visitor analyticsvisitor analytics

KADINLARDA MEME SAĞLIĞININ ÖNEMİ BÜYÜK

KADINLARDA MEME SAĞLIĞININ ÖNEMİ BÜYÜK
22 Haziran 2015 Pazartesi 14:33

ISPARTA Devlet Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Estetik Cerrahi Uzmanı OP. Dr. Avni Hakan Ölmeztürk, kadınların yaş gruplarına göre meme sağlığı ile ilgili olarak şikayetlerini sıraladı.

Kadınlardaki meme rahatsızlığının yaş gruplarına göre değiştiğini anlatan Plastik ve Rekonstrüktif Estetik Cerrahi Uzmanı OP. Dr.Avni Hakan Ölmeztürk, 18-35 yaş arasındaki kadınların meme görüntüsünde asimetrik, 35 yaş üstü kadınların memede büyüklük ve buna bağlı bel ve boyun ağrıları ile yeni doğum yapan annelerin memede sarkıklık şikayetleri ile başvurduklarını söyledi.  Kadınların hem vücut estetiğinde hem de sağlık açısından memenin tartışmasız bir yeri olduğunu kaydeden Ölmeztürk, her ne kadar meme sağlığı ile ilgili toplumda ön yargılarolsa da her bayanın güzel bir memeye sahip olmak istediğini söyledi.

HASTALAR NE TÜR ŞİKAYET İLE GELİYOR

Hastanede polikliniğe gelen hasta gruplarının şikayetlerini anlatan OP. Dr. Avni Hakan Ölmeztürk, yaş gruplarına göre meme şikayetleri çokfarklı oluyor. 18-35 yaş arasındaki bayanlar görüntüdeki asimetriği beğenmiyorlar ya da meme volümünün azlığından şikayetçi oluyorlar. Yeni doğum yapmış olduğuna bağlı sarkıklık şikayeti ile geliyorlar. 35 yaş üstü bayanlarda aşırı kilo almaya bağlı memelerde büyüklük ve buna bağlı bel ve boyun ağrıları,meme altına pişik oluşumundan şikayetçi oluyorlar. 50-60 yaş üzeri bayanlarda kanser tedavisi sonrası memesi alınan bir grup oluyor. Memesi alınan hastalar bize gelip düzgün ve simetrik bir meme istiyorlar" dedi.

HASTALAR ÖNCE BİLGİLENDİRİLİYOR

Isparta Devlet Hastanesi'nde meme sağlığı şikayeti ile gelen hastaların önce ne istediklerini anlamaya çalıştıklarını aktaran Ölmeztürk; Herşeyden önce hastamızdan ne istediğine bakıyoruz. İnsanlarımız hastanelerimizde bu tip ameliyatlar yapılır mı, yapılmaz mı diye bir düşünce oluşuyor. Biz herşeyden önce o ön yargıları yenmeye çalışıyoruz. 35 yaş üstü bayanlarda daha çok anne sütü ile ilgili kaygılar oluşuyor. Biz bunu yaparken kesinlikle hastalara artı zaman ayırıyoruz. Daha önce yaptığımız ameliyatları ve sonrası ve değişiklikleri anlatıyoruz. Hastalar arasında yanlış bilinenleri anlatmaya çalışıyoruz.

PROTEZ AMELİYATTAN KORKMAYIN!

Uzmanı OP. Dr. Avni Hakan Ölmeztürk, her yaşta meme protezlerine karşı bir ön yargının olduğuna dikkat çekerek, çoğunlukta yeni doğum yapmış ve emzirme sürecinde annelerin "Protez ameliyat anne sütünü engellermi?" düşüncesi ile geldiklerini belirtti. Kesinlikle anne sütünü engellemeyecek şekilde ameliyatlar yaptıklarını aktaran Ölmeztürk, yapılan ameliyatları şöyle anlattı: Kas altı bölgesinden süt kanallarına uzak bir noktadan protezleri yerleştiriyoruz. Güzel bir meme görüntüsü sağlamaya çalışıyoruz. Eğer sarkıklık varsa bunu da belli oranlarda giderici bir ameliyat gerçekleştiriyoruz dedi. 

Diğer yandan meme büyüklüğü şikayeti ile gelen bir bayanıevli ya da çocuğunun olup olmadığını sorduklarını kaydeden Ölmeztürk, meme büyüklüğünde yaşadığımız sıkıntılardan en başlıca olanı boyun ve bel ağrılarının olduğuna dikkat çekti. Bu ameliyatlar diğerlerine göre farklı olduğunu belirten Ölmeztürk, yeni doğan bebeği var ise anne sütünü verip ameliyatı daha sonra yapmaya ikna ediyoruz. 35-40 yaş üzerindeki bayanlarda isememe ameliyatlarının daha rahat yapıldığını görüyoruz. Meme kanseri tedavisinin ardından memesi alınan bayanlarda vücudun belirle bölgelerinden bazı dokular çevirerek protez ile destekleyerek uygun güzel bir meme görüntüsü sağlamaya çalışıyoruz.

Genç bayanlarda ise protez ameliyatlarının çok yapıldığınadikkat çeken Ölmeztürk, bayanlar ile yapmış olduğumuz muayenelerde memenin asimetri ya da sarkık olup olmadığına bakıyoruz. Her şeyden önce hastamızdan ne istediğine bakıyoruz. Bunlardan önce insanlarımız, hastanelerimizde bu tip ameliyatlar yapılır mı yapılmaz mı diye bir düşüncesi oluşuyordu. Artık güngeçtikçe bu tür ameliyatlar çoğalmaya başladı.

BİR BAYAN AYNADA KENDİĞİ BAKTIĞI ZAMAN MUTLU OLMASI GEREKİYOR

Meme sağlığı konusunda hastaların gün geçtikçe bilinçlendiğine vurgu yapan Uzmanı OP. Dr. Avni Hakan Ölmeztürk, bir bayanın elbise giydiği zaman aynanın karşısına geçtiğinde mutlu olması gerekiyor. Meme yapısında birisi sarkık birisi az sarkık olan memeleri olan hastalarımız oluyor. Tabi bu hastalar psikolojik olarak giydiği kıyafetlerde çok yansıyor.Hiç memesi olmayan bayan hastalarım bile oldu. Hakikaten bu bayanlar elbisenin altına sutyen desteği ile sosyal yaşantılarını devam ettiriyorlar. Bize gelen hastalar ameliyat olmasalar bile en azından bilgi almak, fikir almak için de gelebilirler. En azından kafalarında yanlış bilgileri de düzeltebiliriz. Bir plastik cerrahi doktoru olarak güzel meme yapmak bizim işimiz diye düşünüyorum ve bu yönden kendimize disiplinli bir şekilde ameliyatlara girip yapmaya çalışıyoruz. Hastalarımdan aldığım geri dönüşlerde bütün bayanların kendilerini iyi hissetmek için tekrar başvurduklarını görüyorum"diye konuştu.

:) havadan başka bişey değil

rest
14 Ocak 2016 Perşembe 17:44

bence sıradan bir dr.özellikle kadınlar abartıyor :) hayranları hep kadın niyeyse :)

0 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla

adam süper

00000000
03 Temmuz 2015 Cuma 02:38

o ne diyorsa doğrudur bayılıyorum ona

0 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla

Tıpı bitirecek adam

Hasan sabah
22 Haziran 2015 Pazartesi 20:13

Işte tıpı ve Asım Hoca'yı bitirecek adam

5 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Sitemiz yapılan yorumlardan sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

1 Mayıs tatil mi olacak? Resmi açıklama...

1 Mayıs tatil mi olacak? Resmi açıklama...

1 Mayıs tatil olacak mı sorusu, her yıl işçi ve emekçi bayramı kapsamında kutlanan ve bayram niteliğinde mitinglerin düzenlendiği bu günde resmi tatil ilan edilip edilmeyeceği sorusuna yanıt aradı. Geçtiğimiz yıllarda 1 Mayıs'ın tatil ilan edilmesi sebebiyle yine aynı durumun yaşanıp yaşanmayacağını merak eden vatandaşlar, pazartesi gününe denk gelen bu günde planlar yapmaya hazırlanıyor. Peki, 1 Mayıs tatil olacak mı? İşte, detaylı bilgiler

KOCA YUSUF KOLTUĞUNU KÜÇÜK BAŞKANA TESLİM ETTİ

KOCA YUSUF KOLTUĞUNU KÜÇÜK BAŞKANA TESLİM ETTİ

KOCA YUSUF KOLTUĞUNU KÜÇÜK BAŞKANA TESLİM ETTİ

ISPARTA'DA 23 NİSAN BÖYLE KUTLANDI !

ISPARTA'DA 23 NİSAN BÖYLE KUTLANDI !

ISPARTA'DA 23 NİSAN BÖYLE KUTLANDI !

ISPARTA'DA GÜNÜN EN GÜZEL KARESİ

ISPARTA'DA GÜNÜN EN GÜZEL KARESİ

ISPARTA'DA GÜNÜN EN GÜZEL KARESİ

NİSAN AYINDA ISPARTA'DA KAR SÜRPRİZİ!

 NİSAN AYINDA  ISPARTA'DA KAR SÜRPRİZİ!

NİSAN AYINDA ISPARTA'DA KAR SÜRPRİZİ!

BAŞKAN ZÜBEYDE TURHAN’DAN 23 NİSAN MESAJI

BAŞKAN  ZÜBEYDE  TURHAN’DAN 23 NİSAN MESAJI

BAŞKAN ZÜBEYDE TURHAN’DAN 23 NİSAN MESAJI

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

Demirel'in Ölmeden Önceki Son Röportajında Koalisyonla İlgili Sözleri

Demirel'in Ölmeden Önceki Son Röportajında Koalisyonla İlgili Sözleri