21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,505 TL
  • 5,298 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE MAHALLELİ KONUŞTU

Isparta'da kentsel dönüşüm tartışmaları devam ediyor. Bugüne kadar siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve belediye tarafından tartışılan konu ile ilgili şimdi de mahalle sakinleri ne diyor? Kentsel dönüşüme evet diyenler de var, hayır diyenlerde...

Isparta
Isparta Belediyesi, kent imar planını kentsel dönüşüme uygun hale getirecek revizyonlar için düğmeye bastı. Kamuoyunda uzun süre tartışmalara neden olan kentsel-dönüşüm, Gülistan Mahallesinden başlıyor.
 
İLK IŞIĞI O YAKTI, DESTEK GELDİ
Isparta'da kentsel dönüşümün ilk ışığı yakan Gülistan Mahallesi sakinlerinden Uğurtan Ataş. Bir yıl önce ikamet ettiği sitelerin yenilenmesi için Belediyeye müracaatta bulunan Ataş, "daha iyi bir yaşam" için dönüşüme olumlu baktıklarını söyledi.Mahalledeki kentsel dönüşüme bakışı da anlatan Ataş, "Sakinlerimizin yüzde 80i kentsel dönüşümü istiyor" dedi.
 
Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın Belediye Meclisinde kabul edilen Gülistan Mahallesindeki kentsel dönüşümle ilgili veto hakkını kullanmasına da değinen Ataş, "Yolun daralmasını sebep gösteriyorlar. Ancak bunu genişletmek belediyenin elindedir" dedi. Uğurtan Aktaş'ın yanı sıra bazı mahalle sakinleri de dönüşüme olumlu baktı. "Kentsel dönüşüm ne emrediyorsa, onu yapmak. Yıkılması lazım. Daha iyi bir yer, herkesin arzu ettiği daha iyi yaşam sunulmasını istiyoruz. Evlerimizin iç ve dış görünümü çok kötü. Yeni sistemde herkes daha iyi rahat edeceğini, düşünerek kentsel dönüşümü kabul ediyorum"

Mahallede kentsel dönüşüme sıcak bakanların yanı sıra tepki gösterenler de var. Onlardan biri de Hasan Aksu.

DÖNÜŞÜME OLUMSUZ BAKANLARDAVAR
Dönüşüm için olumsuz görüş bildirenler ise şunları söyledi; Yıllardır bu mahallede ikamet ediyoruz. 30-40 yıllık arkadaşlıklarımız, dostluklarımız oldu. Burada ki güven hiç bir yerde yok. Ayrıca 12 kat diyorlar. Isparta deprem bölgesi, nasıl 12 kat olabilir. Bu büyük risk konusu. Bizler kurulu düzenimizi bozmak istemiyoruz. Biz detaylı bilgilendirilmedik. İki kez Mimarlar Odası yetkilileri geldi, anlattı. Belediye'den bir yetkili dahi gelmedi. Bizim görüşümüz alınmadı. Bizimde kendimizce gerekli sebeplerimiz var, onun için kentsel dönüşümü istemiyoruz" dediler.
 
GÖZLER BELEDİYE MECLİSİNDE 
Gülistan Mahallesi sakinleri, her ayrı köşesinde iki farklı ses çıktı. Kentsel dönüşüme evet diyenler de var, hayır diyenlerde. Şimdi ise gözler Ekim ayında düzenlenecek belediye meclis toplantısına çevrildi. Toplantıdan nasıl bir çıkacağı ve bu kararın nasıl uygulanacağı merak konusu oldu.
 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR