22 Mayıs 2018 Salı

  • 4,579 TL
  • 5,398 TL
  • 189,93 TL
  • 102.258
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

KALBİNDE DELİK AÇILDI

Isparta'da kalbinden bıçaklanan Önder Ay, arkadaşının yardımıyla hemen hastaneye getirildi. Kalp zarı yırtılan ve kalbinde delik açılan hasta bir saatlik operasyon sonucu hayata döndürüldü.

Isparta

27 yaşındaki Önder Ay,  Isparta’da geçtiğimiz pazar akşam saatlerinde kalbinden bıçaklandı. Göğsünde bir sıcaklık hisseden Ay, arkadaşının yardımıyla taksiye bindirilip hemen Isparta Devlet Hastanesi’ne getirildi.  Hastaya burada ilk müdahaleyi  Göğüs Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Sedat Güneş yaptı.  Yapılan tetkik sonucu kalp zarı yırtılan ve kalbinde delik açılan hasta Opr. Dr. Sedat Güneş ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Harun Düver’in bir saat süren operasyonu sonucu kurtarıldı.

HAYATTA KALDIĞIM İÇİN MUTLUYUM

Sağlık durumu iyi olan Önder Ay, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Şu anda iyiyim. Özellikle  dünden beri rahatım.  Beni bıçaklayan şahıs pusuya yatmış. Her şey aniden oldu.  Bağrımda sıcaklık hissettim.  Bağrımı elimle tuttum. Yanımda arkadaş vardı. Hemen taksiye atlayıp hastaneye geldim.  Ameliyata aldılar. Allah razı olsun doktorlarımdan. Hayatta kaldığım için çok mutluyum” dedi.

ALLAH KORUMUŞ

Hastanın ameliyatını gerçekleştiren doktorlardan  Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Harun Düver  de “ Hastamız gece geldi. Halk arasında iman tahtası denilen kemiğin bıçaklanması ve delinmesi sonucu yaralanma olduğunu gördük. Bıçağın ucu kalbe kadar ilerlemiş. Kalpte delik açmış. Hastanın hayati tehlikesi olduğundan ameliyata aldık. Kalp zarı delinmiş kalbi de  delinince ölüm sınırına gelmiş bir vaka olduğunu gördük. Ameliyatla deliği kapattık. Kanamayı durdurduk. Yarın yürüteceğiz. Bu tür bıçak yaralanmaları, özellikle kalbi delen yaralar ölümcül olabilmektedir. Hastamızın yaşaması bizi çok mutlu etti.  Bıçak biraz daha 2-3 mm derine inseydi o zaman oradaki büyük damarı kesmiş olacaktı ve belki de hastamız hastaneye bile yetişemeyecekti. Allah onun yanında olmuş. Bıçağın seviyesi yukarıda kalınca ameliyatla kurtuldu” dedi. 

YARIN YÜRÜYECEK

Hastanın bir ay sonra her türlü işi yapabilecek boyuta geleceğini kaydeden Düver, “ İş hayatına dönmesi bir buçuk iki ayı bulabilir. Ama bir sorun yaşamadan  hayatına kaldığı yerden devam edecek” dedi. 

ZAMAN ÇOK ÖNEMLİ

Bu tür yaralanmalarda hızlı hareket etmenin ve ilk yardımın önemine  değinen Düver, Bıçaklanmanın yeri ve derinliği bizim için önemli.  Kalbe yakın bölge olduğunda acilen hastanın hastanemize gelip hızlı  bir şekilde tetkiklerinin yapılıp ameliyat edilmesi gerekiyor. Çünkü bu yaralanmalarda kan kaybı çok hızlı oluyor ve acil müdahale yapılması gerekiyor. İlk yapılması gereken  bıçaklanan bölgenin elle tamponize edilmesidir. Baskılı pansuman yapılamasıyla tedbir almak mümkün” açıklamasında bulundu.  


 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR