09 Ağustos 2020 Pazar

ISPARTA
HER YENİ DOĞAN BEBEĞE 130 TON BETON DÜŞÜYOR

HER YENİ DOĞAN BEBEĞE 130 TON BETON DÜŞÜYOR

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE YENİ BİNA

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE YENİ BİNA

NİTELİKLİ DOĞAL KORUMA ALANI İLAN EDİLDİ

NİTELİKLİ DOĞAL KORUMA ALANI İLAN EDİLDİ

ÜZÜM PAZARI RESTORASYONU BAŞLIYOR

ÜZÜM PAZARI RESTORASYONU BAŞLIYOR

KAÇAK AVLANAN KEREVİTLER GÖLE BIRAKILDI

KAÇAK AVLANAN KEREVİTLER GÖLE BIRAKILDI

Isparta

ISPARTA Eğirdir Gölü'nde kaçak olarak avlanan 1630 kilo kerevit törenle tekrar göle bırakıldı.

Kerevitlerin göle salınması için Eğirdir Limanı'nda program düzenlendi. Programa Kaymakam Adem Çelik, Tarım ve Orman İl Müdürü Enver Murat Dolunay, İl Müdür Yardımcısı Uğur Turgut, Eğirdir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ufuk Akçimen, Emniyet Müdür vekili Ömer Gürlek katıldı.

Kaymakam Adem Çelik, 1 Kasım 2019 itibariyle kerevitte avlanma yasağı başladığına dikkati çekerek, "Bu tarihten sonra dönem dönem kaçak kerevit avcılığına rastlıyoruz ve bu bizleri üzüyor. Bütün vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Çünkü kerevitin popülasyonunun devamı ve sürdürülebilir ve bir kerevit popülasyonunun sağlama noktasında bu yasaklar çok önemli ve yasaklara uyulması gerekiyor. Biz sürdürülebilir balıkçılık adına, yasa gereği bu kerevitlere el koyduk ve tekrar göle bıraktık" dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Enver Murat Dolunay, "Kerevit yasağı 1 Kasım itibariyle başladı. Isparta genelinde toplam 300 tonluk bir kerevit kotamız vardı. Bu kota su ürünleri avcılarımızın lehine olarak 500 tona çıkarıldı. Yani üretimde bir artış var. Ama bu kaçak avcılıkları önlememiz lazım. Normalde üretimin eski seviyesine dönme potansiyeli var. Bu tip kaçak avcılık bizleri sıkıntıya sokuyor. Kooperatiflerimizden isteğimiz bu yasak dönemlere dikkat etmeleri. Gerekli kanuni işlemleri yapacağız. Kerevitte eski potansiyellerimize dönmek üzereyiz" diye konuştu.

Konuşmalardan sonra kerevitler göle salındı.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Onder

12 Ocak 2020 Pazar 19:02

Kaçak avlanan kerevitler için tören düzenlenmesi, çok enteresan yaww..

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR