22 Mayıs 2018 Salı

  • 4,643 TL
  • 5,473 TL
  • 192,80 TL
  • 103.584
ISPARTA 25°
O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA BAKIYOR- BURDUR YAPIYOR

Burdur'da 19.yüzyılda yapılan Kavaklı Rum Kilisesi'nin yenileme ve dönüşüm çalışmalarının ardından Doğa Tarihi Müzesi olarak kullanılması için çalışma yapılıyor.

Isparta

 İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, yaptığı açıklamada, 1850'li yıllarda yapılan Kavaklı RumKilisesi'nin, Doğa Tarihi Müzesi'ne dönüştürülmesi için 2010 yılında çalışma başlatıldığını söyledi. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bedeli 2 milyon 150 bin lira olan proje hazırlandığını ifade eden Tanır, geçen yıl tarihi kilisede çalışmalara başladıklarını kaydetti. Yaklaşık 300 bin lira harcanarak kilisenin çatısının onarıldığını belirten Tanır, "Bu yıl kilisenin içindeki duvarlarda güçlendirme yapılıyor. Kilisenin direklerinde oluşan deformasyonlar gideriliyor. Ayrıca kilise

içinde bazı kaybolmuş figürlerin, ikonların ortaya çıkarılması için restoratörler çalışma yürütüyor" dedi. Restorasyon ve dönüştürme çalışmalarının 2014 yılına kadar devam edeceğini bildiren Tanır, kilisede ikmal, onarım, teşhir, tanzim çalışmaları yapılacağını anlattı. Tanır, kilisede açılacak Doğa Tarihi Müze'nin, Antalya'daki Tabiat Tarihi Müzesi'nden sonra ikinci müze olacağını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Burdur'un Kemer ilçesinde önceki yıllarda fosil yatağı alanında fillerin atası diye bilinen ve yaklaşık 10 milyon yıl önce yaşadıkları tahmin edilen mastadonlara ait fosiller bulunmuştu. Müze açıldıktan sonra özellikle bu fosilleri burada sergileyeceğiz. Türkiye'de ve bölgedeki doğaya ait fosilleri Burdur'da sergileme imkânı sağlayacağız. Müzenin açılması Burdur’un ve bölgenin turizm açısından gelişmesine katkı sağlayacaktır. Özellikle Burdur'daki Sagalassos ve Kibara antik kentlerine gelen ziyaretçilerin Doğa Tarihi Müzesi'ni de görmelerini sağlayacağız." Burdur’da 1850'li yıllarda yapılan Kavaklı Rum Kilisesi, 1924 yılındaki nüfus mübadelesine kadar ibadete açık kalmış, daha sonra kapanmıştı. Kilise, Burdur’da yaşayan Ortodoks Rumlar tarafından kullanılmıştı.

 

ISPARTA’DA KİLİSELERİN DURUMU

 

Burdur’da şu anda yenileme çalışmalarıyla müzeye dönüştürülen kilise gibi aynı dönemde yapılan ve biri TURAN Mahallesi diğeri DOĞANCI Mahallesinde olmak üzere 2 kilise bulunuyor.Ancak bu iki kilisede de bir türlü yenileme çalışmaları yapılamadı. Hatırlanacağı üzere bu iki kilisenin turizme kazandırılması için 6 yıl önce Süleyman Demirel Üniversitesine İl Genel Meclisi tarafından tahsisi gerçekleştirilmişti. Ancak üniversitenin bu konuda somut adım atmaması üzerine geçtiğimiz günlerde İl Genel Meclisinde Fevzi ÖZDEMİR’in önerisi üzerine Kiliseler in tekrar Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devrinin yapılması için konun araştırılarak bir komisyon marifetiyle ile incelenmesine ve gereken işlemlerin yapılmasına karar verilmişti. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR