22 Ocak 2021 Cuma

KISITLAMALAR KALKACAK MI? İKİNCİ KADEMEYE GEÇİLİYOR!

KISITLAMALAR KALKACAK MI? İKİNCİ KADEMEYE GEÇİLİYOR!

BABASININ ÖLDÜĞÜNÜ ÖĞRENDİ

BABASININ ÖLDÜĞÜNÜ ÖĞRENDİ

KORONAVİRÜS AŞISINI KİM NE ZAMAN OLACAK?

KORONAVİRÜS AŞISINI KİM NE ZAMAN OLACAK?

LİSE ÖĞRENCİSİ GENÇ KIZ HAYATINI KAYBETTİ

LİSE ÖĞRENCİSİ GENÇ KIZ HAYATINI KAYBETTİ

ITKM İNŞAATI TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

ITKM İNŞAATI TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

Isparta

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve meslek odaları başkanları, Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi (ITKM) inşaatında incelemelerde bulundu. Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, ITKM’nin bitirilmesi yönündeki çalışmaların aralıksız devam ettiğini söyledi.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, beraberinde İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Şeref Korkmaz, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdurrahman Demir, Mimarlar Odası Başkanı Semih Göçer, Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Güner Merdan, Makine Mühendisler Odası Başkanı Burak Büyükaşıcı ve Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Oya Cengiz ile birlikte ITKM inşaatında incelemelerde bulundu, çalışmalarla ilgili bilgiler aldı.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve beraberindekiler, ITKM Kültür Merkezi bölümü ile diğer inşaat alanlarındaki çalışmalara ilişkin bilgiler aldı. İnşaat firması yetkilileri, inşaatta havalandırma, elektrik tesisatı ile birlikte diğer çalışmaların devam ettiğini belirtti.

İnşaat ve mimari uygulama çalışmaları hakkında bilgiler veren yetkililer, Kültür Merkezi bölümündeki çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini, yalıtım çalışmalarının büyük oranda tamamlandığını belirttiler. Kültür Merkezi bölümünde akustik sistem çalışmalarının sürdüğünü belirten inşaat yetkilileri, dekorlar için de mimari uygulamalar yapıldığını söyledi.

ITKM’deki işyerlerinin kiralanmasına ilişkin de bilgiler veren yetkililer, görüşmelerde yüzde 80 düzeyinde yol alındığını ve büyük firmalarla anlaşmaların sağlandığını söylediler. Yetkililer, “Mağaza yerleşimleri anlamında kiralama görüşmelerimiz devam ediyor. Büyük firmalarımızla ön anlaşmalar yapıldı ve yerleştirme çalışmaları sürüyor. Bu arada yerel markalarla da görüşüyoruz ve yerel markalardan da yer vermeye çalışıyoruz” dedi.

Başkan Başdeğirmen’in incelemelerine eşlik eden oda başkanları da, çalışmaların güzel gittiğini ve bir an önce tamamlanmasını arzu ettiklerini belirterek, “Burası şahane bir tesis ancak uzun süre atıl kaldı. Ciddi bir maddi kayıp var. İnşallah bir an önce biter” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Şeref Korkmaz da, “Biz buraya girdik ve çalışmaları gördük. Dışarıdaki bir vatandaş içerideki bu çalışmayı bilemiyor. Gelip durumu gördüğümüzde 10-12 yılda hiçbir ilerleme olmamış, ancak şu 4-5 ayda ilerleme yüzde 80 seviyelerine çıkmış. Yani son 4 ayda yüzde 25-30’luk bir ilerleme var. Bu çok büyük bir fayda” ifadelerinde bulundu.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, ITKM inşaatında 9 aydan buyana yaklaşık 250 işçi ile çalışmaların devam ettiğini belirterek, çalışmalarda sona yakın olduklarını söyledi.  Başdeğirmen, “İnşaatın yüzde 67’lik seviyesinden, yüzde 20’likte kaybımız var. O yıpranma döneminde yüzde 10’unu kaybetmişiz, yani yüzde 55’lere inmiş. Bizim şu anda yüzde 80’e gelmemiz demek büyük bir artış göstermemiz demektir. Halen tadilatlarımız devam ediyor. Yer fayanslarını sökmeye devam ediyoruz. 160 bin metrekarelik bir alanda çalışılıyor. İnşaat alanındaki hafriyatını atmak üç ay sürdü. Şu anda 250 kişi çalışıyor. En kısa zamanda inşallah çalışmaları bitireceğiz” şeklinde konuştu.

 

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR