22 Mayıs 2018 Salı

  • 4,564 TL
  • 5,392 TL
  • 189,90 TL
  • 103.020
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Ispartada 505 İşçi Alınacak

87 farklı meslekte toplam 505 işçi arandığını dilegetiren İŞKUR Isparta İl Müdürü Hüseyin Ergin,“Vasıfsız, veteriner ve mühendis başta olmaküzere birçok alanda işçi açığımız var” dedi.

Isparta

Isparta son dönemlerin en fazla işçiye ihtiyaç duyulduğu zamanları yaşıyor. Şuanda il genelinde 87 farklı meslek grubundan 505 işçiye ihtiyaç var. İŞKUR İl Müdürü Hüseyin Ergin, İş ve Meslek Danışmanları
sayesinde şehri taradıklarını ve işverenlerle yaptıkları görüşmeler sayesinde iş taleplerini topladıklarını bildirdi. Yaptıkları saha çalışmaları sayesinde ve işverenin yanına giderek bu talepleri ortaya çıkardıklarını ifade eden Ergin, “Deyim yerindeyse taş yerinden oynasa haberimiz oluyor” dedi.

ÇALIŞMAK İSTİYORUM DİYEN HERKESİ BEKLİYORUZ
Bu talebinin kendilerini sevindirdiğini çünkü işverenin İŞKUR’a güveninin bir kanıtı olduğunu ifade eden Ergin, “Ben işsizim, çalışmak istiyorum’ diyen herkesi İŞKUR’a bekliyoruz. İş bulmak isteyenlerin başka yerlere gitmelerine gerek yok” dedi.

VASIFSIZ 120 KİŞİ ARANIYOR
Diğer taraftan 505 işçi isteğinin alanlarını açıklayan Ergin, şunları söyledi: “Ben ne olsa yaparım diyenler için vasıfsız olarak 120 açık işimiz var. İşverenler ‘Biz öğretiriz yeter ki çalışacak işçi olsun’ diyorlar. 36 garson ihtiyacımız var. Geçen de istihdam garantili kurs açtık. Kursa katılanlara 20 lira günlük ödeme yapılıyor. Ayrıca Genel Sağlık Sigortası yapılıyor ve öğlen yemeğini de işveren veriyor.

‘GARSONLUKTA SON 6 KİŞİLİK KONTENJAN KALDI
HEMEN İŞ BAŞI YAPILACAK’

Kursa 300 kişiyi davet ettik ancak 19 kişi başvurdu. Hemen başlatmamız gereken kursu başlatamadık çünkü işverenin istediği 25 kişilik sayıya ulaşamadık. Ben bu kursta olmak istiyorum diyenleri bekliyoruz. 6 kişilik kontenjanımız var.

EN ÇOK İŞÇİ ARAYAN DİĞER MESLEKLER
Şuanda 29 tane satış danışmanı, 15 şoför, 13 tekstil, host ve hostes olarak 26 kişiye ihtiyacımız var. Veteriner hekimi, elektrik, elektronik mühendisi, kimyager, gıda mühendisi, makine mühendisi, iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanı ile aşçı, aşçı yardımcıları bizim işçi aradığımız alanlar.”

İŞ VE MESLEK DANIŞMANLARI DEVAMLI SAHADA
Bu arada 505 rakamının azımsanmayacak miktarda olduğunu bildiren Ergin, “Bu rakam Isparta için azımsanmayacak miktarda. İŞKUR İl Müdürlüğü’nde 26 İş ve Meslek Danışmanı var. Günde en az ortalama 10 kişi devamlı sahada. Personelimiz ilçeleri de geziyorlar. Bu çalışmaların sonucunda Isparta’daki işverenlerden iş taleplerini alıyoruz. Ayrıca işverenle işçiyi de kurumumuzda buluşturuyoruz. İşveren buraya geliyor. Ona bir oda veriyoruz. Orada iş isteyenlerle görüşmeler yapıyor” şeklinde konuştu.

KAMU BEKLENTİSİ YÜKSEK İŞSİZLİK VAR
Öte yandan Isparta’da kamu beklentisi yüksek işsizliğin olduğunu kaydeden Ergin, “Orman Müdürlüğü’nün talepleri vardı. 23 kişilik talebe 2518 kişi başvurdu. İş arayanlar kamu talebi istiyorlar. Özel sektördekiler neden bize işçi gelmiyor diye yakınıyor. Ama vatandaşlar daha güzel şartlarda kamuda iş arıyoruz diyorlar. Kamu beklentisi yüksek olan işsizlik var. bu durum da insanların seçici olduklarını çok açık ortaya koyuyor. İşsizlik vardır ama bunlar da kamuda çalışmak isteyenlerdir. Onun yanında masa başında çalışmak isteyen ve taşeron firmada çalışmak isteyen işsizlik var" dedi.
 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

fatma çiftçi

24 Mayıs 2014 Cumartesi 10:59

mühendis ve iş güvenliği uzmanı olarak iş kurda kaydım olduğu halde iş kur bu iş bildirimini neden tarafıma bildirmiyor. Madem bu meslek alanlarında ihtiyaç varda bizim haberimiz yok.

çeyrekrali

24 Mayıs 2014 Cumartesi 00:23

kamu alanlarına kendi yegenini alırsan müdür tabi boşluk olmaz

mesaii

23 Mayıs 2014 Cuma 11:02

Neden devlet maaş belli zaman belli tatili belli özel 9.10 saat çalış maaş bugün deil yarın tatili belli değil neden devlet öld. Anlamak zor deil

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR