28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,623 TL
  • 5,406 TL
  • 193,58 TL
  • 105.644
ISPARTA 20°
KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

MUHTEŞEM KARŞILAMA

MUHTEŞEM KARŞILAMA

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ GELİŞME

ISPARTA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ GELİŞME

Isparta

AK Parti’nin ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç’in Isparta’ya taahhüdü 2.Üniversite konusunda çok önemli bir gelişme yaşandı. 

18 Ekim’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen 2016-2,17 Akademik Yıl açılış törenine SDÜ heyeti, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç ile birlikte katıldı. Tören bitiminde Milletvekili Bilgiç, SDÜ Rektör Prof. Dr. İlker Çarıkçı ve ekibiyle konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘efendim 80 bin öğrenciyi geçtik’ dedi.Erdoğan’da yanında bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç’a ‘artık Isparta’ya 2. üniversiteyi kuralım’ dedi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 genel seçimleri öncesinde Isparta'ya taahhüd ettiği ikinci devlet üniversitesi konusunda flaş bir gelişme yaşandı.

Gündeme geldiği günden bu yana çok tartışılan ve toplumun her kesiminde büyük heyecan uyandıran Isparta'nın ikinci üniversite projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da gündemine girdi. Erdoğan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'a 'Isparta'ya 2.üniversiteyi kuralım' diye talimat verdi.Akdeniz muhabirinin edindiği bilgiye göre, Isparta adına büyük gelişme 18 Ekim'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen 2016-2017 Akademik Yıl açılış töreninde gerçekleşti. SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı ve ekibi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki törene TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç ile birlikte katıldı.Törenden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitelerden gelen heyetlerle kısa görüşmeler yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Isparta heyeti ile konuşması sırasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bilgiç, SDÜ'nün öğrenci sayısının 80 bini geçtiği bilgisini verdi. SDÜ'nün öğrenci nüfusunu şaşkınlıkla karşılayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yanında bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'a 'Isparta'ya ikinci üniversiteyi kuralım' dedi. Milletvekili Bilgiç ve SDÜ heyeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti. AK Parti İl Başkanı Osman Zabun'un geçtiğimiz hafta sonu merkez mahalle muhtarları ile yaptığı toplantıda'2.üniversite konusunda büyük bir müjdeye hazırlanıyoruz' açıklamasının altında da bu gelişme yatıyor. Zabun, muhtarlarla yaptığı toplantıda"Üniversitenin 2.aşamasının önümüzdeki günlerde detaylarını sizlerle paylaşacağız. Isparta’da 2.üniversite idealimiz olduğunu daha önce paylaşmıştık. Bu ideali gündeme getirirken ‘2019’da tüzel kişiliğinin kurulması bir başarıdır’ şeklinde ifade etmiştim.

Bu tarihi hedef olarak belirlemiştik. Ama bu konuyla ilgili yoğun temaslarımız sürüyor. Bu konuyla ilgili önümüzdeki günlerde sizlerle çok büyük bir müjdeyi paylaşabileceğimizi ifade etmek istiyorum. Süreç tamamlanınca kamuoyuna açıklamamızı yapacağız. Bu da Isparta açısından son derece önemli" diye konuşmuştu.

AK Parti İl Başkanı Zabun'un gündeme getirdiği diğer bir konuda ikinci üniversitenin yeri konusu. Zabun, "Yeni kurulacak üniversitenin niteliğini düşünüyoruz. Onun yanı sıra Şehir Hastanesi’nin devreye alınmasıyla boşalacak alanlarla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Nasıl değerlendirirsek hemşehrilerimizi mutlu ederiz diye çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu alanları bütün hemşehrilerimizin memnun edeceği şekilde yapılandırmak ve dizayn etmek istiyoruz" açıklamasıyla ikinci üniversitenin mevcut hastane alanları içerisinde konuşlandırılabileceğini ifade etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Hasmet Yangoz

01 Kasım 2016 Salı 17:25

Recep Beyin bir siyasi deha oldugunun en buyuk gostergesi, diplomasi olmadigi halde, kendinden ustun nice profesorleri buyuk bir ustalikla atamasidir, Allah boyle siyasileri her millete vermez.

alper

01 Kasım 2016 Salı 09:43

milliyette abbas güçlü de yazdı. hayırlı olsun

burdur

01 Kasım 2016 Salı 01:15

Burdur askeri sevkiyatı kaptı,ısparta nın sivil hava kara okulu geliyordu sayın vekiller ne oldu.ısparta yine hava mı aldı

ibrahim

31 Ekim 2016 Pazartesi 21:44

Doğu yerleşkesi ile Batı yerleşkesini ayırınca alın size iki üniversite.

Mete dürüst

31 Ekim 2016 Pazartesi 16:10

SDÜ'yü ikiye bölüp yarısını 2. üniversite diyeceklerse açmasınlar daha iyi. Vatandaş enayi değil

yalvaçlı

31 Ekim 2016 Pazartesi 15:17

Yalvaç'ın dıoğalgaz olayı ne oldu sayın vekilim. 2017 de evlere girecek deniliyordu. ortada bir sürü dedikodui var buna da bir açıklama getirseniz. Çünkü Siz bizim de vekilimizsiniz

komedi

31 Ekim 2016 Pazartesi 14:53

ticarete dönüştürdünüz ya eğitimi bravo size. sdü den mezun olan herkes iş güç buldu da üniversite mezun açığı var sanki. ben böyle bir saçmalık görmedim. eğitim diplerde. istanbulda 3 katlı bina yapıp üzerine üniversite yazıyorlar. dersanelere döndü resmen. yok arkadaş olmaz bizden.

mehmet

31 Ekim 2016 Pazartesi 12:55

şehirde azınlık olacağız kültür ıspartalılık falan kalmayacak resmen saçmalık

Z.A

31 Ekim 2016 Pazartesi 11:21

Davraz Üniversitesi Ispartamıza hayırlı olsun

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR