21 Nisan 2018 Cumartesi

  • 4,076 TL
  • 5,009 TL
  • 175,11 TL
  • 110.932
ISPARTA 16°
BAŞKAN GÜNAYDIN CANLI YAYINDA AÇIKLAMA YAPIYOR

BAŞKAN GÜNAYDIN CANLI YAYINDA AÇIKLAMA YAPIYOR

YAKIT TANKERİ İLE ÖĞRENCİ SERVİS MİNİBÜSÜ ÇARPIŞTI

YAKIT TANKERİ İLE ÖĞRENCİ SERVİS MİNİBÜSÜ ÇARPIŞTI

BURDUR ŞEKER FABRİKASI İHALESİ İÇİN DOSYA SUNULDU

BURDUR ŞEKER FABRİKASI İHALESİ İÇİN DOSYA SUNULDU

İŞTE AK PARTİ'NİN İLK MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI

İŞTE AK PARTİ'NİN İLK MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI

ISPARTA ŞOFÖRLER ODASINDAN SÜRÜCÜLERE SON UYARI

ISPARTA ŞOFÖRLER ODASINDAN SÜRÜCÜLERE SON UYARI

Isparta

Standartlara uygun olmayan plaka takan araçların muayeneden geçemeyeceğini belirten Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Isparta Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Tural , yeni uygulamanın 3 Temmuz’dan itibaren başlayacağını ifade ederek tüm araç sahiplerini uyardı.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Isparta Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Tural ,Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce yeniden düzenlenen ve 3 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girecek olan“Kusur Tablosu” hakkında açıklamalarda bulundu. Araç muayenelerinde uygulanan kusur tablosunda yapılan değişiklikle standartlara uygun olmayan plakaların muayeneden geçemeyeceğini belirten Tural, “HGS'de yanlış ceza yazılmasına da neden olan, plakalarda rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik,bold, italik veya kapatma şeklinde olması ağır kusur kapsamında değerlendirilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce 3 Temmuz itibarıyla geçerli olacak kusur tablosu yeniden düzenlendi. Yeni düzenleme ile Hızlı Geçiş Sisteminde (HGS) yanlış ceza yazılmasına da neden olan rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik,bold, italik veya kapatma şeklinde olması ağır kusur kapsamına alındı. Söz konusu düzenlemeyle plakalardaki yazı ve rakamların Karayolu Trafik Kanunu'nun tescil plakaları bölümünde belirtilen 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olmayan plakaların bulunduğu araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden geçemeyecek” ifadelerini kullandı.

“MERDİVEN ALTI PLAKALAR STANDART DIŞI”

TURAL, plakaların basım ve dağıtımının TŞOF ve federasyona bağlı odalara verildiğini anımsatarak, merdiven altı yerlerde basılan plakalarda belirlenen standartların dışına çıkıldığını ifade etti. Sahte plakaların terör olayları, gasp, soygun gibi kötü işlerde kullanıldığını dile getiren Tural, sahte plaka basan, dağıtan ve aracına takanlara para cezası uygulandığını anımsattı. TÜVTÜRK fenni muayene istasyonlarında temmuz ayı itibarıyla “sahte” olarak nitelendirilen standardın dışında basılan plakaların birinci derecede ağır kusurlu sayılacağını belirten Tural, “Silik, italik veya bold olarak yazılan, rakam ve harflerin arasında vida olan, ortasındaki boşluğun köşeli şeklinde olması gibi standarda uygun olmayan şekilde plaka takılı araçlar muayeneden geçmeyecek. Bir defaya mahsus ceza kesilmeyecek araç sahiplerinden plakaların standartlara uygun olarak değiştirmeleri istenecek.Onun rastgele yerde plaka bastırıp aracınıza taktırmayın” açıklamasında bulundu.

“PLAKA ÜCRETLERİ 31 LİRA”

Tural, aracın kimliği niteliğindeki plakaların standartların dışında olması halinde otoyol ve köprülerde görüntüleme cihazları tarafından okunamadığına dikkati çekerek, plakalarda standartlara hızlı şekilde geçişin sağlanması amacıyla böyle bir uygulamanın hayata geçirileceğini söyledi. Söz konusu plakaların değişimi için araç sahiplerinin öncelikle Trafik Şube Müdürlüklerine başvurarak, buradan temin edecekleri formları doldurmaları gerektiğini vurgulayan Tural, daha sonra bu belgeyle il ve ilçelerde TŞOF ile Kayıt Tescil Bürolarında 31 lira karşılığında yaklaşık 10 dakikada değiştirilebileceğini kaydetti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Vatandaş

30 Haziran 2017 Cuma 08:58

Araç sahiplerinden hariç emniyet personeline iş düşer bu durumda.Plakanın sahte olduğu belli,mühür basmayla olmuyo bu işler varsa kanuna aykırı plaka badsın cezayı kırsın plakayı bak nasıl değiştiriyorlar.Haa yinemi olmadı trafikten men et olsun bitsin.Tabi modeli düşük araçlara yapılabilir bunlar,neden çünkü modelli araç sahipleri godaman olur yukardan tanıdığı olur cezayı yazan memur arkadaşı sürüverirler Allah muhafaza.Kanun herkese eşit olmalı bence

dağcı

29 Haziran 2017 Perşembe 14:37

Ülkemizde yapılan kanunun değişiklikleri Avrupa uyum yasaları güzel ama plakanın değişimi HGS ler OBS ler vs okuyamıyor tamam ama bunun geliri var plaka giderleri neden vatandaştan alınıyor değişimi isteyen kurum kuruluş bunu karşılasın okuyamıyorsa kazanç cebe gider vatandaşa bunu yargıya taşınması gerekiyor vatandaş haklı bunu tekrar önemli bir şey yapmış gibi uyarmaya gerek yok getir plakayı üücresiz değişim olacaksa yapabiliyorsa vatandaşı uyar aşkada verilen hizmet yok sayın cemiyet başkan

Garip Ali

29 Haziran 2017 Perşembe 12:46

Cepte üç kuruş kaldı onada göz diktiler ****

Burkii

29 Haziran 2017 Perşembe 04:32

Ne var yani canım. Vize zamanı sökeriz app leri sora yine takarız. Algısını ödüyoruz vergisini veriyoruz.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR