüfek olunca arka arkaya ateş aldı. Sonra kim olduğunu bilmiyorum biri silahı yerden aldığı sırada kahvehaneden çıkan Ceyhun elinde bıçakla bana doğru koşuyordu. Yönümü ona doğru çevirince kaçıp gitti. Daha sonra kardeşim beni alarak Jandarmaya teslim etti.”
BENİ DE ÖLDÜRMEK İSTEDİ

Maktülün oğlu olan Ceyhun Çetinkaya olay anında kahvehanede olduğunu ve silah sesini duyunca dışarı çıktığında Ümit Çetinkaya’yı gördüğünü ona doğru koştuğu anda yerde yatan babasını görüp yönünü çevirdiği sırada silahın kendisine doğrultulduğunu görünce hemen yere yatarak siper aldığını belirterek ‘Ümit benim ağabeyim sayılır. Biz birlikte büyüdük beni görünce silahı bana doğrultup ateş etti ama ben oradaki sekinin arkasına atlayarak vurulmaktan kurtuldum. Kendisinden şikayetçiyim’ dedi. Sanık Ümit Çetinkaya ise Ceyhun’un olay sırasında orada olmadığını savunarak iddiaları kabul etmediğini söyledi. 13 TANIK DİNLENDİ Olayın olduğu gün orada bulunan köylüler de dinlenildi. Bazı tanıklar sanığın ifadesinde bahçeden geliyordum sözlerini çürütecek ifade verdi. Ümit’in bahçeden değil, evinin olduğu istikametten silah elinde olduğu halde geldiğini ilk ateş açtığı sırada Bayram Büyükköse’nin namludan tutması sonucu ilk atışın isabet etmediğini ancak Ümit’in ‘-Çekil seni de vururum’ demesi üzerine Bayram’ın silahı bıraktığını ve ikinci mermiyi göğüs bölgesine sıktığını diğer atışı da Ceyhun’a doğru yaptığını söylediler.

BABA ŞEHADET GETİR

Olayın olduğu sırada orada bulunan tanıklardan Bayram Büyükköse, ‘Ümit küfür ederek geldi. Muhtar Mustafa Çetinkaya –Vur len dedi. Tüfeği tutmaya çalıştım benden sıyrıldı ve ateş etti. Namluyu tutunca ilki boşa gitti duvara isabet etti. İkinci atış muhtara isabet etti ben düşmesin diye kendisini tuttum o sırada oğlu Ceyhun koşarak geldi ve babasına –Şehadet getir dedi. Elinde bıçak görmedim. 4 el ateş edildi’ şeklinde ifade verdi. Sanık Ümit Çetinkaya ise Bayram Büyükköse’yi olay yerinde görmediğini iddia ederek ifadesini kabul etmedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme Heyeti tanıkları dinledikten sonra dava dosyasındaki eksiklerin giderilmesi ve diğer 2 tanığın dinelenilmesi için duruşmayı 14 Ağustos tarihine erteleyerek sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR