27 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 22°
BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

ISPARTALI PKKLI KIZIN DAVASI GÖRÜLDÜ

Kırmızı fuların iadesi beşinci kez reddedildi

Isparta

ANTALYA’daki Gezi Parkı eylemlerinde 'kırmızı fularlı kız'olarak tanınan 21 yaşındaki Ispartalı Ayşe Deniz Karacagil’in de yargılandığı Gezi davasında mahkeme, ’kırmızı fular’ın iade talebini yine reddetti.

 

Antalya’daki gezi parkı eylemlerine katılan Ayşe Deniz Karacagil ile Murat Sezgin, Mustafa Cihan Yılmaz, Ali Karakuş ve Leyla Nuyan gözaltına alındı. 5 kişiden Karacagil, Sezgin ve Yılmaz 2 Ekim 2013 günü tutuklandı. Polis sorgusunda ’taktığı kırmızı renkli fuların sosyalizm isim gelediği’ yönünde sorular yöneltilen Karacagil, Yılmaz ve Sezgin, 4 ay 6 gün tutuklu kaldıktan sonra 6 Şubat 2014 tarihinde yurt dışı yasağı ve her hafta polis merkezine imza verme şartlarıyla tahliye edildi. Aynı tarihlerdeki olaylar nedeniyle Karacagil ile birlikte Naim Doğan, Ersin Elyakut ve Fecri Atasever hakkında da ikinci bir dava açılmıştı. İki davanın birleştirilmesi sonucunda Ayşe Deniz Karacagil, 103 yıl hapis cezası istemiyle yargılanırken, yası dışı yollardan yurt dışına çıkarak Terör örgütü PKK’ya katıldı.

 

SANIKLARIN ÇOĞU KATILMADI

 

8 sanığın yargılandığı davanın beşinci duruşması, 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık avukatlarının katıldığı duruşmaya, ’kamu malına zarar vermek’, ’kamu görevlisine direnmek’, ’toplantı gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet’, ’terör örgütü üyeliği’ ve ’kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşleri düzenlemek’ suçlamalarından ve bu suçları birden fazla işlemekten yargılanan sanıklardan sadece Naim Doğan duruşmaya katıldı.

 

BEŞİNCİ RET

 

Karacagil’in avukatı Hakan Evcin, adli emanetteki kırmızı fuların iadesini bu duruşmada da talep etti. Daha önceki 4 duruşmada da’iddiaya konu materyal’ olduğu için kırmızı fuların iade edilemeyeceğini gerekçe gösteren mahkeme, adli emanetteki materyallerin suçta kullanılmış olabileceği ve dosyanın da henüz karara çıkmamış olması nedeniyle iade talebini reddetti.

 

AYM’NİN KARARI BEKLENİYOR

 

Özel yetkili mahkemelerin kapatılması nedeniyle Türkiye genelindeki benzer tüm mahkemelere yönelik ’yargılamalara kaldığı yerden devam edilir’ hükmüne karşı yapılan itirazları Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) esastan görüşmeye başlaması ve bu davanın da aynı kapsamda olması nedeniyle AYM’nin kararının beklenilmesine karar verildi.


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Gül Isparta

13 Ekim 2015 Salı 20:40

Ispartanın neresindenmiş? Hangi sülaleden, hangi mahalleden, soyu sopu nedir bir açıklasanız. Elazığlı olabilir mi acaba.

Doğrucu Davut

04 Ekim 2015 Pazar 17:31

Haberdeki kırmızılı denen kız Ispartalı değil Ad****ı. Kızın ısparta ile bağlantısı babaannesinin keçiborlu' lu oluşu.Lütfen bunu dikkate alıp haberi düzeltin.

yezitler

03 Ekim 2015 Cumartesi 20:16

Isparta gibi ilden eğitimli genç bir kızı yezite zulme dur dedi diye protesto hakkını 100 yıllarla yargılayan sisteminle PKK nın kucağına dağa itiyorsan bu mevcut iktidarın ayıbı suçu günahıdır. Her ne kadar kızın tercihi yanlış olsada bile o tercihi kaçınılmaz edenler bakalım nereye sığıncak.

kimseyi hedef

03 Ekim 2015 Cumartesi 10:46

seni 103 yıl ile yargılasalardı hemde bir hiç için sen bu ülkeyi terk ederdin kız yine ülke dışına çıkmamış vatansever editor.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR