21 Nisan 2018 Cumartesi

  • 4,076 TL
  • 5,008 TL
  • 174,67 TL
  • 110.932
ISPARTA 16°
YAKIT TANKERİ İLE ÖĞRENCİ SERVİS MİNİBÜSÜ ÇARPIŞTI

YAKIT TANKERİ İLE ÖĞRENCİ SERVİS MİNİBÜSÜ ÇARPIŞTI

BURDUR ŞEKER FABRİKASI İHALESİ İÇİN DOSYA SUNULDU

BURDUR ŞEKER FABRİKASI İHALESİ İÇİN DOSYA SUNULDU

İŞTE AK PARTİ'NİN İLK MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI

İŞTE AK PARTİ'NİN İLK MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI

ISPARTA'DA OPERASYON 6 GÖZALTI VAR

ISPARTA'DA OPERASYON 6 GÖZALTI VAR

Kendini Amorti Eden Fabrika

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, asfalt üretim fabrikasının 3 ayda kendisini amorti ettiğini söyledi.

Isparta

Isparta Belediyesi tarafından Ocak 2012’de 1 milyon 735 bin liraya mal edilerek açılan ve nisan ayından bugüne kadar doğalgaz ile tam kapasite çalışmaya başlayan yeni asfalt üretim fabrikasında şu ana kadar bin 250 ton bitüm kullanılarak 28 bin ton asfalt üretimi gerçekleştirildi.

Üretilen asfaltla birlikte 200 bin metrekarelik bir alanda 20’nin üzerinde caddenin dayanıklı asfalt kaplaması, yama ve diğer tam asfalt çalışmaları yapıldı. Kullanılan bitüm ve yakıtta tasarruf sağlanırken şu ana kadar tasarruf miktarı 1 milyon liraya ulaştı.

Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, saatte 250 ton asfalt üretimi gerçekleştirildiğini, 2012 yılı hedeflerine göre şu ana kadar 150 bin metrekarelik alanda dayanıklı asfalt çalışmasını tamamladıklarını ve sezon hedeflerinin 800 bin metrekare olduğunu söyledi. Günaydın, “2012 yılı hedefimize ulaştığımızda sadece yakıt ve bitüm miktarındaki kazancımız 5 milyon lira olacaktır” derken, 800 bin metrekarelik alanın Bayındırlık ve Karayolları birim fiyatlarıyla 35-40 milyon liraya mal olacağını aktarırken, belediye olarak kendi imkânlarıyla bu çalışmaların 9-10 milyon liraya mal edilebileceğini dile getirdi. Günaydın, “Şu ana kadar 150 bin metrekarelik asfalt çalışması Bayındırlık ve Karayolları birim fiyatlarıyla 7-8 milyon liraya mal olurken, biz bu işi 1,5-2 milyon liraya mal ettik. Şimdiden 6 milyon lira kar elde ettik. 2012 yılı itibariyle bütün çalışmalarımızın tamamlanmasıyla birlikte yakıt dahil toplam karımız 40 milyon lirayı aşacaktır” şeklinde konuştu.

Yeni asfalt üretim fabrikasında incelemelerde bulunan ve yetkililerden bilgi alan Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, “Hedefimiz bu yılsonuna kadar şehrimizde 80 km’lik kalıcı asfalt yapmaktır. Bu hedefimizde ilerliyoruz. Eski plent tesislerimiz bu büyük projemize elvermiyordu. Yeni fabrikamızı tamamladık. Şu anda saatte 250 ton asfalt üretiyoruz ve üretim kapasitesi hedefimize bu fabrikamız ulaştı. Şu ana kadar bu fabrikamızda 28 bin ton mal ürettik ve 20’nin üzerinde caddemizi kalıcı asfalt ile kapladık. Doğalgaza geçmemizle birlikte bu fabrikamızda ciddi anlamda yakıt tasarrufumuz olmaktadır. Diğer tasarruflarımızla birlikte 3 ayda fabrikamız kendi kendisini amorti etmiş durumda. Bölgenin en kaliteli ve en yüksek üretimine sahip oluyoruz. Üretim kapasitemizi tam olarak kullanıyoruz. Mesai saatlerini aşarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

‘İşte biz bu fabrikalarla, bu projelerle ve üretim şekliyle kazanç sağlıyoruz’ diyen Başkan Günaydın açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Otomatik karışım sayesinde tesislerimizde yüzde 25 bitümden kazanç sağlıyoruz. Şu ana kadar şehrimize 2 bin ton bitüm kullandık. Eğer bu fabrikayı yapmasaydık, bu tasarruf olmasaydı 500 ton daha fazla bitüm almamız gerekiyordu. Hem bitümden, hem de yakıttan ciddi tasarruflarımız oluyor. Bu tasarrufları sayarsak işte ben bu parayı böyle buluyorum. Yılsonunda 40 milyon lira bu işten para kazanmış olacağız. Şu ana kadar 28 bin ton asfalt kapladık. Yaz sonuna kadar hedefimiz 250 bin ton asfalt üreterek caddelerimizde kullanmak. Yani daha 10 misli işimiz var. 250 bin tona ulaştığımızda Isparta’daki hedefimize ulaşmış olacağız. Bu hedefi yakalayacağız. Gelecek yıla bundan da fazla bir program hedefimiz var. İşte o hedefi yakaladığımızda 81 ilde olmayan projeye Isparta sahip olacak. Türkiye’nin ilk örneği Isparta olacak. Şimdiden bu tesisimiz Isparta’mıza hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum”

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR