05 Ağustos 2020 Çarşamba

ISPARTA
ISPARTA’DA MASKE DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

ISPARTA’DA MASKE DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

ISPARTA’DA BU ARACI GÖRENLER BÜYÜK ŞOK YAŞADI

ISPARTA’DA BU ARACI GÖRENLER BÜYÜK ŞOK YAŞADI

MAHALLE HALKININ ASANSÖR SEVİNCİ

MAHALLE HALKININ ASANSÖR SEVİNCİ

ISPARTALI KADINLAR MEHTERAN TAKIMI KURDU

ISPARTALI KADINLAR MEHTERAN TAKIMI KURDU

ITKM GERÇEKLERİ

ITKM GERÇEKLERİ

Isparta

GERÇEK GÜNDEM

Mustafa BAŞ YAZIYOR

Merhaba değerli okuyucularım. Geçen hafta başladığım ‘Gerçek Gündem’ köşemle bir kez daha sizlerle birlikteyim.

Bilindiği gibi, ben ve Gazeteci abim değerli arkadaşım Tarkan Çetin ile birlikte BLT Türk Televizyonunda her hafta Çarşamba günleri bu köşemin ismi olan ‘Gerçek Gündem’ adıyla program yapıyoruz. Programımızın bu haftaki konuğu MHP İl Başkanı Nail Bayram idi.

Kendisine, Isparta gündemi ile ilgili ve başta ITKM olmak üzere tüm konularda sorular sorduk ve kendisi de gerek şahsının gerek partisinin bu konulara bakışını programımız aracıyla kamuoyuna aktardı.

 Tüm Isparta kamuoyunun da yakından takip ettiği gibi, şuanda Isparta gündeminin bir numaralı gündem maddesi Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi yani kısa adıyla ITKM’dir.

 Ben bugünkü yazımda sizlere bu inşaat konusunda temel atılışından bugüne kadar gelinen süreci aktaracağım. Sanıyorum, yazımı okuyunca ITKM ile ilgili kafanızdaki soru işaretlerinin yok olacağını veya en aza ineceğini düşünüyorum.

İŞTE 22 YILDIR BİTİRİLEMEYEN ITKM’DEKİ GERÇEKLER…

Temeli 1997 yılında atılan ve aradan geçen 22 yılda hala inşaat halinde olan Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi 4 Başkan ve 5 dönem görmesine rağmen yılan hikayesi olmaya devam ediyor. Vatandaş ise tepkili;  “Bırakın çekişmeleri bitirin artık ITKM’yi”

Isparta’nın kanayan yarası haline gelen ve yapımı yılan hikayesine dönen Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi (ITKM) inşaatı yaklaşık iki yıldır yine durmuştu.

4 ayrı Belediye Başkanlığı döneminin ardından beşinci dönemi de gören ITKM inşaatının bitirileceğine dair iki yıl önce halkta beliren umut ışığı yerini yine belirsizliğe bıraktı. Ancak, şu günlerde yaşanan gelişmeler inşaatın yeniden başlayacağı yönünde ve vatandaşı umutlandırıyor.

Eski Çarşamba Pazarı olarak anılan alandaki yenileme çalışmaları 1997 yılında dönemin Belediye Başkanı Mehmet Aybatılı tarafından başlatıldı. Aradan geçen dönemde 4 ayrı belediye başkanlığını eskiterek beşinci dönemi gören ITKM inşaatı 2015 yılında Isparta Belediyesi'nin fesih çıkışından sonra yeniden başlamış ve o dönem yüklenici firma olan Kadıahmetoğulları firması 400 işçi ile gece gündüz haftanın 7 günü hummalı bir çalışma yürütmüştü.

ÖNCE KAYYUM ATANDI, SONRA

SÖZLEŞME FESİH DAVASI AÇILDI

Ancak, tüm bu çalışmalar 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından yapılan FETÖ operasyonları ve ayıklama çalışmaları neticesinde Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi (ITKM) inşaatını yapan şirket olan Kadıahmetoğulları firmasına kayyum atanmasıyla yeni bir boyut kazandı.

2016 yılının Ekim ayında gerçekleşen bu kayyum atamasının ardından tekrar duran inşaatla ilgili olarak bu defa Isparta Belediyesi Kasım 2016’da söz konusu firma ile yapılan sözleşmenin feshi için dava açtı. Konu mahkemeye intikal ettiği için aradan geçen yaklaşık 1,5 yıllık zamanda ITKM inşaatına bir çivi bile çakılmadı, çakılamıyor. Dolayısıyla, ITKM’deki sürünceme devam ediyor.

ITKM, BİR KEZ DAHA SİYASİ ÇEKİŞMEYE SAHNE OLUYOR

Netice olarak; temelinin atıldığı 1997 yılından bu yana çeşitli zaman aralıklarıyla şehirde siyasi tartışmalara konu olan Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi (ITKM) inşaatı bir kez daha siyasi çekişmelerin odağında.

ITKM BİTSİN ARTIK

Kamuoyu artık bu konuda en küçük bir laf, en küçük bir sürünceme istemiyor ve inşaatın bir an önce bitirilerek merkezin hizmete açılmasını istiyor.

ITKM’nin 22 yıldır bu şehrin gündeminde olduğunu ve adeta sürüncemede kaldığını ifade eden vatandaşlar, kendileri ile yaptığım görüşmelerde bana bu konuda siyasiler arasında yapılan tartışmaların kendilerini çok rahatsız ettiğini ve bu konuda yapılacak en güzel işin oranın el birliği ile bir an önce bitirilmesi olduğunu ifade ettiler. Konu ile ilgili görüşlerini açıklayan vatandaşlar, “Söz konusu inşaat güya 31 Aralık 2015 tarihinde bitecekti. Yine bitmedi ve yine olmadı. 2018 yılı itibariyle 21’inci yılına giren eski Çarşamba pazarı alanındaki inşaat şehri çok rahatsız ediyor.

KISIR ÇEŞİKMELERİ BIRAKIN SONUCA GİDİN

Dönemin Belediye Başkanı Mehmet Aybatılı 1997 yılında tarafından halk arasında Çarşamba Pazarı olarak bilinen alanda başlattığı yenileme çalışması, ardından gelen mevcut Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın tarafından binaların çürük olduğu ve projenin geleceğe uygun olmadığı gerekçesi ile  yeni bir proje yapılmıştı. Yusuf Ziya Günaydın’ın başladığı proje ise Belediye Başkanlığını Hasan Balaman’a kaptırması nedeniyle yarım kalmış ve dönemin Belediye Başkanı Hasan Balaman tarafından 2006 yılında kat karşılığı usulü ile ihaleye çıkarak mevcut ITKM projesinin inşaatına başlanmıştı.

 İhaleye çıkıldığında 2009 yılında inşaatın tamamlanması hedefleniyordu. 1997’de başlayan ve 2006’dan buyana mevcut proje ile devam eden çalışmalar Hasan Balaman’ın belediye başkanlığı döneminde tamamlanamadı.

Ardından yeniden Isparta Belediye Başkanı seçilen Yusuf Ziya Günaydın projeyi bozmadan bitirilmesi için çalıştı. Hatta bu arada 3 kez zeyilname yapılarak proje tadilatına gidildi.

Fakat projenin bitişine ilişkin defalarca tarih verilmesine rağmen bir türlü beklenen mutlu sona ulaşılamadı. Her zaman Isparta’nın bir numaralı tartışma konusu oldu. Artık bu tartışmaların sona ermesini ve sonuca gidilmesini istiyoruz’ dediler.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Belediyede yönetimin değişmesinin ardından ITKM konusu yeni bir boyut kazandı.

 Bu konuda gelinen son noktada ise Isparta Belediye Meclisi, ITKM konusunda TMSF ile protokol imzalanması kararını İYİ Parti ve MHP grubunun red oyuna karşılık Ak Partililerin oylarıyla yani oy çokluğu ile meclisten geçti. Şimdi, TMSF ile protokol imzalanarak inşaatın başlaması bekleniyor.

ITKM’NİN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi 4 Başkan 5 dönem gördü. Belediye – Mimarlar Odası işbirliği ile ulusal yarışma açıldı. Yarışmaya Mimar olarak katılan Yusuf Ziya Günaydın'ın projelerden birisi 17, diğeri 22.oldu. Birinci gelen projenin uygulamasına Belediyenin imkanlarıyla başlandı.

 1999'da Belediye Başkanı seçilen Günaydın, 4.5 yıl telif haklarından doğan hukuki sürecini çözmek için uğraştı, seçime 6 ay kala yine ikinci bir projenin temelini atıp, inşaata başladı. 2004 yerel seçimlerinden çıkıldığında yeni yönetimin masasında 2 ayrı Çarşamba Pazarı Projesi ve inşaatı vardı.

2004'de Isparta Belediye Başkanı seçilen Hasan Balaman,2006 yılında kat karşılığı usulü ile ihaleye çıkarak Belediye aleyhine adaletsiz bir paylaşım öngören sözleşmeye imzasını attı. Isparta Belediyesi'ne sadece otopark, cami, kültür merkezi ve meydanların kaldığı paylaşım sözleşmesi gereğince 51 bin m2'lik alanda yarı açık AVM modeli inşaatına başlanamadı. Bu dönem yüklenici firma ile Belediye yönetim arasında Isparta'nın aleyhine olacak 2 ayrı zeyilname (imar tadilatı) imzalandı.

5 yıllık aradan sonra yeniden iş başına gelen Yusuf Ziya Günaydın'dan Ticaret ve Kültür Merkezi Projesi İhale sözleşmesini feshederek, Isparta'nın kaybettiği malını geri alma yönünde radikal bir adım beklerken iş hiç beklenmediği bir şekilde yol aldı. Önce '25 dükkan müteahhitten kopardık' sonra '43 dükkan aldık' gibi açıklamalarla ITKM'de kurulan düzen aynen devam etti. 2014'de yeniden seçilerek Isparta'da 3.dönem belediye başkanlığı yapma şansına ulaşan Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, inşaatın tamamlanması için ihale sözleşmesinin tek taraflı fesh edilmesi yönündeki resti etkili oldu. Kamuoyunun da baskısıyla müteahhit tekrar iş başı yaptı. Kısa sürede fiziki gerçekleşme yüzde 95 oranına ulaştı. Müteahhit firma, 'geçici kabul' yapılması istemiyle 31 Aralık 2015 tarihinde Isparta Belediyesi'ne başvurdu.

Süreç bu şekilde işlerken 2016 yılında İçişleri Bakanlığı'ndan görevlendirilen müfettişin, ITKM'nin geçici kabul süreciyle ilgili değil, projenin ilk gündeme geldiği dönemden bugüne kadarki iş ve işlemleri incelemek ve gecikmenin sebeplerini araştırmak için geldiği ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı'nca görevlendirilip, Isparta Valiliği'nde kendisine tahsis edilen odada çalışmalara başlayan Başmüfettişin, özellikle 2006'da yapılan kat karşılığı ihalesi ve ihaleden sonra 2'si Balaman, 1'i Günaydın döneminde yapılan 3 zeyilnameye (imar tadilatı) ilişkin işlemlerle ilgili belge istediği öğrenildi. İnceleme sonunda Isparta gündemini 22 yıldır meşgul eden eski adıyla Halk Pazarı Projesi'yle ilgili kamu vicdanının rahatlatacak sonuçların çıkması temenni ediliyordu. Fakat, bu konudan da bir sonuç çıkmadı.

 Sizlere bu yazımda, ITKM’nin dününden bugününe kadar geçirdiği süreci aktarmaya çalıştım. Umarım, kafanızdaki soru işaretlerine cevap bulmuşumdur.

 Saygılarımla…

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

İŞSİZLİKMİİİ GÖREN VARSA SÖYLESİ.

18 Kasım 2019 Pazartesi 07:49

MUSTAFA KARDEŞ SİZE BİR KOŞMA VERİYORUM. BİRAZ ARUZ BIRAZ NESNE.22740 BUNDAN KİMENE.LİSANS VE ÖNLİSANSNEISPARTA SPR ATMIŞ GİNE 3 TANE.DUYAN VARSA SÖYLESİN HEPSİ ŞAHANEGÖNÜLDERKİ İŞSİZLİGE Bİ ÇAREBİÇAREBİR EN GERÇEK GÜNDEM İSTER ABİ.

yılan hikayesi başlangıcı

17 Kasım 2019 Pazar 12:14

kadıahmetoğullarına kültür sinemasında ihaleyi hangi mühendis verip ısparta nın başına bela etti

Serdar

17 Kasım 2019 Pazar 09:48

Yazıyı okumadan yorum yapan ahkam kesen arkadaşlar okuma özürlüsünüz çünkü teknoloji aklınızı almış, baştan ortadan sondan okuyunca anlayıp özet çıkaracağınızımı sandınız ,ıspartayı yönetmeye talip olan ve yönetenlere bakın bakalım nasıl zengin olmuşlar hala birileri partilerine laf söyleyince dikiliyor sonra ıspartamız diyor bu nasıl bir cehalet ,

ORHAN GENCEBAY

17 Kasım 2019 Pazar 09:43

Tam bir politik yazı olmuş. ne ona dokunayım, ne buna dokunayım. inşaat neden ertelendi, kim ne dedi, neyi, kabul etmedi. sizin yazdığınız satırları küçüğünden büyüğüne zaten vatandaş da biliyor. bilinmeyen bir şey yazsaydınız keşke. neden zayilnameler yapıldı. şu an kaç dükkan veriliyor, geçmişte kaç dükkan verilmişti gibi gibi.

Acı Gerçek

16 Kasım 2019 Cumartesi 21:17

Yazı eksik eski belediye başkanı Yusuf Ziya GÜNAYDIN tarafından 100 dükkanın tapularıyla birlite Kadıahmetoğullarına verildiğini ve bunlarla alına kredinin 1 kr'nun dahi Isparta'ya yani ITKM inşaatına harcanmadığını niye yazmadınız

Deniz

16 Kasım 2019 Cumartesi 21:16

Isparta kazanımlarından vazgeçildiğini de yazsana...çok soru işareti var

Isparta

16 Kasım 2019 Cumartesi 21:04

Allah için YZG Isparta’nın hakkını savunmuş. Kendi arsanız olsa verirmisiniz. Bir işi ne olursa olsun yapmak herkesi vermek teslim etmek değil doğru olanı yapmak önemlidir.

Vatandaş diye başlık atan

16 Kasım 2019 Cumartesi 20:41

Vatandaş diye başlık atan bozuntu yok yusuf ziya belediyenin hakkını savunmuşta belediyenin hakkını savunduğu içinmi sürünmecede bıraktı ınşaatı hem varsay aldı o inşaat hizmet görmedikten sonra yusuf ziyanın engeliyle çürüyüp gittikten sonra alsa ne faydası olcek ıspartaya

hüsam

16 Kasım 2019 Cumartesi 20:39

vatandaş a bir mehape li olalak son parağrafı okuyarak yorum yapman ,dünya basın tarıhıne altın harflerle ısmını yazdırmayı gerektiriyor. bu nasıl bır zeka dır ki ;son parağrafı okuyup hemen amacı anlamak her bebeyiğidin harcı değil sen olsan olsan türkücü olabilürsün..

Vatandaş

16 Kasım 2019 Cumartesi 19:59

Bu yazıdan anladığım burası yüklenici firmaya peşkeş çekilmiş resmen.Valla helal olsun Yusuf Ziyaya belediyenin hakkını savunmuş.Belediyenin malı demek Ispartalının malı demek.Sen kendi arsan olsa bu şartlarda verirmisin mütahite ben olsam vermem niye vereyim benim malım delide mütahite geçincemi akıllanacak.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR