21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,497 TL
  • 5,298 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

KAZDIKÇA TARİH FIŞKIRIYOR

Belediye tarafından devam eden yol yapım çalışmalarında Müze tarafından yapılan sondajda Geç Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen bir ev kalıntısı çıktı. Bölgenin 1.derece sit alanı olma ihtimali yükseldi

Isparta
Yalvaç Belediyesi’nin imar revizyon planına göre İller Bankası kanalıyla yeni yerleşim alanlarına su ve kanalizasyon hattı yapmak üzere başlattığı projede açmaya çalıştığı yollarda arkeolojik eserlerin sayısı her geçen gün artıyor. Seramik atölyesi, Bizans dönemine ait çok sayıda mezar bulunmasının ardından Zafer Mahallesinde Müze Müdürlüğü denetiminde sürdürülen çalışmalarda şimdi de Geç Roma dönemine ait olduğu sanılan bir eve rastlanıldı.
ÖZHANLI’NIN TEZİ DOĞRU ÇIKTI
Pisidia Antiokheia antik kentinde 5 yıldan bu yana Kazı Başkanı olarak görev yapan SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr Mehmet Özhanlı, Pisidia Antiokheia’da yaşayan uygarlıkların sadece kentin bilinen bölümünde değil zamanla şimdiki Yalvaç’ın yerleşim alanlarına indiğini tahmin ettiklerine ilişkin tezi ortaya çıkan arkeolojik buluntularla doğrulanmış oldu.
KURULA RAPOR SUNMUŞTU
Geçtiğimiz Mart ayında Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Antalya Bölge Müdürlüğü’ne konuyla ilgili ayrıntılı bir rapor sunan Kazı Başkanı Özhanlı Pisidia Antiokheia’sının sadece tel örgü ile sınırlandırılan alandan ibaret olmadığını kentin kurulmasından sonraki dönemlerde şimdiki yerleşim alanına doğru kaydığını tahmin ettiklerini bunu da ele geçirilen arkeolojik verilerin doğruladığını belirterek, kurulun sit derecelendirmesini yeniden gözden geçirmesini talep etmişti.
BAŞKAN İTİRAZ ETTİ
Belediye Başkanı Tekin Bayram’ın da katıldığı toplantıda Özhanlı’nın raporunu görüşen Koruma Kurulu bölgede inceleme yapmak üzere karar almış ve Nisan ayı toplantısını Yalvaç’ta yaparak bölgede yüzeysel araştırma yaparak yol çalışmalarında ortaya çıkan arkeolojik buluntulara bakarak Müze denetiminde çalışmanın devam ettirilmesi kararını almıştı.
ÇOK SAYIDA MEZAR ÇIKINCA ÇALIŞMALAR DURDURULDU
Kurul bu ay başınd Eğirdir’de yaptığı toplantıda konuyu yeniden ele aldı ve Kazı Başkanı’nın raporunu görüştü. Başkan Tekin Bayram’ın itiraz ettiği raporda Kurul çalışmalara sondaj yapılarak devam edilmesi yönünde karar verdi. Aynı gün çalışma sahasında sondaj konusunda Belediye Başkanı ile Kazı Başkanı arasında anlaşmazlık çıkınca Özhanlı bu alanda görev yapan öğrencilerini geri çekerek insiyatifi Müze’ye bırakmıştı. 2
00 M2’LİK ROMA EVİ
Yolun geçeceği güzergahlarda sondaj çalışmaları devam ederken Perşembe günü ortaya bir duvar çıktı. Müze elemanları hemen alanda bir inceleme yaparak kurtarma kazısına başladı. Edindiğimiz bilgilere göre bulunan yapının Geç Roma dönemine ait bir bina olduğu ve ev olduğu yaklaşık 200 m2’lik bir alanı kaplıyor. Bu evin bulunduğu alanda başka yapılarında olma ihtimalinin yüksek olduğu hatta caddenin de ortaya çıkabileceği tahmin ediliyor.
BU ALAN 1. DERECEDE SİT İLAN EDİLEBİLİR
Yapılan son çalışmalarda bugüne kadar seramik atölyesi olduğu tahmnin edilen bina ve hemen yanındaki henüz ne olduğu konsunda açıklama yapılmayan binadan sonra böyle bir yapının daha ortaya çıkması ile Koruma Kurulu’nun bölgeyi 1. Derece sit alanı ilan etme olasılığı yükseldi. Böyle bir durum olması halinde İller Bankası tarafından yapılan su ve kanalizasyon hattı yapım işinin akibetinin ne olacağı da merak konusu oldu.
ÇINARALTI/ NURETTİN ARKAN  

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR