24 Mayıs 2018 Perşembe

  • 4,782 TL
  • 5,619 TL
  • 199,47 TL
  • 101.762
ISPARTA 18°
HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

İŞTE ALTAN FARKI!

Isparta FETÖ/PDY operasyonlarında nüfusa oranla Türkiye'de ilk sırada yer aldı. Büyükşehirlere oranla açık ara birinci çıkan Isparta, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerin önünde yer aldı.

Isparta

Türkiye genelinde FETÖ/PDY'ye yönelik sürdürülen operasyonlada Isparta, nüfusa göre değerlendirildiğde gözaltına alınan kişi sayısı açısından İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illlerin önünde yer alıyor.

Paralel devlet yapılanmasının finansal ayağına yönelik düzenlenen operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Bugüne kadar toplamda 2 bin 261 kişi gözaltına alındığı operasyonlarda şüphelilerden 501’i yapılan işlemlerin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 623 şüpheli hakkında ise denetimli serbestlik kararı verildi. Yapılan operasyonlarda gözaltına alınanlardan yarısı, yani bin 137 kişi ise yapılan işlemlerin ardından serbest bırakıldı.

Operasyonlarda gözaltına alınan kişi sayısı bakımından Ankara,509 gözaltı sayısı ile ilk sırada yer alıyor. Başkentti takip eden İstanbul’da gözaltına alınan şüpheli sayısı ise 264. Bunlardan 73’ünün tutuklandığı,107’sinin denetimli olarak, 84’ünün de emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

İzmir’de ise 157 şüphelinin gözaltına alındığı, 64’ünün tutuklandığı, 32’sinin denetimli olarak, 61’nin ise emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

Gözaltı sayılarında üç büyük ilin ardından Isparta’nın gelmesi ise dikkat çekiyor. Yaklaşık 210 bin kişilik bir nüfusa sahip olan ve TÜİK’in geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin en yaşanılabilir şehri ilan ettiği Isparta’da 109 şüpheli gözaltına alındı. Bu şüphelilerden 47’si tutuklanırken,19’u denetimli olarak, 43’ü de emniyet işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.Bu şekilde değerlendirildiğinde Isparta, nufusa göre değerlendirildiğinde Türkiye'de FETÖ/PDY kapsamında gözaltısı sayısı bakından ilk sırada yer alıyor.

Halil Altan farkı

Isparta Emniyet Müdürlüğüne Ocak 2015'te atanan Halil Altan döneminde Isparta'da PDY'ye karşı büyük bir başarı kazandı. Ocak ayında  6 ilde 'usulsüz dinleme' iddialarıyla ilgili düzenlenen operasyonda Eski İl Emniyet Müdürleri Ahmet Zeki Gürkan ve Mehmet Or döneminde görevde bulunan 10 polis gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında eski İstihbarat Şube Müdürü Peyami Baykara ve yardımcısı komiser Mehmet Şanverdi de yer aldı.

Altan döneminde gerçekleştirilen ve ülkede büyük bir yankı uyandıran operasyon ise SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesine gerçekleştirilen operasyon oldu. Hastane döner sermayesinde 11 milyon liranın  FETÖ/PDY'ye yakın şirketler aracılığıyla aklanmasına ve bu şekilde paranın kişilerin zimmetine geçirilmesine yönelik düzenlenen operasyonda 23 kişi gözaltına alındı. "Ekonomik çıkar amaçlı suç örgütünün faaliyetleri çerçevesinde nitelikli zimmet, resmi belgede sahtecilik, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından mahkemeye sevk edilen şüphelilerden 12'si tutuklandı, diğerleri ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

-İnlerine girildi

Isparta Emniyet Müdürlüğünün FETÖ/PDY'ye yaptığı en kapsamlı operasyon ise bu yılın mart ayında gerçekleşti. Yaklaşık 1 yıl süren çalışmanın ardından Isparta merkezli 6 ilde gerçekleştirilen operasyonda aralarında eski Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, eski rektör yardımcıları Prof. Dr. Süleyman Seydi, Prof. Dr. Hüseyin Akyıldız, Prof.Dr. İskender Akkurt, eski SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Tuğrul Sezer, eski Rektör Danışmanı Ali Yavuz, örgütün Ege bölge imamı Osman Demirhan,iş adamları Bedri Ayhan ve Özcan Pınarcı'nın da aralarında bulunduğu 52 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüphelilerden aralarında İbicioğlu'nun da bulunduğu 29 kişi mahkemece tutuklandı, 13 şüpheli adli kontrol şartıyla mahkemece serbest bırakıldı. Şüphelilerden 10'u ise savcılıkça serbest bırakıldı. Operasyonda SDÜ'nün PDY'nin bilgi işlem merkezi olduğunu kanıtlayançok sayıda hardisk ele geçirildi. Ele geçirilen hardisklerde ise 2011 seçimlerden önce kamuoyuna yansıyan siyasilerin cinsel görüntüleri ile çocuk pornosu görüntüleri olduğu belirlendi.

Bunun dışında üniversitedeki rektörlük seçimlerini İbicioğlu lehine devlet büyüklerinin isimlerini kullanarak etkilemeye çalıştığı iddia edilen sahte MİT görevlisinine de operasyon düzenleyen ekipler, son olarak Isparta'da FETÖ/PDY'ye ait bazı belge ve dokümanları sakladığı iddiasıyla Fatih Üniversitesi öğretim görevlisi A.İ.S.K. gözaltına alındı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Ismet ayaz

19 Nisan 2016 Salı 13:13

Isparta'da parelel operasyonlar yapan müdürün bence daha büyük illere Ataması yapılması Lazım ki oradaki parelel yapı ile daha iyi Mucadele edilsin ve bu ülke hepimizin bu ülkenin taşına zarar veren kim olursa olsun inlerine girilmeli ve ülkenin bölünmesini planlayanların başına geçirilmeli ve sayın müdürün başarılarından dolayı kutluyor ve başarılarının Devamını diliyorum GAZIANTEP İZMIR ISTANBUL ADANA gibi illerde olması kanısındayım Isparta böyle başarılı olan bir müdür için küçüktür

Süleyman Çakır

17 Nisan 2016 Pazar 18:24

Sağlığa ne zaman el atılacak müdürüm

Vatandas

17 Nisan 2016 Pazar 15:14

Sn.Mudur,dibindeki emniyetin imamini gormuyormusun?goremiyormusun?

Haşhaşilere

17 Nisan 2016 Pazar 13:26

Bunlar koca karılar gibi salya sümük beddua ederler beddua ağızlarından çıkar koyunlarına girer kendilerini vurur emniyet müdürüne selam durmak yok yola devam tebrikler bımba32

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR