27 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 22°
ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTA'DA YILANLAR BÜYÜK PANİK YARATTI

ISPARTA'DA YILANLAR BÜYÜK PANİK YARATTI

İSA YALÇIN'DAN İYİ PARTİ'YE ÇOK SERT TEPKİ

İSA YALÇIN'DAN İYİ PARTİ'YE ÇOK SERT TEPKİ

BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

ISPARTA, KAYBEDİYOR

İsa Yalçın, son dönemlerde bölge müdürlüklerinin kapatıldığını hatırlatarak, yaptığı yazılı açıklamasını şöyle sürdürdü:

Isparta

“Milli Parklar İl Müdürlüğü Burdur’da kuruldu.

Orman ve su İşleri Bölge Müdürlüğü olarak, Isparta Burdur'a bağlandı.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü kapandı. Isparta Meteoroloji bölge   Müdürlüğü “istasyon” şekline dönüştürüldü.

Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Isparta’da iken Enstitü statüsünü yitirerek Antalya Bölgeye bağlı Şeflik haline dönüştürüldü. Teşvikte gelişmiş iller kategorisinde Adana, Gaziantep gibi iller arasında2. bölgede yer aldı,

Özel hüküm yasası ile köylerimiz mağdur olmaya başladı.

Turizm de teşvik hayal oldu

 Antalya-Isparta Dereboğazı Yolu'nun 2030 yılı programına alınmış. Bu yolumuz 2030 duble yol olacakmış!!! …örnekleri daha uzatmak mümkündür.

(not:Son anda Senirkent'teki adliye kapanmaktan kurtarıldı ancak diğer ilçe adliyelerimiz kapanmaktan kurtarılamadı!!! emeği geçenlere yinede teşekkür ederiz.!)

 Sayın H.Kurt "Isparta’da meslek ve sivil toplum örgütleri güçlü ve fonksiyonel değil." demektedir.

            Sayın kurt'un bu cümlesine aynen katılıyoruz. Şayet sivil toplum örgütlerimiz Isparta için görüşlerini karalı bir biçimde ortaya koyup iktidar partisi AKP'nin milletvekillerine gerekli uyarıları yapabilselerdi Isparta teşvikte 2. Bölgede değil komşu illerimiz gibi 3. veya 4. bölgede olabilirdi.

Turizmde teşvik alınabilirdi…

* Sayın H.Kurt "Isparta’nın birçok alanda kaybetti .(ancak faturayı siyaset kurumuna değil, Isparta’nın sivil ve meslek örgütlerine kesti.)"demektedir.

Biz de Sayın Haydar Kurt'la aynı ortak paydadayız.

* Sayın H.Kurt "Vatandaş sadece sandık önüne geldiği zaman müdahale edebiliyor. Sandık dışında da demokratik katılım sağlanmalı."demektedir.

Sayın H. Kemal Kurt'un bu açıklamalarına da aynen katılıyoruz. Isparta’nın sorunlarına siyasi partiler kadar STK'lar da demokratik katılıma katkıda bulunmalılar.

*Kent Konseyleri kurulacaktı, kuruldu mu? Demokratik hakları kullanacak uygun ortamlar oluşturulmak zorunda. ITSO teşvikle ilgili eleştiri yapıyor, sitem yapıyor. Peki, ben soruyorum TOBB bu işin neresinde. TOBB çıkıp 'Isparta zarar gördü' diyor mu? Isparta’nın haklarını arama noktasında bir çalışma yapıldı mı? Diye sormakta H.Kemal Kurt.

Bizim bu konudaki görüşümüz: Öncelikle kent konseyinin kurulmasından yanayız. Bu konuda AKP'de gereğini yapamadı… Biz de, kent konseyinin kurulmasını arzu etmekteyiz. Bu konuda herkes en kısa zamanda üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.

Ama Sayın Kurt'a sivil toplum kuruluşları ile ilgili şu soruyu sormadan da geçemeyeceğim: Öncelikle siyasi irade iktidar partisi AKP’mi, yoksa  Isparta Ticaret ve Sanayi Odası mı, yoksa Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği mi? Bu sorunun cevabını dürüstçe, yüreğinizin sesini dinleyerek verecek olursanız sizin de "AKP ve Isparta Milletvekilleri" diyeceğinizden eminiz.

Ayrıca Isparta Ticaret ve Sanayi Odası'nın da Sayın Kurt'un bu sorusuna bir cevabı olur kanaatindeyiz.

 * Sayın H.Kemal Kurt "Kamuyu temsil eden sivil toplum örgütleri güçsüz ve fonksiyonel değil. Sayın Başbakanımız seçim döneminde söz verdi. Esnaflara TOKİ aracılığıyla konut yapılacaktı. 1 yıl geçti, ne yapıldı?"demektedir.

 Sayın Kurt, Bu sorunuzun en doğru cevabını da  AKP iktidarının ilgili yetkilileriyle, sorunuzun muhatabı olan sivil toplum kuruluşları en kısa zamanda vermeli ve bu konuda Isparta kamuoyu da aydınlatılmalıdır.           Gerçekten vadedilen konutların yapımı da Isparta'nın kaybettiklerinin bir yenisi mi  olacak? Temennimiz iyi olacağı yönünde ama…

*Sayın H.Kemal Kurt "Gülpark Projesi için Bakanlar Kurulu'ndan karar çıkarıldı ne yapıldı? Kaybediyoruz." demektedir.

Sayın H.Kemal Kurt'un açıklamalarına biz de katılıyoruz. Bu projenin hayata geçirilmesi için çok zaman kaybedilmiştir. Proje bir an önce hayata geçirilmeli bu iktidar döneminde kaybedilenlere bir yenisi eklenmemeli…

*Sayın H.Kemal Kurt "Eğirdir Gölü Özel hüküm belirleme çalışmaları tamamlandı, sonucu ne? Bir çalışma yapılacaksa sivil toplum örgütlerinin çalışmasını sağlayacak çalışma yapılmalı. Ya da kendileri siyasete soyunmalılar."demektedir.

            Sayın vekilimiz, "Eğirdir Gölü Özel Hüküm Belirleme Çalışmaları" tamamlandı sonuçları da alınmaya başlandı!!! Öncelikle şunu hemen belirtelim biz gölün gelecek nesillerimiz için hayati bir önem taşıdığının bilincindeyiz. Ancak açıklanan "Özel Hüküm Yönetmeliği" ve "Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği" çok sert yaptırımları da beraberinde getirmektedir. Bu yönetmeliğe göre "Mutlak Koruma Alanına" giren(0-300m alanına giren)

Eğirdir, Barla, Akpınar, Akkeçili… gibi  dokuz yerleşim yerlerinin mutlak koruma alanına giren bölgeleri "su kirliliği kontrol yönetmeliğinin" 17/a maddesi gereğince kamulaştırılacaktır. Ancak " mevcut olan kamulaştırma yapılıncaya kadar yapı inşaat alanında değişiklik yapmamak ve kullanım maksadını değiştirmemek şartıyla gerekli bakım ve onarım yapılabilir." demektedir. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz: Yukarıdaki yönetmelikler gereği buralar eninde sonunda kamulaştırılacaktır. Ispartalı tümüyle buna hazır olmalıdır. Daha şimdiden bu konu basına taşınmaya başlandı bile. Bazı köylerimizde bu uygulamalardan muzdariptir. Buna örnek olarak Eğirdir Göktaş Mahallesini örnek olarak verebiliriz. Basına yansıyan haber şöyledir:‘Ekolojik Köy Projesi nedeniyle Göktaş Mahallesi’nin taşınması gündeme geldi. Taşınma kararına mahalleden tepkiler geldi. Mahalle Muhtarı Muhterem Uçar, taşınma kararına direneceklerini söyledi." İşte bu mahallemiz mutlak koruma alanında bulunan yerleşim yerlerinden biridir. Yine, Gencali Köyünde yapılaşmaya izin verilmedi. Örnekleri daha çoğaltabiliriz.

Bu konuda sivil toplum örgütlerini göreve davet etmektesiniz. Ancak bu konu Tüm Isparta için hayati bir önem arz etmektedir. Bize göre iktidar partisi bu konu hakkında neler yapılabileceği konusunda halkımızı en kısa sürede aydınlatmalı. Sivil toplum örgütleri ve tüm siyasi partilerimiz de üzerine düşen görevi yapmalıdır.Bu konuda en kısa sürede basınımız ilgililerin katılacağı bilgilendirme toplantıları,açık oturumlar..vb. etkinlikler düzenlemeli Isparta'nın problemlerinin çözümü için birlikte hareket edilmelidir. Biz MHP olarak Isparta’mız için buna her zaman hazır olduğumuzu kamuoyumuza saygıyla duyururuz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR