24 Ocak 2018 Çarşamba

  • 3,766 TL
  • 4,642 TL
  • 162,07 TL
  • 118.400
ISPARTA -2°
FETÖ'DAN 1'İ ESKİ KOMİSER OLMAK ÜZERE 3 KİŞİ TUTUKLANDI

FETÖ'DAN 1'İ ESKİ KOMİSER OLMAK ÜZERE 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA İÇİN REKOR HEDEF TAM 420 KM

ISPARTA İÇİN REKOR HEDEF TAM 420 KM

CİNNET GEÇİREN ANNE KIZINI BIÇAKLADI

CİNNET GEÇİREN ANNE KIZINI BIÇAKLADI

5 DAKİKADA OLANLAR OLDU KORKU DOLU ANLAR

5 DAKİKADA OLANLAR OLDU KORKU DOLU ANLAR

KAZDIKÇA TARİH FIŞKIRIYOR

Belediyenin yol çalışmaları esnasında ortaya çıkarılan seramik üretim atölyesinin bulunduğu alanın güney doğusunda bir yapı ile mezar bulundu

Isparta
Yalvaç’ta nereyi eşeleseler bir tarihi kalıntıya ulaşılıyor. Belediyenin yeni imar düzenlemesi kapsamında başlattığı yol çalışmaları sırasında çıkan bazı tarihi buluntular üzerine Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile başlatılan kurtarma kazılarında seramik atölyesinden sonraşimdi de bir mezar kalıntısı bulundu. Koruma Kurulu kararı ile belediyenin bu bölgede Müze Müdürlüğü’nün kontrolünde yol çalışmaları yapmasına izin verilmişti. Çalışmalar sırasında bölgede yüzey araştırması yapan Müze Müdürlüğü ekipleri seramik atölyesinin güneydoğusunda tam da yolun geçeceği alanda bir yapı kalıntısına rastladı. Yapılan çalışma sonucunda 100 cm genişliğinde bir duvara rastlanıldığı ve duvarın iç bölümünde üzeri kayrak taşlarla kapatılmış muhtemelen Bizans dönemine ait olan bir mezar bulunduğu bildirildi.
Duvarın doğu istikametine doğru aynı şekilde devam ettiği tespit edilirken mezar titizlikle açıldı. Müze Müdürü Özgür Çomak konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Belediyenin yol çalışmaları esnasında ortaya çıkarılan seramik üretim atölyesinin bulunduğu alanın güneydoğusunda, müze kurtarma kazısı Pisidia Antiokheia Kazı ekibininde katılımıyla devam ettirildi. Kazı çalışmalarına yapının güneydoğusunda devam edilmesinin sebebi; atölyenin çevresinde farklı yapıların olup olmadığının anlaşılması amacıyla gerçekleştirilmiş ve bu bağlamda çalışma alanı genişletilmiştir. Yapılan genişletme çalışmalarında kazı alanı içerisinde Duvar yapısı görüldükten sonra 68 cm derine inildiğinde, duvarın kuzeyinde in sutu durumda mezar yapısı tespit edildi. Mezarın üst kapağının beş adet kayrak taş kullanılarak yapıldığı anlaşıldı.
İskelete ulaşıldığında, iskeletin çoğunlukla korunmuş olduğu ve sırt üstü yatar durumda, baş güneye doğru çevrilmiş, alt çene sağlam, kolların ise dirsekten yukarı doğru bükülerek göğüste üst üste gelecek biçimde birleştirildiği görüldü.Çalışmalar esnasında mezar hediyesi olarak konulduğu tahmin edilen bir adet işlenmiş kemik malzeme ele geçti. Buluntunun mezar hediyesi olarak düşünülmesinin sebebi kolun yukarıya doğru kıvrıldığı kısmın iç tarafından yer almasıdır. Mezar yapısı, ölü gömme biçimi ve hediyesinin sadece işlenmiş bir kemik olması nedeniyle mezarın Hristiyanlığın geç döneminde yapılmış olabileceği ve yan tarafında yer alan duvarla ilişkili olabileceği üzerinde sonuçlara varıldı.
Isparta İli, Yalvaç İlçesi, sınırlarında yer alan Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 25.04.2003 tarih ve 5861 sayılı kararı ile I.ve III. Derece Arkeolojik Sit Alanı sınırları son şeklini alan Pisidia Antiokheia Antik Kenti sit alanı sınırları dışında kalan alanda Yalvaç Belediyesince yapılan yol çalışmaları sırasında açığa çıkan kalıntılar ve Pisidia Antiocheia Antik Kenti Kazı Başkanlığınca kent çevresinde yapılan yüzey araştırmalarında tespit edilen kalıntıların, antik kent bütünlüğü içinde değerlendirilmesi gerektiğine ilişkin talebi doğrultusunda, söz konusu alanlar Koruma Bölge Kurulu üyelerince yerinde incelenmiş alınan kurul kararları bağlamında Müze Müdürlüğü ve Antiokheia Kazı Başkanlığınca yapılan kurtarma kazısı çalışmaları devam etmektedir. HABER Nurettin Arkan ”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR