23 Mart 2018 Cuma

  • 3,957 TL
  • 4,889 TL
  • 170,88 TL
  • 116.603
ISPARTA 10°
KORKUNÇ KAZA 1 ÖLÜ 2 AĞIR YARALI

KORKUNÇ KAZA 1 ÖLÜ 2 AĞIR YARALI

GENEL BAŞKANDAN BİLGİÇ İTİRAFI

GENEL BAŞKANDAN BİLGİÇ İTİRAFI

ISPARTA'DAKİ O KAZADA 2 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

ISPARTA'DAKİ O KAZADA 2 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

ISPARTA’YA YAPILAN YATIRIMLAR

ISPARTA’YA YAPILAN YATIRIMLAR

KABACADAN DÜNYAYA PATPAT SATIYORLAR...

Isparta''nın Senirkent İlçesine bağlı Büyükkabaca Beldesinde tarım aracı olarak üretilen patpatlar Rusya, Moldovya, Gürcistan ve Kuzey Irak başta olmak üzere çok sayıda dünya ülkesine ihraç ediliyor. 10 atölyede yapılan seri üretim sayesinde belde Türkiye'nin ve dünyanın patpat üretim merkezi haline geldi. Bir otomobil kadar güvenli hale getirilen patpatların piyasa değeri ise 8 bin TL.

Isparta

Türkiye’nin en genç Belediye Başkanları arasında yer alan AK Partili Belediye Başkanı Ali İhsan Temurçin, tarım aracı olarak kullanılan patpatların güvenlik donanımlarının artırılmasıyla üretiminde yeniden canlanma yaşandığını söyledi.

 
‘PATPAT BİZİM MODERN EŞEĞİMİZ’
 
Türkiye’nin birçok vilayeti başta olmak üzere Kuzey Irak, Rusya, Moldovya ve Gürcistan gibi dünya ülkelerine de patpat ihraç ettiklerini kaydeden Temurçin, “Büyükkabaca’da bizim modern eşeğimiz bu. Önceden evin önüne eşek bağlarlardı. Şimdi her evde 1 ya da 2 patpat var. Bu araçla ilaçlama yapabiliyorsun. Odun kesebiliyorsun. Su pompalayabiliyorsun” dedi. 

Araçların 2 tona kadar yük taşıma kapasitelerinin bulunduğunu ifade eden Başkan Temurçin, patpatların piyasa değerinin ise 8 bin TL olduğunu bildirdi.  Temurçin, “Patpatlar ucuz ve az yakıt tüketiminden dolayı tercih ediliyor. Traktör 1 lira yakıyorsa, patpat altmış kuruş yakıyor” diye konuştu. 

 
TAKSİ KADAR GÜVENLİ
 
Patpatın artık taksi kadar güvenli olduğuna dikkat çeken Temurçin, “pat pat üretiminin bir ara güvensiz olması nedeniyle üretimi durdurulmuştu. Ama şimdi fonksiyonel olarak daha da değiştirdik. Güvenli hale getirdik. Korumalıklar yaptık.  Fren düzenekleri değişti. Taksi de nasıl güvende iseniz pat patta da o kadar güvenlisiniz” görüşlerine yer verdi. 

Temurçin patpat üretiminde yaşanan tek sıkıntının değişik parçalardan üretilmesi nedeniyle patent alamadıkları olduğunu sözlerine ekledi. Bir patpat ise ortalama bir haftada teslim ediliyor. Belediye Başkanı Temurçin, üretim yapan firmaların hepsinin çalışması halinde beldede aylık 40’ın üzerinde patpat üretimi gerçekleştirilebildiğini söyledi

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR