20 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,490 TL
  • 5,287 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

KAÇAN BALIK BÜYÜK OLUR

Belediye, müteahhidin borcuna karşılık mülk almak için ITKM'deki işyerlerinin m2 fiyatı için 3 ayrı yerden fiyat tespiti yaptırdı. Sonuç, 'vah Isparta vah' dedirtici...

Isparta

325 MİLYON TL ELİMİZDEN GİTTİ

      Balaman'ın 2005'de cami, fuaye ve kültür merkezi karşılığında kat karşılığı modeli ile ihale ettiği Ticaret ve Kültür Merkezi'nde Isparta'nın kaybı ortaya çıktı. Müteahhidin 12 milyon TL'ye yakın ana borcuna karşılık işyeri almaya karar veren Belediye, 3 ayrı yerden fiyat tespiti yaptırdı. ITKM'deki ticari alanların ortalama m2 değerinin 6500 TL olduğu bildirildi. 50 bin m2'lik tamamı Belediyeye ait Halk Pazarı'nın 2013 tarihi itibariyle değeri 325 milyon TL ama artık orası Ispartalının malı değil.

KÜLTÜR BELEDİYE'NİN TİCARET MÜTEAHHİDİN

            2005 yılında kat karşılığı usulü ile ihaleye çıktı. Yüzde 43'ü Belediyenin, yüzde 57'ü müteahhidin diye açıklandı. Döneminde 2 kez zeyilname yapıldı, ticari alanlar artırıldı. Belediyeye fuaye, kültür merkezi ve cami kaldı, 2 bin araçlık ortak kullanım alanı olan otoparkın da Belediyenin olduğu bildirildi.

BELEDİYEYE 43 DÜKKAN ALDI

            Göreve geldikten sonra ITKM'de 3.zeyilname yapıldı. Zeyilname sonucunda Isparta Belediyesi'ne ortalama 70'er metrekareden oluşan 43 dükkan alındı. Şimdi de 12 milyon TL'lik borca karşılık 2 büyük işyerinin tapusu alınacak. 43 dükkanın ortalama değerinin 20 milyon TL.

Akdeniz, defalarca yazdı, Isparta Belediyesi'nin şimdiki yönetimini uyardı. Isparta Belediyesi'nin büyük kaybının giderilmesi, Isparta'ya ait olan koskaca 50 bin m2'lik değerli arsadan doğan halkın hakkının geri alınması için usandırıcıya kadar yazdık. Mahkemelerce atanmış bilirkişi raporlarında Isparta Belediyesi'nin kaybı tescillendi ancak gelinen nokta 'vah Isparta vah' dedirtici.

Isparta Belediyesi yönetimi, ITKM yüklenici firması Kadıahmetoğulları'nın zeyilname ve inşaatın teslim süresinin geciktirilmesinden kaynaklanan borcunun 12 milyon TL'lik ana parasının tahsili için bir formül geliştirdi. Borcun ana para kısmı kadar ITKM'de yapımı tamamlanan işyerlerinde dükkan alınması kararlaştırıldı. Bu doğrultuda başkanlık makamı tarafından meclisten yetki talep edildi. Diğer yandan 50 bin m2'lik inşaat alanına sahip ITKM'deki işyerlerinin şimdiki değerlerinin tespiti amacıyla resmi süreç başlatıldı. Belediye ilgilileri 3 ayrı yerden değer tespiti yaptırdı. Gelen değer tespiti raporları doğrultusunda ITKM'de bir işyerinin ortalama m2 fiyatı belirlendi. ITKM'de işyerlerinin m2 fiyatının bugünkü piyasada değerinde 6500 TL olduğu tespit edildi.

            Söz konusu değer tespite göre Isparta Belediyesi, 12 milyon TL'lik alacığına karşılık yaklaşık 2000 m2 büyüklüğünde işyeri alabiliyor. Meclisten ilgili komisyona havale edilen başkanlık teklifinin temmuz ayında yapılacak toplantıda kararlaştırılması bekleniyor.

            Belediyenin alacağına karşılık dükkan alması ve bunun için gereken değer tespitini yaptırması Isparta'nın ITKM'deki kaybını ortaya koydu. Tamamı Isparta Belediyesi'ne ait 50 bin m2'lik eski adıyla halk pazarının şimdiki değeri 325 milyon TL olarak karşımıza çıkıyor. Isparta'nın 2005'de yapılan ITKM ihalesi 325 milyon TL'lik kayba uğradığı değer tespit raporları ile de ortaya çıkmış oluyor.

            Balaman döneminde sadece cami, fuaye ve kültür merkezinin Belediyeye pay olarak alındığı ITKM'de bugün Isparta Belediyesi'ne ait 43 dükkan bulunuyor. Günaydın'ın başkanlığı döneminde yapılan 3.zeyilname ile alınan 43 dükkanın ortalama 70'er m2'den oluştuğu öğrenildi. Bu dükkanların değerinin de 6500 TL olduğu göz önüne alındığında Isparta Belediyesi'nea 20 milyon TL'lik taşınmaz kazandırıldığı görülüyor.

KADIAHMETOĞULLARI'NIN

BORCU TOPLAMDA 26 MİLYON

Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi:

            İhale: 30.09.2005

            Yer teslimi: 18.07.2005

            Sözleşmedeki bitiş tarihi: 18.07.2008

            2.Zeyilname ile 6 ay ek süre verildikten sonra bitiş tarihi 27.02.2009'a çıkarılmış.

            Isparat Belediyesi, 2010 yılında projenin günün şartlarına uygun hale getirilmesi, yangın merdivenleri, acil çıkışlar ve güvenlik önlemleri için 3.zeyilnameyi yaptı.

            Zeyilnamelerden kaynaklanan Belediye alacığı, gecikme cezaları ve faizi ile birlikte 11.4 milyon TL.

            Emlak vergileri ve gecikmeleri ile birlikte 14.5 milyon TL.

            Toplam alacak 26 milyon TL. Ankcak bu alacağın 14.5 milyon TL'si mahkemelik.

            Belediye 14.5 milyon TL'lik alacağına karşılık icra gönderdi ancak mahkeme durdurdu. Belediye yönetimi de bu konuyu temyize götürdü.

            Belediye mahkemelik kısım dışındaki borca karşılık ITKM'den işyeri alacak.

 

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR