22 Ocak 2018 Pazartesi

  • 3,824 TL
  • 4,678 TL
  • 162,94 TL
  • 115.147
ISPARTA
CİNNET GEÇİREN ANNE KIZINI BIÇAKLADI

CİNNET GEÇİREN ANNE KIZINI BIÇAKLADI

5 DAKİKADA OLANLAR OLDU KORKU DOLU ANLAR

5 DAKİKADA OLANLAR OLDU KORKU DOLU ANLAR

YENİŞARBADEMLİ EMNİYET MÜDÜRÜ AÇIĞA ALINDI

YENİŞARBADEMLİ EMNİYET MÜDÜRÜ AÇIĞA ALINDI

YALNIZ YAŞAYAN ADAMIN CESEDİ BULUNDU

YALNIZ YAŞAYAN ADAMIN CESEDİ BULUNDU

KAPALI AMELİYATLA KALIN BAĞIRSAKTAN VAJİNA YAPTILAR

KAPALI AMELİYATLA KALIN BAĞIRSAKTAN VAJİNA YAPTILAR

Isparta

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda, Türkiye'de ilk kez laparoskopik cerrahi (kapalı ameliyat) yöntemiyle bir kadına kalın bağırsaklarından vajina yapıldı.

Doğuştan adet görmeyen, vajinası ve rahmi bulunmayan hastanın kalın bağırsağından 10 santimetrelik bir parça alarak fonksiyonel vajina yapılmasını ameliyatını, yaklaşık bir ay önce Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Prof. Dr.Mehmet Güney ile Jinekolojik Onkoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Evrim Erdemoğlu gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Güney, yaptığı açıklamada, daha önce bu tarzameliyatların açık şekilde gerçekleştirildiğini ancak kapalı yöntemle Türkiye'deilk kez kalın bağırsaktan vajina yapıldığını söyledi.

Doğuştan vajinası olmayan 24 yaşındaki hastayı kapalı yöntemle ameliyat ettiklerini anlatan Güney, "Bu hastalık dünyada nadir görülüyor. Doğuştan adet göremeyen, vajinası ve rahmi bulunmayan hastayalaparoskopik cerrahi yöntemiyle müdahale edildi. Karın boşluğundan 10 milimetreve 2 tane 5'er milimetre delik kullanarak, kalın bağırsaktan alınan 10santimetrelik doku ile fonksiyonel bir vajina oluşturuldu" dedi.

Ameliyatın kapalı yapılmasının psikolojik olarak hastayı etkilediğini ve daha çabuk iyileştiğini vurgulayan Güney, hastanın iyileştiğini, şimdi mutlu bir evlilik hayatı yaşadığını kaydetti.

- Dünyada az kullanılan bir yöntem

Doç. Dr. Erdemoğlu da vajina oluşturulmasının bugüne kadardaha çok ciltten veya hazneden alınan dokularla açık ameliyat yöntemiyle gerçekleştiğine işaret etti.

Ameliyatta hiç kesi yapılmadığına dikkati çeken Erdemoğlu,şöyle devam etti:

"Açık olarak ciltten veya hazneden yapılan yöntemde organ ileride fonksiyon görmüyor, tıkanabiliyordu, hastalar ağrı çekebiliyordu.Kalın bağırsağı kullanmamız bir avantaj. Çünkü tıkanıklık meydana gelmiyor. Birdiğer avantaj da hastanın hiç kesisinin olmaması. Hastalar genç oldukları içinbu konu önemli. En önemlisi de fonksiyonları daha iyi oluyor."

Bu tarz hastaların hazneleri olmadığı için normal birevlilik yaşamı sürdürmelerinde güçlük yaşadıklarının altını çizen Erdemoğlu,"Bu soruna çözüm bulmak için cerrahi yöntem gerekli. Şu anda dünyadakapalı olarak kalın bağırsağın kullanılması, en iyi yöntem. Dünyada bu yönteminuygulanması az ama artacağına inanıyorum" dedi.

Erdemoğlu, yaptıkları işin bir ekip çalışması olduğunu belirterek, kadın doğum hastalıkları konusunda Süleyman Demirel Üniversitesinde çok iyi bir ekip bulunduğunu ve Türkiye çapında iddialı olduklarını söyledi.

"Yapamayacağımız ameliyat yok" diyen Erdemoğlu,hastanelerine hastaların yüzde 30'unun şehir dışından geldiğini kaydetti.

Erdemoğlu, gerçekleştirdikleri ameliyatı uluslararası geçerliliği olan dergilerde makale olarak yayınlayacaklarını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

iş ahlakı

15 Aralık 2014 Pazartesi 10:21

Ağız diş sağlına ne zaman diş yaptırdıysam sonuç alamadım çünkü ne k**** ne dolgudan iyi sonuç alamadım k**** tedavisi gören dişim kaplama yapılmadığından kökü sağlam üst kısım dişim kırıldı,dolgularda hep sancı yaptı hakkımı helal etmiyorum işlerini layıkıyla yapmıyorlar ,diş sancısıyla gittim bayan doktor çekilecek dedi meğer iltihap varmış antibiyotikle geçti sizin hekimliğiniz şurda dursun

A.Y.

13 Aralık 2014 Cumartesi 15:04

Bir de şu Diş Hekimliği düzelse iyi olacak. Kalitesizlik paçalarından akıyor. Böyle bir başarıyı Diş Hekimliği Fakültesinden de istiyoruz

Doktor

12 Aralık 2014 Cuma 23:22

Genel cerrahiden Dr.mehmet zafer sabuncuoğlunun ellerine sağlık,başarılarınızın artarak devamını dilerim.

Emekli ve Eşi

12 Aralık 2014 Cuma 11:13

Isparta'mızın Yetiştirdiği çok başarılı, Seçkin Kadın Doğum Branşı Doktoru ve Hocalarımızdan olan Sayın Doç Dr. Mehmet GÜNEY ve Ekibini Tebrik eder, Başarılarının devamını dilerim.

etik sorun

12 Aralık 2014 Cuma 09:26

bvu ameliyatı genel cerrahi ekibiyle beraber yapmış olmalarına rağmen ondan hşç bahsedilmemesi hiç etik değil..

qwerty

12 Aralık 2014 Cuma 08:52

mesele barsaktan vajina yapılmasında değil sebastian. Mesele vajinadan barsak yapabiliyonmu onda. Barsağı kes sonra vajina bölgesine dik.Bu kolay.Barsak yap da görelim.

nezire karats

12 Aralık 2014 Cuma 10:25

adamlar kadın doğumcu sebastian neden kalın bağırsak yapsın haberi iyi oku

tuğçe

12 Aralık 2014 Cuma 08:29

maşallah Mehmet beye başarılı bir hekim. çokda iyi bir doktor:)

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR