visitor analyticsvisitor analytics

ISPARTA BİRİNCİLİĞE YÜKSELDİ

ISPARTA BİRİNCİLİĞE YÜKSELDİ
22 Ocak 2016 Cuma 19:19

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ilk defa yayımlanan 'İllerde Yaşam Endeksi' ile vatandaşların yaşam kalitesini şehirler bazında ölçmeye yönelik bir çalışma yaptı. Isparta, yaşam endeksinde en yüksek endeks değeri 0,6745 ile ilk sırayı aldı. Belediye Başkanı Günaydın, “Her zaman ‘Açık ara birinci olacağız’ demiştik. Bunun gerçekleşmiş olmasından mutluyum. Çalışıyor, başarıyor ve hak ediyoruz” dedi.

TÜİK,ilk defa yayımlanan illerde yaşam endeksi ile bireylerin ve hane halklarının yaşamını objektif ve subjektif göstergeler kullanarak yaşam boyutları ayrımında il düzeyinde ölçmeye, karşılaştırmaya ve zaman içinde izlemeye yönelik bir endeks çalışması yaptı.

İllerde yaşam endeksi; konut,çalışma hayatı, gelir ve servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım,altyapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti olmak üzere yaşamın 11 boyutunu kapsamakta ve 41 gösterge ile temsil edilen bu boyutları tek bir bileşik endeks yapısı içinde sunmakta. Endeks 0 ile 1 arasında değer almakta ve 1'e yaklaştıkça daha iyi bir yaşam düzeyini ifade etmekte. Buna göre; Isparta,yaşam endeksinde en yüksek endeks değeri 0,6745 ile ilk sırayı aldı.

Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, TÜİK tarafından yapılan ve Isparta’nın Yaşam Endeksi’nde En Yüksek İl çıkmasını değerlendirdi. Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, her platformda Isparta’nın yaşanabilir iller arasında birinci sıraya yükseleceğini ve bunda iddialı olduğunu söylediğini hatırlatarak, bu birinciliğin gelmesini memnuniyet verici olarak değerlendirdi. Günaydın,“Çalışıyor, başarıyor, hak ediyoruz. Bundan sonra da aradaki farkı yapacağımız yeni yatırımlar ve çalışmalarla daha da açarak birinciliği kimseye kaptırmamaya kararlıyız” dedi.

Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, bu sonuçların ortaya çıkmasıyla birlikte bir değerlendirmede bulundu. Başkan Günaydın, başkanlığı sürecinde her platformda Isparta’nın yaşanabilir iller arasında birinci sıraya yükseleceğini savunduğunu ve bunun için bugüne kadar belli çalışmalar sürdürdüklerini söyledi.

Belediye olarak da yaptıkları çalışmalara dikkat çeken Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, elde edilen birinciliğin yaptıkları ve önümüzdeki süreçte belediye olarak yapacakları sosyal-kültürel, müzeler, yeni otogar projesi, yeni yeşil alanlar, parklar oluşturulması ile otoparklar zincirinin tamamlanmasıyla daha da taçlandırılacağını kaydetti.

Birinciliğin elde edilmesinde Valilik yatırımlarının da büyük önem taşıdığını, başta sağlık, eğitim tesisleri ile de Isparta’nın diğer vilayetler arasında başarılı olduğunu dile getiren Başkan Günaydın, “Bir elin nesi var, iki elin sesi var diyoruz. Bu unvanIsparta halkına huzur versin diyorum. Isparta’mıza bir milyon ağaç diktik ve yetiştirdik. Bunlar huzur, temizlik, havadır. Geldiğimizden bu yana Isparta’mızın yaşam kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdik. Isparta’mızıen temiz vilayetler arasında koyduk. Tüm çalışmalarımızı belli bir program ve bilinçle sürdürdük. Her zaman ‘Açık ara birinci olacağız’ demiştik. Bunun gerçekleşmiş olmasından mutluyum. Çalışıyor, başarıyor ve hak ediyoruz. Bundansonra da başka vilayetlere ve hatta ülkelere de örnek olacak çalışmalarımıza devamedeceğiz. Hangi il olursa olsun Isparta bundan sonra atacağı büyük adımlarla arayı çok daha fazla açacaktır. Belediyemiz diğer illere nazaran çok dahabaşarılı işlere imza atmaktadır. Önümüzdeki yıllarda Isparta’mız Allah’ın izniyle birinciliği kimseye kaptırmayacaktır. Çıkan bu sonuçların Isparta’mıza ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.     

pay

ısbartalı
25 Ocak 2016 Pazartesi 10:46

kendine pay çıkarmış

0 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla

ön yargıdan uzak yorumyazalım

us
24 Ocak 2016 Pazar 19:58

Değerli yorum yazan arakdaşlar; Tüik illerde yaşam endeksi; konut,çalışma hayatı, gelir ve servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım,altyapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti olmak üzere yaşamın 11 boyutunu kapsamakta ve 41 gösterge ile temsil edilen bu boyutları tek bir bileşik endeks yapısı içinde hesaplanıyor. lütfen ön yargısız sırf Ispartayı kötülemeköğrenci yaşadığı şehri sevmez.Buradan hareketle hakerete varan yorumlar yazıyosunuz yazıkk..

1 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla

Dış hastanesine yaya olarak gittiniz mi?

Tek soru
24 Ocak 2016 Pazar 08:27

Tek soru:adsm yen yerine taşındı. Taşınacağı aylar evvelden belli idi.neden gerekli çalışmayı belediye yapmadı? Etraftaki 4 noktadannyaya olarak güvenli bir şekilde gitmek neredeyse imkânsız. Oradaki doktorlar bile arabayla ters yönden gidiyor. Girilmez tabelası süs zaten.

0 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla

yalan

hasan hüseyin
24 Ocak 2016 Pazar 02:33

bence alakası yok alt yapıyla yaşanmıyo şehirlerde ekmek kapısı nereye açılmış kimler istihdam bulmuş önemli olan bu başkan ateşgüllerden ve ocak zihniyetinden kurtulmadıktan sonra beş para etmez biz gurbette değil memklekette durmak istiyoruz toprağımızın ekmeğini yemek istiyoruz ozaman başkanlık herkese olur

4 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla

teşekkür

mehmet boyacı
23 Ocak 2016 Cumartesi 22:15

güzel başkanım

0 Beğendim
7 Beğenmedim
 
Yanıtla

zor ama

kader celik
23 Ocak 2016 Cumartesi 20:44

migros kavşağına bi cözüm lazım özkanlar kavşağı gibi alt gecit lazım üstelik hastane bitmeden biran önce yapılmalı

1 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla

başkanıyla halkıyla bravo ısparta

hade hade
23 Ocak 2016 Cumartesi 16:38

siz eleştiriyi biraz kesesiniz diye dünya biriniciside oluruz inşallah hiç merak etmeyin

3 Beğendim
6 Beğenmedim
 
Yanıtla

Yorumda hakaret var

Kerem Özdemir bey'e
23 Ocak 2016 Cumartesi 15:44

Kerem beyin yorumunda Hakaret var. Nasıl yayınlarsınız. Ayrıca yazı yazmaktan da pek haberi yok. "Bitaki" ne demek? :)

0 Beğendim
5 Beğenmedim
 
Yanıtla

Isparta hep neden kaybetti asıl anlatayim

Mm e cevap
23 Ocak 2016 Cumartesi 11:16

Eleştirileri değerlendirmeye,vatandaşa kulak vermeyenler yüzünden kaybetti. Adam yazmis adsm nin yolu kaldırımı yok diye. Hadi cevap versin biri. Duydum mu düzelteceksin son. O kadar basit. Bu mu kaybettirir. Asıl aman başımıza iş gelir diye susanlar yüzünden oluyor.yureksizler yüzünden oluyor. Ne ne lazimcilardan geliyor.Timurun filleri hikâyesi gibi.atka larda konuşan çok. Ama söylemeye gelince herkes tutsak, söyleyen de bölücü.

3 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla

En büyük köy

Nn
23 Ocak 2016 Cumartesi 10:44

Hemen hemen her böl****i gezdim gördüm isparta ya geldim köye gelmiş gibiyim çok uzağa değilde çevre illere gidin de büyümek nasıl oluyomus bi görün onun için mi en çok göç veren il isparta

7 Beğendim
6 Beğenmedim
 
Yanıtla

duraklar

iso
23 Ocak 2016 Cumartesi 08:15

Otobüs duraklarına hangi otobüsün o duraktan geçeceğini saat kaçta geçeceğini yazmak çokta zor değil herhalde

6 Beğendim
4 Beğenmedim
 
Yanıtla

hic ispartayi cikmsdiniz mi

umit ben
23 Ocak 2016 Cumartesi 08:14

Yillarca isparta disinda yasadim. Kayda deger icraatlar balaman zamaninda yapildi, alt gecit misal. Baskanimiz iyi huylu biri ama asfalt ve imar rantiyeciliginden baska icraat goremedim. Yeni imar mahallelerde duz yol olmaz mi ya, yola baktin mi sonunu gorcen ama yok. Bu da ufuk ve rant meselesi. Ayrica denizlide yasadim yasayanlar da bilir isparta ile kiyas edilmez. Hazir para yiyenlerle calisanlar nir olmaz. Memleketim ama isparta uretim yeri olmadan

4 Beğendim
9 Beğenmedim
 
Yanıtla

SAÇMA

Ankaralı
23 Ocak 2016 Cumartesi 05:26

Ispartalı halkın yüzde 80i cahil ehliyeti kasaptan alan insanlar olduğu için yaya olmak sıkıntı avuç kadar caddedeki trafiği kımse nedense görmüyor. yaya ya yeşil yanan yoldan otobüs fırlıyor. Isparta dışında yasayaman köylüler ne bilsin.)

4 Beğendim
8 Beğenmedim
 
Yanıtla

Siz hic isparta disinda yasadinizmi

Mm
23 Ocak 2016 Cumartesi 01:21

Siz ıspartadan hic ciktinizmida laf ediyorsunuz istanbulda 4 km yolu 70 dakikada aldigimi bilirim burdaki trafikte en fazla 10 dakika beklersin yemek ucuz hastane nufusa gore cok heryer avm oluyor göl kayak daha ne istiyor bu isparta ne zaman birlik beraberlik olcak zaten bastakilerden degil is bilmeyip elestirenlerden kaybetti isparta

10 Beğendim
7 Beğenmedim
 
Yanıtla

başkanım başarılıdır

tuğrul
23 Ocak 2016 Cumartesi 00:31

başkan bey bence çok başarılı.. trafik hava kirliliği bitse ısparta avurpa kentidir..hafif raylı sistem mimarsinanın trafiğinin alttan verilmesi olağanüstü vizyon olur

10 Beğendim
8 Beğenmedim
 
Yanıtla

Belediye hangi göster****i yükseltmiş

ıspartalı
23 Ocak 2016 Cumartesi 00:04

TÜİK verilerine bakınca asıl başarı merkezi hükümet yatırımları gibi görünüyor.Bilmiyorum yanılıyor muyum? Eğitim, sağlık, güvenlik, çalışma hayatı, çevre merkezi hükümetin yatırımları ile olmuyor mu?

10 Beğendim
8 Beğenmedim
 
Yanıtla

Isparta

Pala Remzi
22 Ocak 2016 Cuma 22:17

Bu istatisligi yapan acaba ispartada yaşamış mı hayret verici ölçüt ne acaba ne kadar sacma bi sonuç. Insanlar arac sürmeyi bilmez yayalar yaya gecidini bilmez kocaaa bir köy Isparta muhtariyeti

9 Beğendim
16 Beğenmedim
 
Yanıtla

Karayolları kavşağı hergün tıkanır

GolgeBaskan
22 Ocak 2016 Cuma 21:56

Karayolları kavşağı her sabah polis gelmezse eğer kilitleniyor. 3 senedir aynı.

7 Beğendim
6 Beğenmedim
 
Yanıtla

Diş Hastanesinin yolu

Diş Hastanesinin yolu
22 Ocak 2016 Cuma 21:35

Diş hastanesinin ne yolu var ne kaldırımı adam gibi. Birde başkan çıkmış CNN Türk'te konuşuyor. Altyapı yapmış. 60 yıl dayanacak asfalt döktük dediği yerlerde tamirat yapılıyor. Şehircilikte çok önemli işler yapmış. Ağaç dikmiş. Bisiklet yolu yaptım bir işe yaramıyor desenize.

13 Beğendim
10 Beğenmedim
 
Yanıtla

Isparta'da Yaya Olmak

twitter.com/GolgeBaskan
22 Ocak 2016 Cuma 21:32

Isparta'da yaya olmak zordur. WC'ye bile arabayla gidenler bilmez. IyaşPark Otelin oradan Hacı Benlinin oraya yoğun saatlerde geçemezsiniz. Saygısız sürücüler üzerinize sürer. Belediye bir düzenleme yapmaz veya yapmayı başaramaz. Veya başka bir sebep vardır. yDiş hastanesi taşınalı neredeyse ay olacak ama hala rezalet bir yolu var. Arabası olanlara hoş. Ama yaya iseniz çok zor. Arabası olanlara açık davet. Bir ay toplu taşıa ve yaya olarak yaşayın. Halk otobüsü vaktinde gelmez. Fen lisesine gide

11 Beğendim
4 Beğenmedim
 
Yanıtla

yollar

yabancı
22 Ocak 2016 Cuma 19:46

sayın başkan memur olarak mikroz karayolları özkan kavşagı artık ğzkanlar kavşagı genış lemesi lazım ıspartaya yakışır giriler şehrin markasıdır

8 Beğendim
5 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Sitemiz yapılan yorumlardan sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

ISPARTA'DA O KAVŞAKTA YİNE KAZA!

ISPARTA'DA O KAVŞAKTA YİNE KAZA!

ISPARTA'DA O KAVŞAKTA YİNE KAZA!

Araç sahipleri müjde fiyat yüzde 42 düştü

Araç sahipleri müjde fiyat yüzde 42 düştü

Araç sahipleri müjde fiyat yüzde 42 düştü

ISPARTA MIZDA YENİ BİR RECEP YAZICIOĞLU MU DOĞU YOR?

ISPARTA MIZDA YENİ BİR RECEP YAZICIOĞLU MU DOĞU YOR?

Ispartamızda bu gün tam 1 yılını doldurdu.

Burası Japonya değil Isparta

Burası Japonya değil Isparta

Burası Japonya değil Isparta

ÖLMEDEN YAPILMASI GEREKEN 100 ŞEY ARASINDA

ÖLMEDEN YAPILMASI GEREKEN 100 ŞEY ARASINDA

ÖLMEDEN YAPILMASI GEREKEN 100 ŞEY ARASINDA

GENÇ YÖNETMEN YİNE BAŞARDI

GENÇ YÖNETMEN YİNE BAŞARDI

GENÇ YÖNETMEN YİNE BAŞARDI

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

ISPARTA İMSAKİYESİ

 • İMSAK
  03:47
 • GÜNEŞ
  05:31
 • ÖĞLE
  13:02
 • İKİNDİ
  16:52
 • AKŞAM
  20:20
 • YATSI
  21:56

İLÇELERE GÖRE İMSAKİYE

İFTAR VAKTİNE KALAN ZAMAN

SONRAKİ HABER

İZİN NEDENİYLE DEĞİŞİM

İZİN NEDENİYLE DEĞİŞİM