21 Haziran 2018 Perşembe

  • 4,753 TL
  • 5,502 TL
  • 194,62 TL
  • 94.552
ISPARTA 21°
ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ZİNCİRLEME KAZA 6 KİŞİ YARALANDI

ZİNCİRLEME KAZA 6 KİŞİ YARALANDI

ISPARTA'DA ÖLÜ BULUNDU

ISPARTA'DA ÖLÜ BULUNDU

İNAN YALVAÇ ZAFER İNANANLARINDIR

İNAN YALVAÇ ZAFER İNANANLARINDIR

ISPARTA AMATEM İÇİN DÜĞMEYE BASTI...

Süleyman Demirel Üniversitesi, Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) ve Psikiyatri Hastanesi açılması için düğmeye bastı.

Isparta

SDÜ YER ARIYOR

Isparta’da alkol ve madde bağımlılarının tedavi için en yakın yer  olan Antalya’da AMATEM’e gitmeleri ve bu merkezde tedavi gören hastaların çoğunluğunu Isparta’dan giden hastaların oluşturması SDÜ yönetimini ilimizde AMATEM kurulması için yer arayışına itti. SDÜ Yönetim araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde hizmet verecek  olan Psikiyatri Hastanesi’nin sadece alkol bağımlığının tedavisinde değil, kronik psikiyatrik hastalıkların takibinde de rol alacağı öğrenildi. Tüm bu gerekçelerle ilimizde 100 yataklı bir gündüz hastanesinin kurulması gerektiği bildirildi

Isparta’da alkol ve uyuşturucu madde bağımlıları ile kronik psikiyatri hastalarının tedavisinin yapılabileceği bir merkez olmayışı  SDÜ’yü harekete geçirdi.  SDÜ’nün, Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) ve Psikiyatri Hastanesi için yer arayışına başlandığı öğrenildi.

HASTALAR ANTALYA’YA GİTMEK ZORUNDA KALIYOR

Edinilen bilgilere göre,  Isparta’da  alkol ve  madde bağımlılarının tedavi için Antalya’da Tıp Fakültesi bünyesindeki kliniğe gitmek zorunda kalması ve Antalya’da tedavi gören hastaların önemli bir bölümünü   Isparta’dan giden hastaların oluşturması  AMATEM’e olan ihtiyacı gözler önüne serdi.

BÖYLE BİR MERKEZ ZORUNLU

Yine  verilere göre  Isparta’nın intihar girişimlerinde Türkiye’de 7. sırada yer alması ve intihar hızının giderek artması, hastaların psikiyatri alkol ve madde bağımlılarının yüzde 60’ının Antalya’ya gitmesinin böyle bir merkezi zorunlu kıldığı bildirildi. 

ALTYAPI VAR

SDÜ Tıp Fakültesi bünyesinde 6 öğretim görevlisi ve 11 asistanla Isparta’nın AMATEM için yeterli altyapıya sahip olduğu ifade edilirken, kriz danışmanlık merkezi,  aile danışmanlığı, grup terapileri, sigara bırakma ve obeziteyle mücadelede psikolojik destekler için  Psikiyatri  Hastanesi gibi bir kuruma ihtiyaç duyulduğu görüldü.

100 YATAKLI PSİKİYATRİ HASTANESİ

Ayrıca, kronik psikiyatrik hastalıkların (şizofreni)  takip ve sosyal becerilerin artırılması  amacıyla gündüz hastanelerinin olması gerektiği de ifade edildi. SDÜ’nün, tüm bu gerekçelerle 100 yataklı bir hastane için yer arayışına girdiği öğrenildi.  

HABER: ISPARTA EXPRESS GAZETESİ

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR