visitor analyticsvisitor analytics
23 Temmuz 2017 Pazar 21:49

ISPARTA İÇİN KULUÇKA MERKEZİ BENZETMESİ...

ISPARTA İÇİN KULUÇKA MERKEZİ BENZETMESİ...
01 Ekim 2012 Pazartesi 10:47

SDÜ Rektörü İbicioğlu, SDÜ'nin akademik kadro açısından da oldukça donanımlı olduğunu söyledi. İbicoğlu, Akademisyenlerin ulusal ve uluslararası deneyime sahip melez yapıları bulunuyor. Bunların birçoğu Dünya'nın farklı yerlerinde doktoralarını, yüksek lisansların tamamlamışlar dedi

   BU KADROYU KAYBETMEMELİYİZ

Akademisyen kadrosunun dağılmaması adına TOKİ’nin kampus dışına ev yapmasını isteyen İbicioğlu, ”Burada dedik bir dikili ağaç olursa akademisyen kadromuzun da burada kalma yolunda önemli bir adım atmış oluruz. Bu başarılı akademik kadronun dağılmasını istemiyoruz” diye konuştu.

  Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, Afyon merkezli yayın yapan Kanal 3 televizyonuna konuk oldu. O programda Demokrat Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Erçakır da İbicioğlu’na sorularını yöneltti. Rektör İbicioğlu, SDÜ Radyo-TV Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından hazırlanan televizyon programında Isparta’nın öğrenciler için ne tür fırsatlar sunduğunu, üniversitenin gelişimi, SDܒ nün akademik personel sayısı, TUBİTAK proje başarılarından bahsetti.

KULUÇKA MERKEZİ OLACAK

HÜVİYETTE BİR ŞEHİR

Isparta’nın eşsiz tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra ulaşım kolaylığı, yurt ve pansiyon olanaklarına ile yaşanabilir şehirler sıralamasında 3. sırada yer aldığını belirten İbicioğlu, Isparta’nın bilim kenti olmaya çok uygun bir şehir olduğunu söyledi.  İbicoğlu, “Ispartalılar üniversiteye her türlü desteği veriyor. Şehir öğrencileri kucaklıyor. Barınma sorunu yaşadıklarında öğrenciler Ispartalı gelin biz sizi evimizde barındırabiliriz diyor. Halk onları şefkat içerisinde kucaklıyor. Isparta’nın en az 7 şeyhülislam yetiştirdiği söyleniyor. Yetiştirdiği şeyhülislamlarla ve yetiştirdiği entelektüellerle, akademisyenlerle, cumhurbaşkanlarıyla, politikacılarla, bürokratlarla tam bir bilim şehri. Dolayısıyla Ispartamız bir bilim şehri açısından tam bir kuluçka merkezi olacak bir hüviyette bir şehir” diye konuştu.

MELEZ YAPIDA BİR

AKADEMİK KADRO VAR

SDܒyü hem genç hem de birikimli bir üniversite olarak tanımlayan İbicioğlu, üniversitenin akademik kadro açısından da oldukça donanımlı olduğunu söyledi. SDܒde ulusal ve uluslararası deneyime sahip melez yapıda bir akademik kadronun bulunduğunu belirten İbicioğlu, “1917 kişiden oluşan bir akademik kadro. Bunların birçoğu Dünya’nın farklı yerlerinde doktoralarını, yüksek lisanslarını tamamlamışlar. Türkiye’den de yetişen değerli akademisyenlerimiz de var. Bu nedenle melez bir yapı var üniversitemizde. Çok güzel eğitim veriyoruz” dedi.

Bu akademik kadronun dağılmaması ve daha da güçlenmesi adına 80 bin m2’lik hazine arazisi üzerine akademisyenler için konut projesini hayata geçirmek istediklerini söyledi. bu projenin ise Belediye meclisinde red edildiğini açıklayan İbicioğlu, projeyi belediye meclisine ve kamuoyuna tam anlatamadıklarını söyledi. İbicioğlu, “Bu projeyi biz anlatamadık.  Toplam kalite yönetimi anlayışına göre ilişkide bulunduğunuz her kes sizin müşteriniz.  Mesajı istediğimiz şekilde iletememiş isek biz bizde problem olduğunu düşünürüz.  Üniversitemizin daha da başarıların taçlandırılması, rekabette öne geçilmesinin sağlanması adına tabiî ki insanlar kendilerine güzel ortamlar istiyorlar.   Akademisyen bulundukları yerin farklı olmasını, beklentilerine cevap vermesini istiyorlar. Bizim TOKİ ile ilgili çalışmamız bir lojman çalışması değil. TOKİ hazine arazisine Türkiye’nin her yerinde yaptığı gibi ev yapsın. Bizim Öğretim Üyesi arkadaşlarımızda bunu satın alsınlar. TOKİ nasıl 81 vilayetteki vatandaşlarımıza eşitlik ve genellik ilkesi çerçevesinde herkese hizmet götürüyorsa bizde bu ülkenin vatandaşları olarak bizde bu hizmetten yararlanalım dedik. Burada dedik bir dikili ağaç olursa akademisyen kadromuzun da burada kalma yolunda önemli bir adım atmış oluruz. Burada kalma ihtimallerini artırırız diye düşündük”  açıklamalarında bulundu.

‘75 MİLYONA PEŞKEŞ ÇEKİLMİYORSA

ÖĞRETİM ÜYELERİNE DE PEŞKEŞ ÇEKİLMİYOR’

Bu evlerin kampüs alanı dışına yapılacağını anlatan İbicoğlu,  kampus içinde kamulaştırılan yerlere  ev yapılamayacağına dikkat çekti. 75 milyon insana tanın haktan öğretim üyeleri de yararlanacak diyince öğretim üyelerine peşkeş mi çekiliyor denildiğini belirten İbicioğlu, “Üniversite kamulaştırılan alanlara da TOKİ’e ev yaptıracakmış diye bir yanlış düşünce var. Böyle bir durum mümkün değil. Bu işte ya cehalet var ya kasıt var. Konuyu bilerek saptırıyorlar. Üniversite içinde kamulaştırılan hiçbir yere TOKİ için bir şey yaptırdığımız yok. TOKİ bu üniversite kampüsü kenarında yine hazineye ait olan bir araziye ev yapacak yaparsa.  Bizde bunu satın alacağız. Aynı zamanda bu Isparta halkına da açık olacak. Isparta’ya hem öğrenci gelsin diyoruz ama 75 milyon insana tanın haktan öğretim üyeleri de yararlanacak diyince öğretim üyelerine peşkeş mi çekiliyor deniliyor.  75 milyona peşkeş çekilmiyorsa öğretim üyelerine de peşkeş çekilmiyor. Bizde yasanın biz evermiş olduğu hakkı kullanacağız. Sivil toplum örgütleri de buranın yapılmasından yana” diye konuştu.

TÜBİTAK PROJELERİNDE

AÇIK ARA BİRİNCİYİZ

Üniversite’de bilimsel açıdan proje geliştirebilme kabiliyetinin yüksek olduğuna  değinen İbicioğlu, TÜBİTAK projelerinde uzak ara birinci sırada yer aldıklarını söyledi.   İbicioğlu, “İkinci ile aramızda çok büyük bir boşluk var. Ayrıca akademisyen projelerinde ise belli branşlarda sürekli birinciyiz. Toplamda ise dördüncüyüz. 50 bin m2’lik spor kompleksinden, 10 bin dönümlük bir kampüsten bahsediyoruz. başarılarımız daha da artmaya devam edecek”  şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER

ISPARTA DAVRAZSPOR İÇİN KOMBİNE BİLET SATIŞI BAŞLIYOR

ISPARTA DAVRAZSPOR İÇİN KOMBİNE BİLET SATIŞI BAŞLIYOR

ISPARTA DAVRAZSPOR İÇİN KOMBİNE BİLET SATIŞI BAŞLIYOR

VALİ GÜNAYDIN KOKU SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN MESAİ DİNLEMİYOR

VALİ GÜNAYDIN KOKU SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN MESAİ DİNLEMİYOR

VALİ GÜNAYDIN KOKU SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN MESAİ DİNLEMİYOR

MELTEM VE OZAN DÜNYA EVİNE GİRDİ

MELTEM VE OZAN DÜNYA EVİNE GİRDİ

MELTEM VE OZAN DÜNYA EVİNE GİRDİ

TRAFOLAR BELEDİYE EKİPLERİNCE BOYANIYOR

TRAFOLAR BELEDİYE EKİPLERİNCE BOYANIYOR

TRAFOLAR BELEDİYE EKİPLERİNCE BOYANIYOR

MHP MERKEZ İLÇE BAŞKANI AKİF ÇAPRAZ GÜVEN TAZELEDİ

MHP MERKEZ İLÇE BAŞKANI AKİF ÇAPRAZ GÜVEN TAZELEDİ

MHP MERKEZ İLÇE BAŞKANI AKİF ÇAPRAZ GÜVEN TAZELEDİ

ŞARAMPOLE YUVARLANAN OTOMOBİLDE BULUNAN 3 KİŞİ YARALANDI

ŞARAMPOLE YUVARLANAN OTOMOBİLDE BULUNAN 3 KİŞİ YARALANDI

ŞARAMPOLE YUVARLANAN OTOMOBİLDE BULUNAN 3 KİŞİ YARALANDI

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

ÜLKÜ OCAKLARININ YENİ YÖNETİMİ BELİRLENDİ

ÜLKÜ OCAKLARININ YENİ YÖNETİMİ BELİRLENDİ