25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,718 TL
  • 5,504 TL
  • 197,88 TL
  • 103.200
ISPARTA 17°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

Kentsel Dönüşümde acı itiraf!

Kentsel Dönüşümde acı itiraf!

Isparta

Kentsel Dönüşüm Yasası'nın Isparta'daki uygulayıcı kurumun başındaki müdürü konuştu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin devrim yasası olarak kabuledilen Kentsel Dönüşüm Yasası (Afet Yasası) illerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerince uygulanıyor. Riskli yapı başvuruları Müdürlükler bünyesinde kurulan Kentsel Dönüşüm Komisyonları tarafından değerlendiriliyor ve burada karar altına alınıyor. Bakanlar Kurulu yetkisi altındaki 'riskli alan' ilanı için de İl Müdürlükleri teklifte bulunabiliyor.  


İl Müdürlüklerinin yanı sıra Belediyeler de 'riskli alan' teklifi yapabiliyor. Kentsel Dönüşüm Yasası'nın uygulayıcısı kurumun başındaki İl Müdürü İlker Yavuz, Akdeniz'e önemli açıklamalarda ve itiraflarda bulundu. Isparta'da yasanın henüz 'riskli bina, riskli yapı' sürecinde devam ettiğini anlatan Yavuz, şu ana kadar riskli ilan edilen ve yıkım kararı verilen yapılarda düşük beton seviyesi ile karşılaşıldığını itiraf etti. Günümüzde inşaatlarda C 40 beton kullanıldığını belirten Yavuz, "şu ana kadar yıkım kararı verdiğimiz ve yıkılan yapılarda çıkan beton seviyesi C-12'yi geçmedi. Ortalama C-8, C-10. Çük düşük beton seviyesi. İnsanların can güvenliği tehdit altında olan bir beton seviyesi. İşte bu yasa insanların can güvenliğini koruyacak bir uygulama. Türkiye için büyük bir fırsat" dedi.


 İnsanların yasaya ve uygulanışına bakış açısını da eleştiren Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İlker Yavuz, "insanlar yasaya rant gözüyle, ticaret gözüyle bakıyor. 'Nevereceğim, karşılığında ne alacağım' diyor. Aslında yasaya can güvenliği olarak bakmak lazım. Yasa senin çürük yapının yerine sağlam, yaşanabilir bir yapıya kavuşmana imkan sağlıyor. Bu süreç içerisinde de isteyene kredi isteyene kira yardımı yapıyor. Böylesine önemli bir yasaya 'rant gözüyle' bakmak, 'ne kazanırım'gözüyle bakmak çok yanlıştır. 


Vatandaşlarımız algılarını değiştirmek zorunda.Senin hayatın tehlikede, çocuklarının hayatı tehlikede. 'Ben bu yapıdan kurtulup, sağlam bir yapıya kavuşmam lazım' düşüncesi herkeste olmalıdır"diye konuştu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İlker Yavuz, Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında Isparta'daki uygulama rakamlarını şöyle paylaştı: -140 binada, 361'ikonut, 42'si işyeri olmak üzere toplamda 403 bağımsız yer için riskli bina ilan edilmiş durumda. -115 aileye 18 ayda toplam 960 bin TL kira yardımı yapılacak.Şu anda aylık 26 bin TL aylık kira yardımı yapılıyor. - Yalvaç'ta 4,Yenişarbademli'de 1, Senirkent'te 2, Kılıç, Eğirdir ve Büyük Hacılar Köyü'nde 1yapı kentsel dönüşüm yasası kapsamında riskli bina ilan edildi.


KAYANAK AKDENİZ !

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

VATANDAS

01 Ağustos 2014 Cuma 13:45

GARIP OLAN NIYE INSANLARA ILLAKI BU YAPILARI BIR SIRKET YAPMASIMI GEREKIYOR ! ALMANYADADA COOOK CÜRÜK EVLER VAR ! DEVLET HIC BIR SEKILDE VATANDASA ZORLA YAPTIRIM UYGULAMIYOR ! ZORUNLU OLAN AFET SIGORTASI YAPTIRMAK ! SIGORTALARDA YANGIN VE DOGAL AFETIN HER CESIDINI KAPSIYOR! TÜRKIYEDE BU KONUDADA BIR EKSIKLIK VAR AFET SIGORTASI HER SEYI KAPSAMIYOR ! DEPREM SIGORTASI SADECE DEPREMI KAPSIYOR SEL ICIN , CIG VB DOGAL FELEKETLER VE YANGIN ICIN ÖZEL POLICE YAPTIRIP KAT KAT ÖDEME YAPMAK GEREKIYOR!

vatandaşşş

03 Ağustos 2014 Pazar 09:14

HAKİKATEN SAÇMA SAPAN DÜŞÜNCE ADAMLAR YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRIYOR O ÇÜRÜK EVLERİ YIKIP YENİSİNİ YAPIYOR

spartalı

01 Ağustos 2014 Cuma 22:34

öldükten sonra sigortadan para alsan ne olacak vatandaş. uygulanan zorla yaptırım hayat kurtarmak için şart...

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR