22 Mayıs 2018 Salı

  • 4,574 TL
  • 5,396 TL
  • 189,93 TL
  • 102.258
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

İŞTE APART FERYADINDA SON NOKTA

SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu'nun kapmüs içerisine apart yapacağı söyleminden sonra Isparta'da bulunan aparçılar ayağa kalkmıştı. Günlerdir süren tartışmalarından ardından yine kentin en büyük yurt ve apart işletemcisi Hüseyin Gökhan İşler, Bomba 32'ye yaptığı özel açıklamalarda hem destek verdi hem de apartçılık gerçeklerini gün yüzüne çıkardı.

Isparta
Son günlerin gündemini oluşturan öğrenci yurtları konusunu; Bu defa bir yurt işletmecisi aynı zamanda S.D.Ü. Mezunu maden mühendisi olan genç iş adamlarımızdan Hüseyin Gökhan İŞLER 'e sorduk: 

         ISPARTAMIZ-ÜNİVERSİTEMİZ-ÖĞRENCİLERİMİZ ve ESNAFIMIZ bir bütünün tamamlayıcılarıdır. Halkalardan birinin kopmasıyla dengelerin bozulabileceği, amacımızın Isparta’nın kalkınması olduğu asla göz ardı edilmemelidir. Üniversitemizin her yıl 16-17 bin  kontenjan alarak tercih edilir bir konuma getirilmesi, geleceğimiz olan öğrencilerimizin Isparta’da  meslek sahibi olup ilimizden ayrılması ve bu ayrılığın mutlu, sevecen ve hoş bir sedayla olması asıl önemli noktalardır. Maksat geleceğimiz olan neslin kırılgan olmadan, ülkesini, insanını seven birer birey olarak hayata başlamış olmasıdır.

           Bana göre Üniversitede yapılması planlanan yaşam kompleksi ile ilgili konun bilgi kirliliğine kurban gitmemesi gerekmektedir. Bunun için doğru yerde, doğru zamanda ve gelecekte olabilecekleri düşünerek doğru bir öngörü ortaya koyarak konuya bakmak gerekir. Üniversiteler her yıl öğrenci kaydı yapabilmek, YÖK’den yüksek sayıda kontenjan alabilmek, yeni bölümler açıklayabilmek için öğrencilere çeşitli promosyonlar, çeşitli sosyal imkanlar sunmaktadırlar. Son yıllarda rekabetin atması nedeniyle kamu ve özel çoğu üniversite rektörünün kayıt öncesi üniversitelerinin tanıtımlarını ulusal televizyon kanallarından bizzat yaptıklarını izlemekteyiz. Bu televizyon programlarında barınma, restaurant, cafe, spor vb sosyal imkanların tanıtıldığını, çeşitli miktarlarda bursların verildiğini görüyoruz. Bizim kıymetini bilmek zorunda olduğumuz ilimiz ekonomisine 65 bin öğrencisiyle büyük katkı sağlayan üniversitemizin de barınma, yeme-içme, güvenlik, sosyal aktivite, sağlık, spor gibi konularda yapacağı atılımlar yılda 16-17 bin gibi önemli bir öğrenci kontenjanın önümüzdeki yıllarda da devamlı ve kalıcı olarak SDÜ’yü tercih etmesine neden olacaktır. Ayrıca üniversitemizin bu kontenjanı alarak sürekliliğini sağlayabilmesi için diğer üniversitelerde olduğu gibi( Akdeniz Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, özel üniversiteler, vakıf üniversiteleri vb çoğaltmak mümkün,) modern çağın gerekliliklerine ve bölgedeki diğer üniversitelerden farklılık yaratarak ön plana çıkmayı başarması gerekmektedir.

Kanaatim, üniversitemiz kendi hinterlandı dahilinde bu sürecin hızlanması açısından yaşam merkezi kurmak için bir adım atmıştır. Buradaki bakış açısının üniversitenin rekabet gücünü artırarak öğrenciler tarafından tercih edilebilirliliğini  garanti etmeyi öngörmüş olduğudur.  65 bin gibi bir yüksek öğrenim mevcudu içerisinde her yıl alınması kesin gözüyle bakılan 16-17 binlik bir kota bizi gerçek anlamda devletine vergisini veren, denetimli yurtlarımıza fazla bir negatif etki yapacağı kanaatini taşımamaktayım. Asıl yapılması gerekenin Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi odasının bir araya gelerek dağı taşı yurt ve apart olan, denetimden uzak, vergisini vermeyen, kendi evini fahiş fiyatla 8-10 kişiye  verip kendisi daha ucuz kiraya çıkan, yurt işletmeciliğini sadece yatma kalkma olarak gören, sağlıksız, güvenliksiz yerleri apart ve yurt diye ileri süren, yatırım yapmadan mevcut evlerini kiraya vererek Ispartamızın da zarar göreceği duruma sokanlara da çözüm düşünülmesidir.

SONUÇ OLARAK 65 BİN ÖĞRENCİSİYLE BÜYÜK  KATMA DEĞER YARATAN BİLİM MERKEZİMİZE ÜNİVERSİTEMİZE SAHİP ÇIKARAK GÜZELE, İYİYE, BİRLİĞE, YURT İŞLETMECİLERİYLE, ÖĞRENCİLERİYLE, REKTÖRÜYLE BÜTÜN OLARAK SAĞDUYUYLA SAHİP ÇIKALIM. ORTA YOL HERZAMAN VARDIR, SU DOLU BARDAĞA BAKIŞ ÖNEMLİDİR. TEMENNİM ODUR Kİ ISPARTA HALKIMIZ SAĞDUYSUNDAN ÖDÜN VERMESİN.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR